گزارش بررسی کانون دیده بانان زمین از 180 منطقه حفاظت شده در اکوسیستم های کوهستانی و تالابی کشوردر قالب هفت ناحیه جغرافیایی

 

ادامه ناحیه پنج -زاگرس جنوبی

 

منطقه2زاگرس جنوبی -منطقه حفاظت شده ماله گاله

IRAN-Maleh & Galeh  Protected Area  

منطقه حفاظت شده ماله گاله در سال1378با مساحت51 هزارو 954 هکتار حفاظت شده اعلام شد.  این منطقه در  فاصله فضایی  12 کیلومتری جنوب شرقی منطقه حفاظت شده ارژن و پریشا ن،  35 کیلومتری جنوب غربی شیراز،( روستای دارنجان)  77 کیلومتری شرق شهر کازرون و 107 کیلومتری شمال شهر فیروزآباد قرار دارد.

رودخانه سرخون و امتداد آن رودخانه جَره به عنوان مرز غربی و بخشی از راه شیراز-معدن سنگ - دارنجان(دارنگون) - نوروزان  در غرب رودخانه قره آغاج  به عنوان مرز شرقی آن تعیین شده است .

منطقه حفاظت شده ماله گاله  در بر گیرنده  ابر سازه های آب ساز  رودخانه های قره آغاج و رودخانه جِره است  نظیر  کوه دلو( 3097 متر)کوه  سلامتی( 2838متر)میشوان(2750متر)کوه بری(2557متر)کوه کراج ( 2475متر )کوه فتح آباد (2350متر)،و...چشمه های کارستی بسیاری در این منطقه بروز و ظهور دارند به علاوه آبشار ها و غار های بسیار نظیر :  چشمه شاه ابوالخیر رمقان، آبشار رمقان، آبشار دریاهک، غار نمکدان. برف آب ها ، آب چشمه ها و آبهای جاری این ابر سازه ها  توسط تنگ ها های بسیار نظیر تنگ دم اسب ، تنگ زرد ، و ....   در بخش شرقی به رودخانه قره آغاج از زیر شاخه های مادر رود مُند و در بخش شرقی به رود خانه های سرخون و جَره از زیر شاخه های رودخانه دالکی می پیوندند.

 

منطقه حفاظت شده ماله گاله،  آخرین حد رویشگاه های جنگلی بلوط زاگرس شناخته شده است همراه گونه های دیگری چون زالزالک، کیکم، ارس، زبان گنجشک، بنه ، و....  گفتنی است به دلیل همین جنگل ها بود که این منطقه پس از تصویب واگذاری 10درصد از جنگلهای در اختیار  سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفت.

  این کوهستان های جنگلی و پر آب از هزاره ها زیستگاه های امن و غنی برای  پلنگ، خرس قهوه ای، قوچ و میش، بزو پازن ، و بلند پروانی چون عقاب شاهی، عقاب طلایی ، و... بوده است.

 

 

 

نقشه منطقه حفاظت شده ماله گاله 

ماخذ نقشه : اطلس مناطق حفاظت شده  سال1385- علامت گذاری ، جانمایی کوه ها و  برخی مناطق جمعیتی و جانمایی راه ها ( بر پایه نقشه های منطقه ای )و ... ، از کانون دیده بانان زمین

 

بخشی از گسل کره بس(کربس)  با درازاي 160 کيلومتر در شرق منطقه حفاظت شده ماله گاله، و در مسیر رود دره  جره  قرار دارد و نام آن نیز  از روستای کره بس گرفته شده که در داخل این منطقه جای دارد.  این گسل از دیدگاه زمین شناسان،گسل  لرزه ای فعال و مولد زلزله است و زلزله های اسفند ماه1372 و تیرماه 1373 در این منطقه و همچنین زمین لرزه کره بس در 17 اردیبهشت سال 1378 به فعالیت آن نسبت داده شده.

 در مسیر و محدوده گسل کره بس چندین  گنبد نمکي برونزد دارد که چند گنبد آن در داخل منطقه حفاظت شده ماله گاله قرار دارد نظیر گنبد نمکی رمقان ( درنزدیک روستای رمقان) که به تل نمکدان معروف است . گنبد نمکی بگدانه (در نزدیک روستای  بیگ دانه )گنبد نمکی  رکساناو ....ولی گنبد های نمکی دیگری در خارج از این منطقه تا شمال فراشبند برونزد دارند که از معروف ترین آنها می توان به   گنبد نمکی مورجان ( نزدیک روستای مورجان)و گنبد نمکی باچون(نزدیک روستای باچون) اشاره کرد .

گنبد نمکی رمقان  در منطقه حفاظت شده ماله گاله

 

گنبد نمکی رمقان  در منطقه حفاظت شده ماله گاله

 

گنبد نمکی رمقان  در منطقه حفاظت شده ماله گاله

 

 

 مراکز جمعیتی داخل منطقه حفاظت شده ماله گاله : روستای دارنگون( دارنجان)  ، روستای ماله گاله  ،روستای سهل آباد،روستای شمس آباد ،روستای آبسرد،روستای چنارک، روستای بدو، روستای امیر آباد (سیای زردی) روستای بنگر ، روستای کره بس( کربس)، روستای کره بس بن زرد، ، روستای اسلام آباد( شاه آباد) ،  روستای کراج، روستای ده نمک ، روستای رمقان،روستای بهاره  ، روستای فتح آباد، پایین و بالا،روستای بیگ دانه  ، روستای شکفت ، روستای دریاهک، روستای ده نو، (دهستان کوهنجان ، دهستان سیاخ دارنگون ، دهستان کوه مره سرخی  -بخش های مرکزی و بخش ارژن شهرستان شیراز - استان فارس )

  مراکز جمعیتی محدوده منطقه حفاظت شده ماله گاله :روستای معدن سنگ ،  روستای سعادت آباد، روستای محمود آباد، روستای نوروز آباد ، روستای چنار فاریاب ، روستای بندوئیه ،روستای ریچی، روستای جمالی،   روستای مسقان ، و...

 

 

حفاظتی که انجام نشد

 

  جنگل سوزی و تبدیل جنگل های باستانی بلوط به ذغال در منطقه به اصطلاح حفاظت شده ماله گاله

 

20 فروردین 1387 روزنامه همشهری :  جنگل های مله‌گاله به زغال تبدیل می‌شود/ گزارشی از محمد طیبی خرمی عضو هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی فارس:  مدت‌هاست که درختان کهنسال این ناحیه در کوره‌های متعددی که به صورت غیر قانونی درون جنگل تعبیه شده تبدیل به زغال و روانه بازار می‌شود.....

 18 مرداد 1390جام جم- حمزه ولوي، معاون محيط طبيعي اداره كل حفاظت محيط زيست استان فارس:از ابتداي هفته تاكنون بيش از یکصد هكتار از مراتع استان فارس در پارك ملي بمو، مراتع مله گاله و پوشش هاي گياهي منطقه حفاظت شده دشت ارژن و پريشان در آتش سوخته است.

4 آبان 1392خبرگزاری مهر-  127هکتار از منطقه حفاظت شده ماله گاله طعمه حریق شد. کارنامی مدیر کل حفاظت از محیط زیست استان فارس گفت : " ....در مواقع آتش سوزی نیروهای بومی و محلی برای کمک به منطقه می آیند که پس از اطفای حریق کفش و لباس های ایشان سوخته و آسیب دیده و ما حتی اعتباری نداریم که بتوانیم ضررهای مردم بومی را جبران کنیم .وی با اشاره به اینکه در آتش سوزی دو روز پیش نیز نیرو های مدیریت بحران در صحنه حاضر نشدند و محیط زیست مجبور شد با دست خالی به اطفای حریق بپردازد ، و...."

 

باید به مدیر کل ﺣﻔﺎظﺖ از ﻣﺤﯿﻂ زﯾﺴﺖ اﺳﺘﺎن ﻓﺎرس گفت بس کنید !!!دست از این " ننه من غریبم"  بازی ها بردارید !! به مردم حقایق را بگویید !!!!!  شما مدیریت بخش مهمی از گنجینه زیستی این سرزمین را به عهده گرفته اید و جای آن به مردم لاشه های سوخته درخت تحویل می دهید !!! افسانه ای ترین در آمد های نفتی در دولت نهم و دهم حاصل شد . بیش از 800 میلیارد دلار !!!! با این وجود باید شاهد تسلیم  جنگل های سرزمینمان  در مناطق به اصطلاح حفاظت شده  به  آتش هدفمند  غارتگران  باشیم .

7 تیر 1393 خبرگزاری مهر   محمد حسین ابراهیمی کارنامی مدیر کل محیط زیست استان فارس:  در سال جاری از فروردین ماه شاهد وقوع حریق در سطح استان هستیم و تاکنون 45 مورد آتش سوزی در 11 منطقه تحت مدیریت محیط زیست و 18 منطقه شکار ممنوع رخ داده است.وی مساحت حریق های رخ داده در این مناطق طی سه ماه گذشته معادل هزار و 300 هکتار بوده است....در مناطق جنگلی ماله گاله و روشن کوه هم تعداد زیادی از درختان در اثر آتش سوزی از بین رفته اند

4 مهر1393ایرنا -حسینعلی ابراهیمی کارنامی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس:  این آتش سوزی که در دو مرحله رخ داد اراضی مرتعی و جنگلی منطقه ماله گاله را در برگرفت و به اراضی پایین دست و دامنه ها کشیده شدو یکصدو هشتاد هکتار از درختان جنگلی و گیاهان مرتعی در این آتش سوزی سوخته است...

23خرداد 1394پایگاه خبری پلیس ایران: ....مأموران پاسگاه "دارنگون" شيراز نيز از وقع آتش سوزي در ارتفاعات کوه "دلو" مطلع و ضمن حضور در محل با همكاري نيروهاي امدادي آتش را مهار كردند. در اين آتش سوزي 50 هكتار از اراضي ملي از بين رفت.

 

23خرداد 1395ایرنا :آتش سوزی در منطقه زیست محیطی ماله گاله استان فارس که از ساعت 10 و سی دقیقه شنبه شب آغاز شده بود ، نیمه شب با حضور نیروهای محیط زیست مستقر در منطقه و نیروهای مردمی مهار شد.حمزه ولوی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس : در این آتش سوزی وسعتی معادل حدود چهار هکتار از منطقه دچار آتش سوزی شد

22تیر  1395  باشگاه خبرنگاران جوان : آتش سوزی در منطقه ماله گاله -50 هکتار از اراضی منطقه ماله گاله در آتش سوخت .

 

   معدن خواری  در منطقه حفاظت شده ماله گاله

معدن شرکت پارس دارنگون(شن و ماسه غرب پل شهداي دارنگون)

مخلوط کوهي سبزپوشان سياخ دارنگون

معدن لاشه سيخ دارنگون شيراز

 

 

  بزودی تکرار فاجعه  سد نمکی گتوند در انتظار سد نمکی نرگسی در کنار منطقه حفاظت شده ماله گاله

 عملیات تخریبی  سد نرگسی در سال 1389 و در محل اتصال رودخانه شیرین به رودخانه جره نزدیک روستای مسقان آغاز شد.این عملیات درست در کنار گنبد های نمکی (گنبد نمکی رمقان ، گنبد نمکی بیگ دانه ، گنبد نمکی رکسانا - گنبد نمکی مورجان ،گنبد نمکی باچون ) و در منطقه گسلی "کره بس" ، در حال انجام است

 مافیای سد ساز  هیچ ابایی از اینکه این سد نیز به سرنوشت سد نمکی گتوند دچار شود نداشته و ندارند زیرا آنان تنها به منافع کوتاه مدت  خود می اندیشند و کاری هم ندارند که  این سد سازی چه بلایی بر سر منطقه،و آوارگی مردم می آورد و یا اصلا این سد به اهداف خود می رسد یا خیر، ندارند !!!  از اهداف مهم سد نرگسی که اعلام شده تامین نیازآبي شركت نفت و گاز زاگرس جنوبي است ! بویژه برای پتروشیمی کازرون. اما ته کشیدن بودجه های عمرانی باعث  شد که به قول خودشان، تاکنون( 1394 ) تنها 30 درصد پیشرفت فیزیکی داشته باشد. ولی دست اندرکاران ساخت این سد مخرب، اکنون یک بازی تبلیغانی راه انداخته اند تا شاید بتوانند اعتبار بیشتری برای آن بگیرند و آن، این که این سد، آب تالاب خشک شده پریشان را با زدن 25 کیلومتر کانال تامین خواهد کرد !!! ناگفته پیداست که این کانال نیز برای همان صنایع پتروشیمی کازرون است. مافیای سدساز خوب می داند، که دریاچه پریشان حوض نیست که با این آبها پر شود، یک دریاچه نکتونیکی است و کف آن، پیچیدگی های زمین ساختی بسیاری دارد و آب چشمه های تامین کننده آن از آبهای زیر زمینی میلیون ها سالی دشت های برم و ارژن تامین می شده است که با زدن بیش از هزار چاه در این دشت ها و راه زنی و تونل کنی های بسیار در شرایط بحرانی قرار گرفته است . به علاوه اگر این کانال هم کشیده شود به یقین، باوجود گنبد های نمکی اطراف سد نرگسی، آب نمک منتقل می شود  و بس !!! البته زلزله های آینده نیز در انتظار  سد نرگسی و اکوسیستم های کوهستانی تخریب شده و آسیب دیده به خاطر این سد سازی  در این منطقه زلزله خیز زاگرس جنوبی هست !!!!و قطعا  این زلزله ها اثرات غیر قابل انکاری  در سطح ، عمق و  حجم گنبد های نمکی منطقه خواهد داشت .

 

بازدید مافیای سد ساز و تونل کن از آثار ضربه مهلک دیگری که بر پیکره زاگرس، این ابرسازه آب ساز طبیعی وارد کرده اند . یعنی اقدام به ساخت سد نرگسی در یکی از شکننده ترین مناطق زاگرس جنوبی از بعد  زمین ساختی ( به دلیل وجود گسل ها و گنبد های نمکی فعال!!!) و این بار هم مانند روندی که پیش از این بارها تکرار شده و به یک روش همیشگی تبدل شده است ، نادیده گرفتن شرایط اقلیمی خشک و پر تبخیر این منطقه و همچنین برهم زدن تعادل طبیعی منطقه !!!

ماخذ تصویر: خبرگزاری تسنیم -20 دی 1395

 

 

تصویر دیگری از ساخت سد نرگسی -برهم زدن تعادل طبیعی منطقه از جمله  تغییر بستر رودخانه های منطقه

ماخذ تصویر: خبرگزاری تسنیم -2 مرداد  1393

 

 

تاکنون نام دو روستا یی که به زیر آب دریاچه این سد می روند، آشکار شده است. در 29 آبان 1392علوی، بخشدار جره و بالاده در بازید فرماندار کازرون از این مناطق، از روستای  شیب تنگ ( 5 کیلومتری غرب روستای مسقان) و روستای آب میگ (8 کیلومتری شرق شهر بالاده ) نام برد . البته روستای گابه گاه و روستای  نرگس آباد نیز در میانه این دو روستا قرار دارند که نامی از آنها برده نشد!!!

 

 

 ناحیه پنج-ص-2-21 از 26

ادامه

صفحه اصلی