کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده در اکوسیستم های کوهستانی و

تالابی ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

 

ادامه ناحیه پنج  (مناطق به اصطلاح حفاظت شده زاگرس) زاگرس شمالی  

گروه دو  زاگرس شمالی -  پنا هگاه حیات وحش دریاچه زریوار، منطقه حفاظت شده کوه سالان و شاهو، اثر طبیی ملی غار قوري قلعه و منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل

گروه دو بررسی زاگرس شمالی شامل پناهگاه حیات وحش دریاچه زریوار، منطقه حفاظت شده کوه سالان و شاهو، منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل و همچنین  اثر طبیی ملی غار قوري قلعه است که در غربی ترین بخش زاگرس شمالی قرار دارند . ابر سازه های آب ساز این مناطق  تماما جزو آبخیز های رودخانه سیروان(آب سیروان)   می باشند . نزدیک به مراکز جمعیتی به این مناطق عبارتند از :  مریوان ، اورامان ، پاوه، جوانرود، بایگان ، مره خیل.

 

 

موقعیت مناطق به اصطلاح حفاظت شده  کوه سالان و شاهو ،  بوزین و مرخیل ، پناهگاه حیات وحش دریاچه زریوار   و اثر طبیعی ملی غار قوری قلعه

 

 

در ادامه ضمن ارائه کلی ترین شاخص های طبیعی این مناطق،  موارد عدم حفاظت آنها ارائه شده است:

 

 

 

 

منطقه 4  زاگرس شما لی

پنا هگاه حیات وحش دریاچه زریوار

IRAN- Zarivar   wildlife Refuge 

 

 

 

پناهگاه حیات وحش دریاچه زریواربا مساحت 3 هزارو 292 هکتار در سال 1388 حفاظت شده اعلام شد  این دریاچه در  غرب شهر مریوان  و 15 کیلومتری شمال منطقه حفاظت شده کوهسالان و شاهو قرار دارد.

27 درصد از مساحت پناهگاه حیات وحش دریاچه زریوار را پهنه آبی با محیط نزدیک به  25 کیلومتر وحداکثرعمق  6 متر تشکیل می دهد و 73 درصد بقیه کوه‌های پوشیده از جنگلهای لوط ایرانی همراه سایر گونه‌های جنگلی مانند گلابی وحشی، زالزالک و بادام و همچنین دشت های دامنه ای تشکیل می دهدکه این نگین فیروزه ای را در برگرفته اند. منابع آبی دریاچه زریوار عموما چشمه‌های کارستیک و خودجوش کف دریاچه است.

  مساحت حوزه دریاچه زریوار 15827 هکتار و بیشینه  ارتفاع حوزه 2120 متر و کمینه آن (در محل خروجی دریاچه زریوار) 1283 متر از سطح دریا می باشد.

 

 

تصویر ماهواره ای دریاچه زریوارو محدوده اطراف آن

 

چشم اندازی از پناهگاه حیات وحش دریاچه زریوار

 

چشم اندازی از پناهگاه حیات وحش دریاچه زریوار در زمستان

 

 

 

 

 

حفاظتی که انجام نشد

 

 

  سد سازی  و اخلال در جریان آب چشمه های درون جوش دریاچه زریوار

 سد زریوار (موسوم به دایک زریوار ) اولین ضربه را در دهه 70  وارد کرد و شاخص هاي زيست محيطي و گیاهان و جانوران  بومی( آندمیک ) آن  را با مخاطرات جدی مواجه کرد. سدی که عملیات تخریبی آن در سال 1371 توسط مشاور پویاب – تواناب آغاز و در سال 1374 به پایان رسید. پس از بستن سد ، مازاد آب چشمه‌های جوشان زیر دریاچه  که از طریق مجاری طبیعی به بیرون هدایت می‌شد، تبدیل به آبی راکد شدکه هر روز بر غلظت مواد شیمیایی داخل آن افزوده می شود .    

محمد كاني‌ساناني ، مديرعامل انجمن سبز چيا ی مريوان در سایت فردا نیوز در۱۹ خرداد ۱۳۹۰ می گوید :

 " با مسدود شدن زريبار نه تنها تخليه طبيعي درياچه از بين رفته‌ بلكه اين درياچه دچار پرغذايي شده‌ و ميزان ازت در آن افزايش يافته است كه اين امر رشد تصاعدي گياهان را به دنبال دارد. همچنين در شرايط موجود نيزارها، خزه‌ها و جلبك‌ها نيز به شكل انفجاري تكثير مي‌شوند..... وی همچنین می گوید رودخانه زريوار از مجموعه 350 تا 450 چشمه جوشان سيراب مي‌شد كه با سد‌سازي بخشي از آنها پشت درياچه سد قرار گرفت كه بر اثر رسوب گذاري سد دچار افت شدند.امروز ديگر چشمه‌هاي كف درياچه زريبار جوشش ندارند و نمي‌توانند آب را به بالا هدايت كنند. چشمه‌هايي كه ديگر نمي‌جوشند در كنار خروج آبي كه روزگاري راهش به زريبار ختم مي‌شد و امروز با عبور از زمين‌هاي پست به عراق مي‌رسد تا هدر رود باعث شده است آب درياچه زريبار كم و كمتر شود"

 

  حفر 600حلقه چاه در حریم اکولوژیکی پناهگاه حیات وحش زریوار

 اجازه  حفر 600 حلقه چاه با عمق 120 تا 180 متر در زمين‌هاي اطراف دریاچه زریوار توسط اداره آب و فاضلاب منطقه بدون کوچکترین توجهی به وضعیت آب های زیر زمینی منطقه.  فرماندار شهرستان مریوان در  ۱۴ دی ۱۳۹۳ به خبر گزاری مهر از  حفر ۱۶۵ حلقه چاه غیرمجاز در اطراف دریاچه زریوار خبر می دهد .

 

 

   پناهگاه حیات وحش زریوار  مخزن فاضلاب ، زباله و  نخاله

دریاچه زریوار همانند دیگر تالاب ها و دریاچه های کشور ، به مخزن فاضلاب و زباله به دلیل عملکرد مسئولین بی مسئولیت تبدیل شده است .

18شهریور1389 ایلنا - خیراله  مرادی مديرکل محيط زيست استان کردستان در مورد تخليه مقادير زيادي خاک داخل درياچه زريوار طي هفته گذشته به خبرنگار ايلنا گفت: اين نخاله هاي ساختمان که مقدار آن در حد 7 و 8  کاميون بوده، نخاله هاي ساختماني حاصل از يک عمليات ساخت و ساز در محوطه شهر مريوان است... متاسفانه پيمان کار طرح تخلف کرده و اين نخاله ها را برخلاف قراردادش در اطراف درياچه زريوار تخليه کرده است.

19 فروردین 1390 آفتاب- مرگ و میر مرموز هزاران قطعه ماهی درآب‌های دریاچه زریوار - ایرج قادری از فعالان انجمن سبز چیا: در روزهای آغازین سال 1390، شاهد هزاران قطعه ماهی تلف شده در اطراف دریاچه زریبار بودیم.  این ماهی‌های تلف‌شده در اطراف رودخانه فصلی زریبار، اطراف اسکله قایقرانی شماره 3 و همچنین اطراف بازرسی سابق نیروی انتظامی واقع در ضلع غربی دریاچه به وفور یافت می‌شوند. البته سال گذشته نیز تلف شدن ماهی‌ها در اطراف اسکله‌های قایقرانی صورت گرفت که عامل آن نیز به درستی مشخص نشد.

15مرداد 1392واحد مرکزی خبر ستنندج :  وجود صدها قطعه ماهی تلف شده در دریاچه زریوار موجب نگرانی مردم و مسافران در حاشیه این دریاچه شده است .مرگ دسته جمعی و مشکوک این ماهی ها از چند روز پیش آغاز شده است و اکنون نیز ادامه دارد. آقای بالیده مدیر حفاظت محیط زیست شهرستان مریوان: " بررسی اولیه کارشناسان محیط زیست و دامپزشکی در این دریاچه نشان می دهد علت تلفات ماهی ها در این دریاچه ، گرما و کاهش اکسیژن محلول در آب است .آقای بالیده افزود : نمونه هایی از ماهی های تلف شده و آب دریاچه نیز به آزمایشگاه های سنندج و تهران ارسال شده است تا تحقیقات بیشتر درباره این حادثه انجام شود . وی با بیان اینکه بیشتر ماهی های تلف شده از نوع کپور ماهیان است گفت : احتمال آلودگی میکروبی و انگلی ماهیان در این دریاچه بسیار ضعیف است"


در این خبر آقای  بالیده مدیر حفاظت محیط زیست شهرستان مریوان  ، به جای تقبل عدم مسئولیت پذیری در حفاظت از این میراث طبیعی ملی نسل ها ، خود را  به کوچه علی چپ زده و به بدیهی ترین  امر طبیعی یعنی کمبود اکسیژن برای ماهی ها اشاره می کند و با استفاده از ترفند های انکارکزینی از ورود حجم وسیع فاضلاب های سمی به دریاچه مثلا حفاظت شده زریوار، احتمال آلودگی میکروبی و انگلی ماهیان در این دریاچه را بسیار ضعیف می داند !!!!!

 

7بهمن 1394خبر آنلاین : " ...... علیرضا تخت شاهی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری کردستان اعتراف کرد که تا اوایل امسال، در شبانه‌روز یک‌میلیون و ٥٠٠ هزار لیتر فاضلاب شهری و روستایی به درون دریاچه زریوار سرازیر می‌شد که این اتفاق، یک فاجعه زیست‌محیطی است......

19شهریور  1396سلامت نیوز  : به دلیل تغذیه گرایی تالاب و کیفیت فیزیکی و شیمیی آب تالاب در چند هفته اخیر ، تعدادی ماهی از نوع کاراس در دریاچه زریوار تلف شدند....

 

  آتش افروزی  و خاکستر سازی ذخایر ژنتیکی پناهگاه حیات وحش  زریوار 

تاکنون آتش سوزی های گسترده چه در نیزار های اطراف دریاچه زریوار و چه در جنگل های اطراف آن ، رخ داده که به دلیل عدم تجهیزات لازم اطفای حریق در کوتاه ترین زمان ،خسارات زیادی به زیستگاه های گیاهی و جانوری  این منطقه زده است که که به چند نمونه از  اخبار رسانه ای شده در مورد آنها  اشاره می شود :

  23 آبان1390 خبر صدا و سیمای کردستان-  نیزارهای حاشیه دریاجه زریوار مریوان دیشب طعمه حریق شد. قادری رئیس اداره محیط زیست شهرستان مریوان :  12 هکتار از نیزارهای اطراف حاشیه دریاچه زریوار در آتش سوخت

اول دی 1390 خبرگزاری مهر:  آتش‌سوزی که چندین ساعت به طول انجامید  خسارت‌های جدی به دریاچه زریوار وارد کرد و باعث تلف شدن شماری از جانوران این دریاچه شد. آتش‌سوزی روز گذشته در حالی اتفاق افتاد که پیش از این نیز طی یک ماه اخیر بیش از ۱۰ مورد آتش سوزی در این دریاچه روی داده . مدیر کل حفاظت محیط زیست استان کردستان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به آتش‌سوزی‌های چند هفته اخیر در نی‌زارهای دریاچه زریوار مریوان گفت: ۶ هکتار از نی‌زارها سطح این دریاچه طعمه حریق شده‌اند

26اسفند 1391 کرد پرس:    برای بار دوم در ماه جاری نی زارهای دریاچه زریوار طعمه حریق شد .در آتش سوزی های اخیر بیش از پنج هکتار از نی زارهای دریاچه به طور کلی در آتش سوخته و باعث تلف شدن شماری از جانوران این دریاچه شد.  قادری مدیر اداره محیط زیست مریوان کمبود نیرو و عدم وجود تجهیزات مناسب برای اطفای حریق در نی زارهای زریوار را از عمده‌ترین مشکلات  این اداره بیان کرد .

26آبان 1394 کرد پرس  : در آتش سوزی شامگاه روز دوشنبه دریاچه زریبار که به دلیل نامشخصی رخ داد قسمت وسیعی از نی زارهای دریاچه در اتش سوخته و خاکستر شد.

اول اسفند 1394 زریوار خبر:  شنبه شب بخشی از دریاچه زریوار مریوان در سایه بی توجهی در آتش سوخت.

 

اول اسفند 1394 زریوار خبر:  شنبه شب بخشی از دریاچه زریوار مریوان در سایه بی توجهی در آتش سوخت.

 

3 دی 1396 خبرگزاری  مهر  :  رئیس اداره حفاظت محیط زیست مریوان گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۵۰ هکتار از سطح نیزارهای دریاچه زریبار طعمه حریق شده که از این میزان حدودا ۳۰ هکتار آن مربوط به آتش سوزی شب گذشته است. صباح پناهی در گفت و گو با  خبرگزاری مهر  با اشاره به اینکه در طول سال چندین بار نیزارهای زریبار به دلایل متعددی طعمه حریق می شوند، گفت: در طول دو هفته اخیر پنج مورد آتش سوزی در نیزارهای این دریاچه اتفاق افتاده است.

 

 

 

 

 

28 خرداد 1398 خبرگزاری  مهر : فریبا رضایی مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان گفت: نیزارهای تالاب زریوار توسط صیادان غیر مجاز و یا کسانی که نیزارها را مزاحم خود می دانند به طور عمدی به آتش کشیده شدند....

2 دی 1398 ایرنا : رییس اداره حفاظت محیط زیست مریوان گفت: ۱۹ هکتار از نیزارهای اطراف و داخل دریاچه زریبار در اثر سهل انگاری و بی توجهی برخی افراد در آتش سوخت. ...

 

4 دی 1398 خبرگزاری  مهر :به دنبال وقوع آتش سوزی در دریاچه زریوار مریوان، بالغ بر ۱۹ هکتار از نیزارهای این دریاچه گردشگری در آتش سوخت.ابراهیم همت‌بلند رئیس محیط زیست شهرستان مریوان افزود: متاسفانه شامگاه روز گذشته و به دلیل بی توجهی مردم، ۱۴.۹ هکتار از نیزارهای اطراف روستای دره تفی و ۴.۸ هکتار از نیزارهای اطراف روستای نی در حاشیه دریاچه زریوار طعمه حریق و باعث نابودی زیستگاه جانوری و حیوانی این منطقه شد.....رئیس اداره محیط زیست شهرستان مریوان افزود: طبق بررسی کارشناسان این اداره، ۵۰۰ میلیون ریال خسارت به نیزارهای اطراف دریاچه زریوار بر اثر این حریق وارد شده که احتمال اینکه پرندگان پستاندار و جانواران دیگری در این منطقه از بین رفته باشند نیز وجود دارد......در یک ماه گذشته سه فقره آتش سوزی بزرگ در نیزارهای دریاچه به وقوع پیوست که طی آن ۵۱ هکتار از این نیزارها در آتش سوخت.....

 

13 مهر  1399 ایرنا : ابراهیم همت‌بلند رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مریوان گفت: از ابتدای فصل پاییز تاکنون (۱۳ روز) بر اثر چند فقره آتش سوزی، سه هکتار از نیزارهای تالاب بین‌المللی زریبار طعمه حریق شده است.

 

 

  دست اندازی و تصاحب میراث طبیعی ملی  برای ویلا سازی درپناهگاه حیات وحش زریوار

ساخت و ساز های ویلایی در تپه های مشرف به دریاچه زریوار  مدتها است توسط ارگان ها شروع شده است که به موارد رسانه ای شده آن اشاره می شود :

 اول  مرداد 1387 روزنامه اعتماد :    بسياري از ادارات هر كدام براي خود مهمانسرايي اختصاصي بر بالاي تپه مشرف به درياچه احداث كرده اند كه اين ساخت و سازها خارج از هرگونه طرح جامعي است كه بايد براي زريبار تهيه مي شد. اين ساختمان ها علاوه بر لطمه زدن به محيط طبيعي و جنگلي اطراف درياچه دفع فاضلاب شان هم براي درياچه  مشكل آفرين شده است ....

5 خرداد 1393  ایسنا - محمد فلاحی فرماندار شهرستان مریوان  : " ....ایجاد خانه های باغی و باغ های ویلایی در حاشیه زریبار یکی از علائم کم کاری مسئولان ذیربط در این مجموعه بسیار مهم است که کمترین توجه مسئولان را تا به حال به خود جلب نکرده است.... مسئولان باید جراتمند باشند و از اراضی ملی آنچنان که باید و شاید است محافظت کنند و نگذارند که پارک های جنگلی و حیاط وحش موجود از بین نرود"  

14 دی 1393 خبر گزاری مهر:  "  محمد فلاحی فرماندار شهرستان مریوان از  ساخت ۵۲ واحد غیرمجاز در جوار این دریاچه و از حفر  ۱۶۵ حلقه چاه غیرمجاز در اطراف ادریاچه زریوار خبر می دهد ......عبدالمحمد زاهدي استاندار كردستان  :  تمام دستگاه های اجرایی استان می بایست دریاچه زریوار را بعنوان یکی از موضوعات جدی و اساسی استان رصد و پیگیری کنند  و به وظایف خود در این زمینه عمل کنند زیرا این وظیفه ماست که از امروز بگونه ای عمل کنیم تا در یک بازده زمانی مشخص زریبار را نجات دهیم."

البته عبدالمحمد زاهدي استاندار كردستان و محمد فلاحی فرماندار شهرستان مریوان نمی گویند مسئولیت ایشان  در این زریوار کُشی و مدیریت  توسعه تخریب  و حفر 165 حلقه چاه  و ساخت 52 ویلا  چقدر بوده است !!! ؟؟؟؟؟!!!! آیا این تجاوزات گستاخانه رانتخواران  یکشبه اتفاق افتاده ؟؟؟؟؟  آیا تنها وظیفه این مسئولین گله کردن و خبر نگاری  و شرکت در بازی های تکراری و نخ نما شده جلسات  نجات بخشي زريوار است وذکر مصیبت بر سر جنازه دریاچه  زریوار !!! ؟؟؟!!  این مسئولین بی مسئولیت  به  چه دلیل  نتوانسته اند جلوی این ساخت و ساز هاوحفر چاه ها بگیرند ، و اگر عاجز از آن بودند،  چرا بی پرده نمی گوید این رانت خواران از چه کسانی مجوز داشته اند ؟؟؟ پیداست وقتی قوه قضاییه کشور اصولا کاری با مسئولین  متخلفین در عدم حفاظت از میراث های طبیعی و  بلایی که بر سر تالاب ها و دریاچه ها ی کشور بحران زده آب آورده و می آورند، ندارد  !!! ، نتیجه چیزی جز فرافکنی نیست  و بالاترین مقام های مسئول استانی  بجای پاسخگویی و استعفا  نصیحت و توصیه تحویل می دهند !!!!!!

 

    راه زنی درپناهگاه حیات وحش  زریوار

  15 تیر 1393خبرگزاري مهر :  " .......احداث كنار گذر درياچه زريوار مريوان بدون اخذ نظر از اداره كل حفاظت محيط زيست در حالي ادامه داشت كه به دنبال پيگيري هاي صورت گرفته از سوي خبرنگاران و همچنين دخالت فرماندار جديد اين شهرستان فعلا عمليات احداث اين كنار گذر متوقف شده است.این جاده به طول 3.2 کیلومتر، از سه راه نی مریوان آغاز می شود و تا ابتدای میدان ملابیسارانی که قسمت خروجی مریوان به سمت مرز رسمی باشماق است، ادامه پیدا می کند......مراد حمیدی رئیس حفاظت از محیط زیست مریوان پیش از دستور فرماندار برای توقف اين پروژه، گفت: این جاده از ضلع شرقی زریوار و از حریم این دریاچه عبور می کند......: مسئله این است که با انجام ارزیابی و مطالعات زیست محیطی در رابطه با ساخت این جاده می توانیم تهدیدات آن را به حداقل برسانیم......"

این راه زنی که رئیس حفاظت محیط زیست البته با تکرار کلیشه مسخره " ارزیابی  و مطالعات زیست محیطی"  فکر می کند تهدیدات آن را به حداقل برساند ،  در حالیست که هم اکنون

*- جاده مریوان - بازارچه مرزی به طول ۲۱ کیلومتر در کنار دریاچه زریوار ساخته شده

 *-جاده  مریوان – سروآباد به طول ۳۷ کیلومتر  از جنوب شرقی دریاچه زریوار عبور می کند

 *-جاده  "نی"   به  اورامان تقریبا به موازات جاده مریوان سرو آباد وجود دارد

 *-جاده های برده رشه – ینگجه- پیر صفا- نی- مریوان در غرب دریاچه زریوار وجود دارد .

 

8 دی   1395 زریوارخبر-  محمد فلاحی فرماندار شهرستان مریوان : ...... ساخت پروژه ای که سه سال گذشته اقدام موثری انجام نشده بود با آغاز دولت تدبیر و امید و اعتماد مردم به دولت و مسئولین آغاز و ان شالله کنارگذر تا دو ماه دیگر فاز اول آن(نیمه اول سال 94) آسفالت و افتتاح می شود.

 

…     بزودی ضربات مرگبار  پلایشگاه نفت در پناهگاه حیات وحش زریوار  این میراث طبیعی نسلها

 28 مهر 1395 خبرگزاری مهر- انجمن زیست محیطی چیا شهرستان مریوان با انتشار بیانیه در خصوص احداث پالایشگاه در اطراف دریاچه زریوار این شهر هشدا داد و با این کار مخالفت کرد. در این بیانیه آمده است:  "  ..... ارگان ها و ادارات مسئول به جای حفاظت و پیگیری جهت اعلام ثبت نهایی تالاب زریبار در کنوانسیون رامسر، اخیرا در اعلام رسمی و مصاحبه با رسانه ها، وعده احداث مینی پالایشگاه نفتی را در فاصله کمتر از دو کیلومتری پناهگاه حیات وحش زریباررا می دهند. برخی از مسئولان هم تلاش و فعالیت دلسوزان محیط زیست را برای نجات تالاب زریبار و مخالفت با اجرای این طرح را در حالی سرو صدا می خوانند که انگار حضور ده هزار نفری مردم برای حفاظت از آن  (مراسم یک روزم برای زریبار) را فراموش کرده اند و نمی خواهند به یاد آورند که حیات زریبار تا چه اندازه با تاریخ، فرهنگ، بودن و ماندن ما گره خورده است. ....احداث پالایشگاه نفتی در مریوان با نام توسعه، اشتغالزایی و کاهش تردد تانکرهای مرگبار، همان پوشش رنگین و وعده های سر خرمنی است که بارها و بارها در دیگر نقاط بر سر کاغذها آمده و جز ویرانی پدید نیاورده است. جالب آن که هیچ کدام از مدافعان این طرح های ویرانگر، اکنون دیگر نه دم می زنند و نه محاکمه شده اند......"

 10آبان 1395 تابناک : " ...... اواخر سال گذشته خبری منتشر شد که برای اهالی مریوان و دوست داران محیط زیست در کشورمان بسیار عجیب بود؛ ساخت نخستین پالایشگاه کوچک (مینی ریفاینری) در غرب کشورمان، در فاصله ای بسیار اندک از دریاچه زیبای زریوار. دریاچه ای که با دایر کردن بخش های تفریحی پیرامون آن در سالهای گذشته، هر ساله پذیرای خیل فراوانی از گردشگران شده و اسم و رسمی میان جاذبه های گردشگری در کشورمان یافته است.آن گونه که خبر می‌رسید، کلیه فرایندهای قانونی و اداری اجرای این پروژه طی شده بود و اجرای پالایشگاهی با تکنولوژی فرانسوی که می‌تواند به طور همزمان از میعانات گازی، نفت خام و نفتا به عنوان خوراک استفاده کند، امری محتوم و قطعی بود. به گونه ای که فرماندار مریوان محل احداث آن در دشت بیلو عنوان کرده و تامین کننده اعتبار 475 میلیارد تومانی ساخت آن نیز، مشخص شده بود. همه چیز مشخص بود، الا زمان آغاز این پروژه. موضوعی که به تازگی همزمان با هفته هیات دولت، طی  سفر سیدشهاب‌الدین غندالی، مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان به منطقه مشخص شد و ایجاد شغل برای حداقل 150 نفر به صورت مستقیم و 450 نفر به صورت غیرمستقیم، نوید بخش آن بود. آن هم در شرایطی که مخالفان احداث پالایشگاه در این محدوده بر این باورند که احداث پالایشگاه در دشت بیلو با توجه به فاصله دو کیلومتری از دریاچه، تهدیدی بسیار بزرگ برای سلامت مردم منطقه، دریاچه زریوار و اکوسیستم وابسته به آن به شمار می‌آید. تهدیدی آنقدر جدی که می‌طلبد در ارکان پروژه احداث این پالایشگاه بازنگری صورت گرفته و برای دوری جستن از تبعات سنگینی که به همراه خواهد داشت، برنامه ریزی اساسی شود........این نگرانی ها زمانی تقویت می‌شود که بدانیم سرمایه گذار این پروژه صندوقی است که به تازگی اخبار فراوانی درباره تخلفات بزرگ مالی رقم خورده در آن منتشر شده و حواشی زیادی به دنبال داشته است. از جمله عزل و دستگیری مدیرعاملی که امضای وی پای احداث پالایشگاه کذایی است....."

 

 ناحیه پنج-ص3 از 26

ادامه

صفحه اصلی