کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده در اکوسیستم های کوهستانی و

تالابی ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

 

ادامه ناحیه پنج  (مناطق به اصطلاح حفاظت شده زاگرس) زاگرس شمالی

 

 

 

 

منطقه 5  زاگرس شما لی

منطقه حفاظت شده کوه سالان و شاهو

 IRAN- Kohsalan & Shahoo  Protected Area

 

 

 

منطقه حفاظت شده کوه سالان و شاهو در سال 1387 با مساحت 57 هزار و 236 هکتار به فهرست مناطق حفاظت شده اضافه شد. منطقه حفاظت شده کوه سالان و شاهو  همانگونه که از اسمش پیداست در برگیرنده کوه سالان و کوه شاهو است. این منطقه هم راستای این دوکوه ( شمال غرب-جنوب شرق) به طول تقریبی هفتاد کیلومتر از کوه دالان و شمال کوه کمانچو در مرز ایران و عراق و در 15 کیلومتری جنوب پناهگاه حیات وحش زریوار شروع شده و تا کوه های حریم و بلال ،تقریبا 25 کیلومتری شمال شرق شهر روانسر امتداد دارد.

نقشه منطقه حفاظت شده کوه سالان و شاهو

ماخذ نقشه سایت سازمان حفاظت محیط زیست---علامت گذاری ، جا نمایی برخی روستا ها وتکمیل راه ها و ... از کانون دیده بانان زمین

 

 

اثر طبیعی ملی غار قوری قلعه در 12 کیلومتری ضلع غربی  منطقه حفاظت شده کوهسالان و شاهو قرار دارند. و شهر های نزدیک به آن نیز عبارتند از :

شهر شاهو در8 کیلومتری ضلع غربی ،شهر پاوه در 5 کیلومتری ضلع غربی ، شهر مریوان در 28 کیلومتری شمال غربی ، شهر سروآباد نیز در 2 کیلومتری شمال شرق این منطقه قرار دارد.   ه

کوه سالان با جهت شمال غرب – جنوب شرق  با طول تقریبی 20 کیلومتر و با بیشترین فراز2620متر ، در بر گیرنده بخش وسیعی از شمال غرب و مرکز این منطقه است و بخشی از کوه شاهو  3390 متردر امتداد آن   قرار دارد  .   کوه کمانچویا کمانجر2350متر  ، کوه اولان دان 2639متر ،کوه تخت یا تخت اورامان2820متر ، کوه دربند2770متر ،کوه قلی2250متر ،کوه ژراوه، کوه مهیه،کوه هی شور، کوه وزلی، و کوه بالان که جزئی از این دو رشته کوه هستند در این منطقه موقعیت دارند

افزوده :  کوه شاهو  دارای قلل بلند بسیاری است که  بلند ترین آن 3390 متر( قله شاهو- یا قله حبیب خانی ) وقله گاو قران با بلندی 3290 متر -و قله .....کوه شاهو یکی از بلند ترین کوه های  زاگرس است  به طول حدود  55 کیلومتر  و عرض بین 10 تا 15 کیلومتر و با وسعت حدود 85 هزار هکتار که  از جنوب کوه سالان شروع می شود و تقریبا تا شمال شهر روانسر امتداد دارد. خط الرس کوه  شاهو به عنوان مرز طبیعی بین دو استان کردستان و کرمانشاه تعیین شده است  .

برف آبها ،  ریز آبها  و آب چشمه های شگفت انگیز بسیاری که از دل این ابر سازه های آب ساز طبیعی  بروزو ظهور دارند نظیر  چشمه بل و اورامان ، چشمه پياز دول ميشياو، چشمه دزلي ، چشمه گاول و...  تغذیه کننده  رودخانه سیروان( آب سیروان)  می باشند.

 طی هزاره ها از برکت  وجود همین چشمه ها و رود دره ها ، بستر های زیستی برای پیدایش و بالندگی جنگل های بلوط ایرانی و دیگر گونه های هم زیست آنها شکل می گیرد و زیستگاه های غنی و امنی می شوند  برای پلنگ، خرس، قوچ و میش، سیاهگوش، کل و بز و...و جولانگاهی می شود برای بلند پروازانی چون عقاب، هما، کرکس، و.... تنوع افسانه ای گل ها نیز در این کوه های شگفت انگیز از دیگر چشم انداز های بدیع آن است  نظیر لاله های واژگون در اورامانات که به اشک سیاووش شهرت دارد و واین منطقه زیستی بستری می شود برای بالندگی تمدن های انسانی که بخشی از هویت زیستی ایران زمین را بوجود آورده اند نظیر منطقه اورامان تخت یا همان هورامان. تاریخ نگاران بر این عقیده اند که اورامان زیستگاه قوم بسیار قدیمی گوتی بوده است که به زبان آریایی گفتگو میکرده اند. وجود آثار و بقایای آتشکده‌های فراوان در اطراف آن نیز نشانگر اصالت و قدمت این مناطق است  و هنوز کار بسیار کمی از ابعاد باستانشناسی در منطقه شده است در13 اسفند 1394 سیدمحسن علوی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کردستان از کشف سفال‌های اواخر دوره مس و ‌سنگ توسط تیمی از باستان‌شناسان در منطقه اورامان کردستان خبر داد.وی در این باره به ایسنا گفت :

" تیمی از باستان‌شناسان در بررسی یک پناهگاه صخره‌ای در ارتفاعات مشرف‌ به رودخانه سیروان در نزدیکی روستای ناو (شهرستان سروآباد)، آثاری با قدمت بیش از 5000 سال کشف کرده‌اند. ضمن آنکه اورامان‌تخت از دیرباز تجلی‌گاه موسیقی و رقص  اصیل کردی و تمدن غنی کردستان می‌باشد.

 

مراکز جمعیتی داخل منطقه حفاظت شده  کوهسالان و شاهو اورامان تخت -روستای درکی - روستای بندول -  روستای کماله- روستای بلبر- روستای ژیوار - روستای سِلین – روستای کلجی- روستای نوین  - روستای عباس آباد  -روستای ناو - روستای اسپه ریز - روستای زوم  ، روستای دل (هه یشور) روستای رودبار ، روستای پلنگان  ( پالنگان )روستای دله مرز( دلمرز) و....( در  محدوده  دهسان های  کوسالان- اورامان- شالیار-  دزلی  -  ژریژه  ، شهرستان سرو آباد  استان کردستان )

مراکز جمعیتی مرز و محدوده منطقه حفاظت شده  کوهسالان و شاهو  شهر سرو آباد،  مهمانشهر دزلی،  روستای دزلی،  شهرک بهرام آباد، روستای بهرام آباد، روستای تازه آباد، روستای تفلی، روستای دورود، روستای خانقاه، روستای رَزآب،روستای کر آباد،روستای قلعه جی،روستای دگاگاه،روستای کولیچ،  ،روستای جولانده، روستای  هجیج- و....( در  محدوده  دهسان های  کوسالان  ، رزآب ،   ژریژه  ، شهرستان سرو آباد   استان کردستان )

 

 

 

 منطقه حفاظت شده کوه سالان و شاهو - چشم اندازی از کوه سالان در محدوده  روستای ژیوار

 

 منطقه حفاظت شده کوه سالان و شاهو - چشم اندازی از کوه تخت اورامان و روستای پلکانی اورامان تخت

 

 

 

 منطقه حفاظت شده کوه سالان و شاهو -چشماندازی  از کوه شاهو

ماخذ تصویر: wikiloc- عکس از نادر منتظرنیا

 

 

 

 منطقه حفاظت شده کوه سالان و شاهو - چشم اندازی از رود خانه سیروان و کوه شاهو در محدوده روستای دلمرز

ماخذ تصویر: وبلاگ seeiran

 

 

 

 منطقه حفاظت شده کوه سالان و شاهو - چشم اندازی از  روستای سلین

ماخذ تصویر: ایسنا - اسفند 1396

 

 منطقه حفاظت شده کوه سالان و شاهو -محدوده روستای باستانی بلبر ( بل به معنای خدای آبها )

 

 

 

 منطقه حفاظت شده کوه سالان و شاهو - آبشار تنگی ور کوه شاهو

 

 

 

 

 منطقه حفاظت شده کوه سالان و شاهو - رود دره سیروان  در  محدوده روستای باستانی پلنگان( پالنگان)

ماخذ تصویر:  وبلاگ فردین احمدی -از اهالی روستای پالنگان

 

 

 

حفاظتی که انجام نشد

 

   سد سازی  های ویرانگر و نابود سازی چشمه ها و رود دره های باستانی  در  منطقه به اصطلاح  حفاظت شده کوه سالان و شاهو

 

 *- سد داریان 

در سال 1388 پروژه ی مخرب سد داریان بر روی رودخانه ی سیروان کلید خورد. این سد در  ۳۵ کیلومتری شمال غربی پاوه، در داخل و محدوده اکولوژیکی منطقه حفاظت شده کوه سالان و شاهو  ساخته شد . نام سد بر گرفته از روستای باستانی داریان است که در  انتهای دریاچه سد قرار دارد . دریاچه سد داریان  به وسعت تقریبی ۷ کیلومتر مربع و حجم ۳۳۸ میلیون متر مکعب است .   این سد  با نابود سازی جنگل هاب باستانی بلوط ،چشمه باستانی بل و نابود سازی بیش از سی کیلومتر از رود دره باستانی سیروان در 2 آذر 1394 آبگیری شد.

مافیای سد ساز باوجود اعتراضات گسترده مردم منطقه  و تشکل های  زیست محیطی کشور ،  یک فاجعه زیستی دیگر در زاگرس بوجود آورد !!!! چرا که مافیای سد ساز آموخته است که در مقابل خواست مردم یعنی این صاحبان حقیقی ایران زمین، کاملا گوشهایشان را بگیرند و دهانشان را باز کنند و اراجیف تکراری و دروغ ، از بلندگوهای مختلف بگوش برسانند، !!!در ایجاد سد داریان نیز چنین شد آنهم  بر روی یکی از  پر مخاطره ترین مناطق زاگرس شمالی از بعد  زمین لغزش ،  سنگ ریزش  و با وجود  گسل "شاهو-هجيج"  انجام شد و دو مینوی تخریب شتاب گرفت !!! به عنوان مثال  در همان روز آبگیری سد داریان در آذر 1394 زریوار خبر اعلام کرد که : "  یکی از تونل های نزدیک سد داریان که روستاهای شهرستان پاوه و شهرستان سروآباد را وصل می کند ریزش کرده است و از امروز به مدت 15 روز میسر اورامان و سلین و بلبر مسدود خواهد بود....."

گفتنی است چشمه باستانی بل ،معروف به چشمه خدایان که پیدایش آن را  به 60 میلیون سال پیش از این تخمین زده اند با آبدهی بیش از چهار هزار لیتر در ثانیه یکی از پر آب ترین چشمه های غرب کشور بود !!!!. علاوه بر چشمه بل و چشمه های دیگر و غار های کارستی و آبخوانی بسیاری زیر آب رفت !!!روستا های تاریخی زیادی در این منطقه که برخی از آنها در منطقه حفاظت شده کوهسالان و شاهو قرار می گیرند آسیب های جدی دید و در آینده خواهد دید  که قربانی مافیای سد ساز شدند !!! از جمله روستای بل،  روستای سلین، روستای عباس آباد، روستای کلجی ، روستای نوین، روستای اسپریز، روستای ورگه ویرا،و... اگرچه روستاهای بسیاری  در بخش غربی این محدوده تخلیه آن ها از سال 1392 آغاز شده بود از جمله روستای تاریخی هجیج.

در این رابطه محرم شبرنگ دهیار روستای هجیج در 14 مهر 1392 به خبر گزاری ایسنا می گوید : " با احداث سد داریان، بخشی از باغات و خانه‌های پایین دست روستای تاریخی هجیج زیر آب می‌رود و به همین منظور 75 خانه این روستا تخلیه و تخریب شده است. اهالی این روستا که در خانه‌های پایین دست زندگی می‌کردند در حال حاضر برای سکونت به شهر پاوه مهاجرت کرده‌اند. و... "

پس از  اعتراضات بیشمار مردم این منطقه و سایر دوستداران محیط زیست به ساخت سد داریان و نابود سازی چشمه باستانی بل،دست اندرکاران تصمیم می گیرند مطالعات  بیشتری در مورد چشمه باستانی بل انجام  دهند و سرانجام   در 19 آبان 1393 سند دیگری از ساخت فله ای سد داریان و ادعای دروغین" مطالعات همه جانبه" !!! ، بر ملا شد. در این رابطه  روزنامه ایران نوشت  :

  " سیدمختــارهـاشمی، سرپرست گروه نجات‌بخشی چشمه بل در کردستان اظهار داشت: کاوش‌های کارفرمای سد داریان با به کارگیری گروهی غارنورد برای یافتن منبع آب چشمه بل، به کشف غاری بزرگتر از غار قوری قلعه در مسیر چشمه بل منجر شده است. بنا به گزارش غارنوردان غواص، این غار بلورین ده برابر بزرگتر از غار قوری قلعه است و کشف مهمی محسوب می‌شود..... "

 

 

 

چشمه باستانی بل این میراث طبیعی نسل ها در منطقه به اصطلاح حفاظت شده کوه سالان و شاهو   قبل از تخریب

ماخذ تصویر : خبرگزاری مهر -اسفند 1392

 

 

چشمه باستانی بل این میراث طبیعی نسل ها  و رودخانه سیروان در منطقه به اصطلاح حفاظت شده کوه سالان و شاهو   قبل از تخریب

 

 

تخریب چشمه باستانی بل  این میراث طبیعی نسل هادر منطقه به اصطلاح حفاظت شده کوه سالان و شاهو  توسط مافیای ضد ایرانی سد ساز

 

 

اعتراض مردم محلی به تخریب چشمه باستانی بل  این این میراث طبیعی نسل هادر منطقه به اصطلاح حفاظت شده کوه سالان و شاهو 

ماخذ تصویر : خبرگزاری مهر -اردیبهشت 1394

 

 

تخریب چشمه باستانی بل  این میراث طبیعی نسل هادر منطقه به اصطلاح حفاظت شده کوه سالان و شاهو  توسط مافیای ضد ایرانی سد ساز

ماخذ تصویر : خبرگزاری مهر -اردیبهشت 1394

 

 

 

 *-سد پلنگان یا سد پالگان

سد دیگری در منطقه پلنگان به نام  سد پالگان  در جنوب همین منطقه حفاظت شده و 52 کیلومتر شمال غرب  شهر کامیاران  بر روی رودخانه ژاوه  در حال احداث است که قرار است  از طریق کانال، آب سد داریان را به این سد اضافه کنند . یعنی جهنمی دیگر  از خاکریزی و خاکبرداری و نابود سازی بستر جنگل های باستانی  . گفتنی است  روستای پلنگان در این منطقه حفاظت شده  از زیباترین روستاهای تاریخی استان کردستان شناخته شده با قلعه‌ی تاریخی پلنگان (پالنگان)  و آبشارهای متعدد پلکانی و چشمه‌های دائمی آب معدن که همراه روستای ژیوار در 25 دی‌ماه۱۳۹۳ به ثبت ملی رسید.

 

*- سد بلبر

علاوه بر سد داریان  و سد پالگان، قرار است سد دیگری در همین منطقه ساخته شود به نام سد بلبر  که نام آن بر گرفته از روستای تاریخی بلبر در نزدیکی آن است که  مطالعات آن  به اتمام رسیده و در انتظار پیمانکار است.اقبال محمدی نماینده سابق  مریوان و سروآباد در سایت خانه ملت 5 تیر ماه 1390 می گوید : مطالعات این پروژه چند سال است که با اعتباری بالغ بر یک میلیارد تومان به اتمام رسیده است….

و اميد كريميان نماینده شهرستان مریوان و سرو آباد که در این پروژه مشابه نماینده تخریب  قبلی نقش کاتالیزور و جذب کننده پول های ملی برای مافیای سد ساز  و تونل ساز برای تخریب های بنیان کن را در این منطقه  بر عهده دارد ، در 23 شهریور 1393 به خبر گزاری تسنیم می گوید : " با پيگيری هاي به عمل آمده و رايزني‌هاي انجام شده با مسئولان، سال جاري  ۵۰  ميليارد ريال اعتبار براي اجراي طرح سد «بلبر» بخش اورامان در سروآباد اختصاص يافته. وی می گوید احداث تونل دره کی  به سمت "کماله اورامان" در مسیر سد بلبر به طول کمتر از 800 متر  به یک ضرورت تبدیل شده است. "

 در خصوص ساخت این سد نیز تاکنون اعتراضات بسیاری از سوی مردم انجام شده از جمله کمپینگ " نه به سد بلبر "  و از جمله اعتراض های جوانان منطقه در مرداد 1394 اورامانات در روستای بلبر و در اقدامی دیگر  در مسیر منتهی به بلبر که عملیات سد درهمین نقطه آغاز شده است.  تعداد سطل و بطری های پر از آب و گل بر سر  و روی خود ریختند. بر روی پارچه نوشته ای در دستان مردم منطقه هورامان چنین نوشته شده بود : " آقای روحانی احداث سد بلبر یعنی نابودی فرهنگ، تاریخ و طبیعت چندین هزار ساله هورامان "

 

 

   جنگل سوزی و خاکستر سازی ذخایر ژنتیکی در منطقه به اصطلاح حفاظت شده کوهسالان و شاهو به دلیل عدم تجهیزات موثر اطفای حریق

 جنگل سوزی های گسترده به ویژه در سال های اخیر جنگل های منطقه به اصطلاح حفاظت شده کوهسالان و شاهو را هدف قرار داده است و این در حالیست که میلیارد ها تومان از درآمد های نفتی را هزینه تخریب های بنیان کن آب وخاک و جنگل  برای سد سازی و تونل زنی در این منطقه می کنند!!! ولی دریغ ازکوچکترین هزینه برای حفاظت از آخرین باقی مانده های جنگل های زاگرس و بعد از هر جنگل سوزی نیز با بیشرمی در رسانه ها از کمبود تجهیزات خبر می دهند، گویا تجهیزات قرار است از آسمان نازل شود !!!! ب

در ادامه  نمونه های جنگل سوزی  تنها در چند  ساله  اخیر اشاره می شود جنگل هایی که دیگر برای همیشه مردند و نابود شدند ، خیانتی که به پای همه مسئولین بی مسئولیت نوشته شد : 

14 مرداد  1389 سایت فرمانداری سرو آباد : از ابتدای سال جاری تا مورخ 14/5/89 در 21 فقره آتش سوزی 230 هکتار از جنگل و مراتع شهرستان سروآباد طعمه حریق شده است .

14 مرداد  1393 پایگاه خبری اورامانات :  آتش سوزی گسترده در روستای دل در شهرستان سروآباد، هفته ی گذشته موجب از بین رفتن بخش وسیعی از پوشش گیاهی و مراتع در این روستا شد

 

22 تیر 1394 سراب روانسر: صد روز گذشته مناطق مهمی از کوه های روستاي رودبار شهرستان سروآباد استان كردستان در آتش بی تدبیری سوخت. این آتش سوزی، بخش وسیعی از ارتفاعات كوههاي زاگرس در روستاي رودبار را فرا گرفته است بطوریکه جنگل هاي بلوط اطراف اين روستا طعمه حريق شدند….

17 مرداد  1394 سراب روانسر: سه شبانه روز از آتش گرفتن مراتع و جنگل های اورامانات می گذرد و کماکان تلاش اکیپ اطفاء حریق و بسیج مردمی با توجه به صعب العبور بودن منطقه بی نتیجه مانده است.

22 مرداد  1394 فارس:  بخشدار مرکزی سروآباد  سیدعطا حسینی پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه جنگل‌های کوسالان روز گذشته دچار آتش‌سوزی گسترده‌ای شد...،  بعد از 11ساعت مهار شد.....

 

7 شهریور  1394 خبرگزاری مهر - امید احمدیان مدیر عامل انجمن سبزماپریس خبر از سوختن ۳ هزار  درخت ون در پی آتش سوزی‌های جنگل‌های اورامانات می‌دهد و می‌گوید: از ابتدای امسال آتش سوزی‌های وسیعی در منطقه اورامانات داشتیم و در نخستین مرحله حدود ۲۰ هکتار از منطقه طعمه حریق شد اما آتش سوزی اصلی مرداد ماه در بان سار نزدیک به ۵۰ هکتار از پوشش جنگلی را بلعید......

21 شهریور 1394 روابط عمومی محیط زیست کردستان: بیش از 30 هکتاز از پوشش جنگلی و مرتعی منطقه حفاظت شده کوسالان و شاهو به دلایلی نامشخص آتش گرفت و خسارات جبران ناپذیری بر پیکر این زیستگاه وارد آمد. در این آتش سوزی علاوه بر از بین رفتن تعداد 1200 اصله درخت، جانداران زیادی نیز تلف شدند. در تابستان جاری این نهمین بار است که این منطقه حفاظت شده آتش می گیرد. 

 

 

 

 

2 شهریور  1395 اورامانات  پایگاه خبری شهرستان سرو آباد:روز گذشته چندین هکتار از مراتع کوه های اطراف روستای دل مشهور به هه یشور( داخل منطقه حفاظت شده کوه سالان و شاهو )  از توابع شهرستان سروآباد به دلایل نا معلومی طعمه ی حریق شد که پس از ساعت ها توسط مردم غیور منطقه مهار گشت.

 

27 تیر1396 ایرنا - عبدالوحید ریاضی فر مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان: این آتش سوزی از روز گذشته شروع  شده که ظهر امروز مهار شد. در این حادثه در مجموع 270 هکتار طعمه حریق شد ....

 

 

19 مرداد  1396 تسنیم-  آتش سوزی گسترده در منطقه حفاظت شده کوه سالان و شاهو که چندروز پیش آغاز شد همچنان ادامه دارد هادی کمانگر فعال محیط زیست کردستان به تسنیم گفت ، ازآغاز آتش سوزی گسترده در مناطق جنگلی شاهو پنج روز است که می گذرد ولی با این حال تاکنون هیچیک از نهاد های ذیربط اقدامیجهت اطفای حریق در منطقه صورت نداده اند ......

 

13 مرداد  1397 -اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان-  ۱۵هکتار از جنگل های منطقه حفاظت شده کوسالان سروآباد در آتش سوخت. مهار این آتش سوزی در جنگل های بلوط منطقه حفاظت شده کوسالان به دلیل وزش باد، پوشش گیاهی و سخت گذر بودن منطقه با مشکل روبرو شده بود......

 

24 خرداد  1398 -ایرنا     -  سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سروآباد از وقوع آتش سوزی در سطح سه هکتار از جنگل های روستای بلبر این شهرستان خبر داد.

 

3 مهر  1398 -ایرنا   -آتش سوزی گسترده منطقه حفاظت شده کوسالان در شهرستان سروآباد که از عصر سه‌شنبه آغاز شده بود بعد از ۲۶ ساعت ... مهار شد..... رئیس ستاد مدیریت بحران سروآباد افزود: در این آتش سوزی گسترده بیش از پنج هکتار از جنگل های بکر و طبیعی منطقه طعمه حریق شد که بیشتر شامل درختان ون و بلوط بود.

5 مهر  1398 -ایرنا -  آتش سوزی ارتفاعات روستای تفین از ظهر روز پنجشنبه تا صبح روز جمعه ادامه داشت و به بخش زیادی از مراتع و درختان این منطقه خسارت وارد کرد. روستای تفین از توابع شهرستان سروآباد و در نزدیکی روستای تاریخی و گردشگری پالنگان واقع شده است.

 

29 تیر  1399 -ایرنا -محمد فلاحی مدیرکل مدیریت بحران استانداری کردستان شامگاه یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: شعله‌های آتش در بخشی از جنگل‌های کوسالان از ساعت ۲۱ شب گذشته آغاز و پس از چند ساعت مهار شد اما ساعتی بعد (۹ صبح امروز) مجددا شعله های آتش در این منطقه بدلیل وزش باد زبانه کشید.......خشی از جنگل‌های منطقه کوسالان در محدوده شهرستان سروآباد که شب گذشته دچار حریق شده بود بدلیل وزش باد و صعب العبور بودن مسیر همچنان در آتش می‌سوزد.

آتش سوزی ساعت ۲۱ و ۳۰ دقیقه شامگاه شنبه بخش‌هایی از جنگل‌های زاگرس در محدوده کوه کوسالان روبروی شهر سروآباد پشت روستای دورود در اطراف هوار مروودول آغاز شد و نیروهای مردمی و امدادگران ادارات منابع طبیعی، محیط زیست و انجمن های زیست محیطی فورا به محل رفتند.آتش سوزی اولیه حوالی ساعت پنج صبح مهار شد ولی از ساعت ۹ صبح امروز بدنبال وزش باد بار دیگر شعله ور شد و برغم تلاش نیروهای امدادی و مردمی و سمن ها و تیم های واکنش سریع وسعتی بیش از ۱۷ هکتار را در بر گرفته بود.....

 

اول مرداد   1399 -ایلنا -زانیار نازدارسرپرست یگان حفاظت محیط زیست استان کردستان از سوختن ۱۱۰ ( یکصدو ده )هکتار از منطقه‌ حفاظت شده‌ کوسالان و شاهو در آتش خبر داد. .....نازدار تصریح کرد: با وجود آنکه از لحاظ امکانات در شرایط سختی به سر می‌بریم، اما سعی کردیم در تمام آتش سوزی‌ها حضور موثر و به موقع داشته باشیم. تجهیزات ما در حد تجهیزات ابتدایی است، این بخشی که آتش گرفت هم منطقه‌ای صعب‌العبور است و ماشین حتی تا نزدیکی آتش هم نمی‌رود بنابراین امکان استفاده از دستگاه آب‌بر را نداشتیم و.......وی بیان کرد: این آتش سوزی نسبت به ۴ ماه اول سال ۹۸ بیشتر بوده است و آتش سوزی امسال  در مناطق سروآباد، مریوان، بیجار و سقز حدود ۱۷۳ هکتار بوده است.امسال ۱۱ مورد آتش‌سوزی و پارسال ۱۹ مورد داشتیم، اما سطحی که سال گذشته آتش گرفته است، ۱۵۰ هکتار بوده که امسال خیلی بیشتر شده است..........

 

 

 

 

    سنگ خواری

معدن سنگ دزلی

*-23 شهریور 1393- تسنیم- سید عرفان حسینی شهردار سرو آباد صبح امروز در جلسه شورای شهر سروآباد که با حضور نماینده مریوان و سروآباد برگزار شد گفت ......وی با اشاره به وجود 2 معدن سنگ در محله شیخان و روستای دزلی شهرستان سروآباد، افزود: 2 معدن سنگ لاشه و نما این شهرستان نیاز به مجوز بهره برداری از اداره کل منایع طبیعی استان کردستان دارد که امیدواریم این مجوزها صادر شوند.حسینی ضمن درخواست پیگیری نماینده این شهرستان در اخذ مجوز بهره‌برداری از این دو معدن سنگ گفت: مدیر کل منابع طبیعی کردستان وعده صدور مجوز بهره برداری از این دو معدن مهم را داده، که هنوز محقق نشده است......

*-آذر-1398 ایرنا- معدن متروکه دزلی احیا و بازسازی می‌شود-سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سروآباد از احیا و بازسازی معدن متروکه سنگ واقع در روستای دزلی این شهرستان خبر داد و گفت: این معدن از چند سال گذشته بدون مجوز فعالیت می کرد که منابع طبیعی با حکم قضایی آن را پلمب کرد.مسلم مرادی اظهار داشت: با توجه به اینکه این معدن سنگ در منطقه حفاظت شده قرار گرفته و اطراف آن را گونه های با ارزش پوشانده لذا احیا و بازسازی آن در دستور کار منابع طبیعی و آبخیزداری سروآباد قرار گرفته است.......


  تشدید سیل و زمین لغزش های ویرانگر 
در منطقه به اصطلاح  حفاظت شده کوهسالان  و حدوده اکولوژیکی آن بدلیل داغان کردن کوهستان ها برای سد سازی،  جنگل سوزی ،  جنگل زدایی ، راه زنی ، و...

سه نمونه  ازاخبار رسانه ای شده در سال های اخیر :

30 بهمن  1396 -پایگاه خبری هورامان شهرستان سرو آباد-صباح محمدی بخشدار هورامان :  بارش شدید باران که از 2 روز گذشته در منطقه آغاز شده امروز باعث شکسته شدن 2 تیر انتقال برق در روستای ژیوار و قطع برق این روستا شد.......محمدی تاکید کرد: همچنین بر اثر ریزش کوه یک تیر خط انتقال برق در شهر هورامان تخت نیز نزدیکی هتل سنگی این شهر شکسته شد البته مشکلی برای قطع شبکه ایجاد نکرد......بخشدار هورامان یادآور شد: بارش شدید باران همچنین باعث ریزش کوه و رانش زمین در محدوده روستای سلین به روستای بلبر و پیچ های جاده بلبر و وارد آمدن خسارت به این مسیر شد ....محمدی با بیان اینکه در سایر روستاهای منطقه هورامان وضعیت بحرانی است و دهیاران در آماده باش هستند و پاکسازی معابر در دست انجام است، افزود: طغیان رودخانه در محله سرپیر شهر هورامان تخت باعث خسارت به معابر و کوچه ها شد که توسط نیروهای خدمات شهری شهرداری هورامان تخت پاکسازی شد.

وی با اشاره به ریزش سنگ های بزرگ در روستای ژیوار اضافه کرد: این حادثه تلفات جانی و مالی نداشته است......

 

13 اسفند  1397 -ایسنا-مدیر برق شهرستان سروآباد  :.....وی با اذعان به این‌که بارش‌های جوی در چندین نقطه مسیر نگل به سروآباد، رانش زمین را به دنبال داشت، خاطرنشان کرد: رانش زمین در پشت روستای نی‌آباد واقع در 10 کیلومتری شهر سروآباد، سه اصله تیر چوبی 12متری را کج کرد که به دلیل وضعیت نامناسب زمین پس از رانش، احتمال تیرگذاری مجدد در این نقاط وجود نداشت.....

13 فروردین  1398 -فرمانداری کامیاران-.......حسین خوش اقبال معاون سیاسی ، امنیتی استانداری و فرماندار شهرستان کامیاران خاطر نشان کرد : در نقاط شهری و روستایی بخشهایی از زیر ساخت ها و اموال شهروندان دچار خسارت شده اند که در حال برآورد میزان آن و رفع خسارت هایی که می تواند خطر آفرین باشد هستیم وامروز هم از محل رانش کوه در سه راهی سربناو کامیاران ، بافت قدیم موچش و واحدهای مسکونی آسیب دیده ، رانش کوه در پالنگان ، روستای تاریخی پالنگان وشیلات این روستا بازدیدی به منظور بررسی خسارت های وارده انجام دادیم.......

 

 

 

 ناحیه پنج-ص4 از 26

ادامه

صفحه اصلی