کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده در اکوسیستم های کوهستانی و

تالابی ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

 

ادامه ناحیه پنج  (مناطق به اصطلاح حفاظت شده زاگرس) زاگرس شمالی

 

 

 

 

منطقه 6  زاگرس شما لی

اثر طبیعی ملی  غار قوری قلعه

 IRAN-Ghuri Ghaleh Cave  National Natural Monument

 

  غار قوری قلعه  در سال 1380 با مساحت یک هکتار به عنوان اثر طبیعی ملی حفاظت شده اعلام شد. اثر طبیعی ملی غار قوری قلعه در حدود 8 کیلومتری( فاصله فضایی )جنوب غربی منطقه حفاظت شده کوهسالان و شاهو   بر روی جبهه غربی کوه شاهو   و همچنین در حدود 35 کیلومتری ( فاصله فضایی ) جنوب شرقی  منطقه حفاظت شده بوزن و مرخیل قرار دارد. جاده پاوه- روانسر- کرمانشاه از جنوب آن عبور می کند .  شهر پاوه در 25 کیلومتری شمال این مسیر و شهر روانسر نیز در 25 کیلومتری جنوب آن قرار دارد  و   شهر جوانرود  نیز در 15 کیلومتری جنوب غرب آن قرار دارد.

  بر پایه مطالعات زمین شناسی که روی این غار انجام شده، زمان تشکیل این غار  به65 میلیون سال پیش یعنی ابتدای دوران سنوزوئیک  نسبت داده می شود . تا قبل از  غواصی های چشمه بل ، جزو  طولانی ترین غار های کشف شده ایران به شمار می آمد !!!ولی در بررسی های اخیر در زیر چشمه بل یا زیر دریاچه سد داریان نشان داده است که  غار های زیر چشمه بل ده برابر طویل تر از  غار قوری قلعه است !!!

 ژرفای شناخته شده غار قوری قلعه بیش از 3هزار متر است . به علاوه در عمق ۲۶۰۰ متری غار ۴ آبشار به ارتفاع تقریبی ۳ ، ۶ ، ۸ و ۱۲ متری وجود دارد . این غار زیستگاه دیرینه خفاش گوش موشی و سمندر خال زرد بوده است .

در محدوده بیرونی غار نیز جنگل های بلوط همراه گونه های زالزالک، کیکم، ارژن، آلبالو کوهی، بادام وحشی، گلابی وحشی، انجیر کوهی به چشم می خورد.

نام قوری قلعه بر گرفته از دژی متعلق به دوران  ساسانیان است که هم اکنون نیز آثاری از آن بجای مانده که به گوراقلا معروف بوده است .  گورا در زبان کُردی به معنای بزرگ است که به تدریج به قوری قلعه معروف شده است. در جریان تسطیح دهانه غار آثاری از اواخر دوره ساسانی در کف غار کشف شد که شامل هشت عدد ظرف نقره‌ای با نقش کبک و پرندگان شکاری و درنا، تکه‌های سفال و پانزده سکه ساسانی مربوط به یزدگرد سوم است. بر روی دو ظرف نیز کتیبه‌هایی به خط پهلوی میانه نوشته شده است .

نزدیک ترین مراکز جمعیتی به اثر طبیعی ملی غارقوری قلعه  عبارتند از :روستای قوری قلعه ،  روستای قلعه گاه ، روستای قشلاق آب خلیفه ، شهر شاهو( روستای منصور آقایی سابق )  ، روستای شبان کاره ، روستای بزگوره ، روستای خوری آباد  (تابع دهستان قوری قلعه  و دهستان منصور آقایی  شهرستان روانسر )

 

موقعیت اثر طبیعی ملی غار قوری قلعه در کوه شاهو و منطقه

 

 

حفاظتی که انجام نشد

 

 طرح های گردشگری ویرانگر سوداگرانه در اثر طبیعی ملی غار قوری قلعه این آبخوان مهم و میراث طبیعی نسل ها

 

از سال 1378  نگاه سوداگرانه گردشگری مخرب  به این غار شگفت انگیز  با انفجار و گشاد کردن دهانه آن آغاز شد که تا امروز ادامه داشته است و  روند ویرانگری های غیر قابل جایگزین  نه تنها خود غار قوری قلعه  را در بر گرفته   بلکه به بستر های جنگلی کوهستانی  بیرونی آن  یعنی  محیط اکولوژیکی تغذیه کننده  این آبخوان مهم نیز رسیده است  !!!  ضمن اینکه کوهخواری و ساخت و ساز در بستر بیرونی این غار  به شدت  ادامه دارد  .!!!

فاطمه واقف، غارشناس و از پيشگامان نقشه‌برداري از غارهاي ايران، در 8 شهریور 1393 به همشهري مي‌گويد:   " دغدغه كنوني جهاني در برخورد با غارها موضوع حفاظت از آنهاست درحالي‌كه در ايران كنوني موجي به راه افتاده و برخي آژانس‌هاي گردشگري با هدف كسب منافع مالي با ورود گردشگران زياد به غار، آسيب‌هاي جدي به غارهاي كشور وارد مي‌كنند. وی تأكيد مي‌كندكه به‌دليل همين هجوم غيرمسئولانه گردشگران به غارها، كشف يك غار به‌معناي مرگ غار است. "  

 مواردی از اخبار رسانه ای شده تخریب های غار قوری قلعه  : 

 

14  اسفند  1393 خبر گزاری مهر- فعله گری مدیرکل میراث فرهنگری صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه:   "..... به دلیل اقدامات غیرکارشناسی در سالیان گذشته دهانه ورودی غار را بیش از اندازه باز کرده اند و این باعث خروج رطوبت غار و به مخاطره افتادن آن شده است و هیچ فکری هم برای محافظت از استلاگمیت و استلاگیت هایی که در طول سالیان به وجود آمده است نکرده اند وی افزود: دست زدن به قسمت های مختلف غار، به سرقت رفتن تشتک ها و به خطر افتادن پولکی هایی که در طول سالیان سال تشکیل شده از گذشته تاکنون، امروز وضعیت غار را به جایی رسانده که باید سریع تر بهبود را در اولویت قرار دهیم…...در حال حاضر کار در دست ما نیست و تحویل شرکت توسعه گردشگری استان کرمانشاه است..."

14  اسفند  1393 خبر گزاری مهر- شامبیاتی مدیرعامل شرکت توسعه گردشگری استان کرمانشاه : ".... در مجموع اعتبار ۴۹۳ میلیون تومانی برای اصلاح و مرمت بخش های مختلف مجموعه، لکه گیری و آسفالت جاده، توسعه پارکینک مجموعه، احداث سوئیت های اقامتی و احداث یک مجتمع خدمات رفاهی در محدوده گردشگری غار قوری قلعه اختصاص داده شده است..."

14  اسفند  1393 خبر گزاری مهر- فلاحتی مدیر اداره حفاطت ازمحیط زیست شهرستان روانسر: " پیشنهاد ما به کارگیری دو نفر کارشناس مسائل زیست محیطی در مدیریت و نگهداری غار قوری قلعه بود تا بتوانند در مواقع لزوم و در روند مدیریت و نگهداری مجموعه از نظرات کارشناسی و علمی برای مقابله با تهدیدات استفاده کنند.  زیاد بودن تعداد بازدیدکنندگان از غار و خشکی غار و کم شدن رطوبت که خطر تخریب آن را به وجود آورده است. این مسأله این ضرورت را به وجود می آورد که چند کارشناس محیط زیست به صورت مداوم در محل برای مشاوره های لازم حضور داشته باشند. فلاحتی افزود: این پیشنهاد داده شده که نگهداری غار به اداره کل محیط زیست سپرده شود اما مراحل قانونی آن زمان بر است..."

گزارش خبرگزاری مهر در اسفند 1393  نشان می دهد که اثر طبیعی ملی غار قوری قلعه ، این آبخوان بسیار مهم کوه شاهو و میراث طبیعی نسل ها ، که  متولی حفاظت از آن  طبق قانون باید سازمان حفاظت محیط زیست باشد ، ولی از قرائن پیداست که نه تنها ، سازمان حفاظت محیط زیست هیچکاره است بلکه  عاجزانه پیشنهاد های حضور کارشناس در غار را دارد !!!!! در این خبر مشخص نیست  این پیشنهاد ها راسازمان  به چه کسی می دهد ؟؟!!؟؟احتمالا به مافیای گردشگری

 

12 مرداد1395 خبر گزاری مهر-...... حسین ویسمرادی فرماندار شهرستان روانسر:   ".... بنده از ابتدای پذیرش مسئولیت در شهرستان موضوع توسعه این غار را در دستور کار قراردادم و پیگیری‌هایی از سوی شرکت گردشگری و میراث فرهنگی استان و معاونت عمرانی استانداری انجام دادیم و بر این اساس طرح توسعه برای مجموعه غار قوری قلعه دیده شد....تا قبل از این طرح حریم و محدوده غار قوری قلعه ۳۵ هکتار بود و اکنون این محدوده را به ۸۰ هکتار ارتقا دادیم.ویسمرادی احداث تله‌کابین، ایجاد غرفه‌های جدید، پارکینگ و اقامتگاه‌های کوهستانی را ازجمله برنامه‌های در نظر گرفته در طرح توسعه غار قوری قلعه عنوان و .... و تا ۱۵۰۰ متر در جلو نیز تونل شیشه‌ای می‌توان ایجاد کرد و در حال حاضر ۱۰۰ تا ۱۲۰ نفر برای این پروژه مشغول کار هستند..... و حاضر به همکاری با بخش خصوصی هستیم. ویسمرادی همچنین در خصوص مسیر تله‌کابین در این غار نیز اظهار کرد: تله‌کابین روی غار نصب می‌شود و ۳ کیلومتر طول رفت‌وبرگشت آن است و این تله‌کابین در طرح توسعه لحاظ شده و همچنین اتفاقات خوب دیگری برای این پروژه طراحی‌شده است......"

 

23 مرداد 1395 کردپرس :   "  اسدالله رازانی  استاندار کرمانشاه صبح  امروز به همراه جمعی از مسئولین استانی به منظور بازدید و بررسی پروژهای شهرستان روانسر به این شهرستان سفر کرد.وی در طی سفر خود از طرح توسعه منطقه نمونه گردشگری غار قوری قلعه بازدید کرد.سید محمد امین حسینی مدیر پروژه  طرح توسعه منطقه نمونه گردشگری غار قوری قلعه در حاشیه این بازدید در گفتگو با خبرنگار کردپرس، اظهار داشت: فعالیت  های توسعه گردشگری در غار قوری قلعه از سال 1388 آغاز شده است.این طرحها در طی یک سال پیشرفت های بسیار خوبی داشتند بطوریکه بخش روشنایی محوطه و داخل غارانجام شد اما تا سال 95 با روندی کند پیش رفت.وی تاکید کرد ایستگاه تله کابین مسلط به منطقه شاهو، ایجاد سورتمه کوهستان، پارک خانواده و طبیعت و سنگ ها در دهانه غار، مجموعه بین المللی گردشگری از دیگر برنامه هایی است که  در این مجموعه در حال انجام شدن هستند.وی مساحت این مجموعه را 110 هکتار عنوان کرد و گفت: 17 هکتار آن را باغات و 27 هکتار را مجموعه گردشگری تشکیل می دهد....."

 

بنابر این اخبار بالا به خوبی سندی است که نشان می دهد چه تلاش جانانه ای برای  "توسعه تخریب " غار قوری این میراث طبیعی نسل ها و این آبخوان مهم زاگرس شمالی  توسط مافیای گردشگری انجام شده و در حال انجام است !!!!و این اخبار به خوبی ثابت می کند که حفاظتی بودن اثرطبیعی ملی غار قوری قلعه دروغ بزرگی بیش نیست !!!!!!

 

برهم زدن تعادل طبیعی محدوده اطراف دهانه غار قوری قلعه و اخلال در تغذیه طبیعی این آبخوان بزرگ زاگرس

 

 

گشاد سازی و تخریب دهانه غار قوری قلعه این آبخوان طبیعی زاگرس شمالی و این میراث طبیعی نسل ها

 

 

پیاده راه سازی و  نرده کشی احمقانه در غار قوری قلعه این آبخوان طبیعی زاگرس شمالی و این میراث طبیعی نسل ها برای گردشگری مخرب

 

 

سنگ فرش کردن  حماقت بار غار قوری قلعه این آبخوان طبیعی زاگرس شمالی   و  طراحی فاجعه بار  مشابه  گالری های هنری!!!!!

 

سنگ فرش کردن حماقت بارکف غار و طراحی فاجعه بار در غار قوری قلعه این آبخوان طبیعی زاگرس شمالی و این میراث طبیعی نسل ها

 

سوداگری با  میراث طبیعی نسل ها- غار قوری قلعه

 

 

 ناحیه پنج-ص5a از 26

ادامه

صفحه اصلی