کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده در اکوسیستم های کوهستانی و

تالابی ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

 

ادامه ناحیه پنج  (مناطق به اصطلاح حفاظت شده زاگرس) زاگرس شمالی

 

 

 

منطقه 9  زاگرس شما لی

منطقه حفاظت شده  آلموبلاغ

 IRAN-Almobolagh  Protected Area 

منطقه حفاظت شده آلموبلاغ با  مساحت 7 هزار و 738 هکتار در سال  1389 به فهرست مناطق حفاظت شده اضافه شد . این منطقه  در بر گیرنده کوه آلموبلاغ  (آلموقولاغ ) با حداکثرفراز 2997 متر  است این کوه  بخش شمال غربی رشته کوه الوند با حداکثر فراز 3580 متر است  است .

کوه آلموبلاغ  از زیستگاه های دیرینه قوچ و میش ارمنی  است و زیستگاه بلند پروازانی چون عقاب طلایی- شاهین- دلیجه -و...

متاسفانه تاکنون سازمان حفاظت محیط زیست چون اکثر مناطق حفاظت شده ،آماری از جمعیت قوچ و میش و دیگر جانوار این منطقه و همچنین آماری از  سطح کمی و کیفی جوامع گیاهی این منطقه به مردم ارائه نداده است !!!!

 

این ابر سازه آب ساز طبیعی  با آبریز های بسیار زیاد شعاعی دارای چشمه سار های بسیاری است  نظیر چشمه شبدر- چشمه سیب- چشمه بابا- چشمه مرادعلی- چشمه روت علی- چشمۀ بیدگل باباعلی- چشمه دوزاقا-  چشمه شفیع خان- و.... که از آب ساز های رودخانه قره چای  می باشند.

منطقه حفاظت شده آلموبلاغ  در20 کیلومتری جنوب شرقی منطقه حفاظت شده بدر و پریشان و 25 کیلومتری شمال غربی منطقه حفاظت شده  خانگُرمَز قرار داد . شهر اسدآباد در حدود  10 کیلومتری ( فاصله فضایی) جنوب آن  و شهر همدان نیز در حدود 35 کیلومتری شرق آن قرار دارد . راه همدان- قروه  از شمال این منطقه  عبور می کند و روستای همه کسی در میانه این راه نزدیک ترین روستا به این منطقه است با فاصله حدود 2 کیلومتر.

 .

 

منطقه حفاظت شده  آلموبلاغ

ماخذ نقشه : سایت سازمان حفاظت محیط زیست -1394 - علامت گذاری ، تکمیل  عوارض طبیعی ، تکمیل  مراکز جمعیتی ، و.... از کانون دیده بانان زمین 

 

 

  مراکز جمعیتی داخل این منطقه روستای معدن آهن و، روستای پشت دربند است و..  مراکز جمعیتی محدوده منطقه حفاظت شده آلموبلاغ نیز عبارتند از  : روستای باباعلی ، روستای ملهم دره، روستای دهنو، روستای تاج آباد پایین ، روستای اختاچی،روستای قشلاق همه کسی،روستای همه کسی ،روستای قراکند،  روستای گل دره، روستای پیر ملو، روستای محمدآباد، روستای چنار علی ،  روستای سنگ سفید. و... ( در محدوده دهستان صالح آباد و  دهستان آبرومند شهرستان بهار- استان همدان )

 

 

 

منطقه حفاظت شده  آلموبلاغ- کوه آلموبلاغ ، چشم انداز زمستانی

ماخذ تصویر : وبلاگ کومالیا

 

منطقه حفاظت شده  آلموبلاغ- کوه آلموبلاغ ، چشم انداز بهاری

ماخذ تصویر : سایت wikiloc- عکس از : Arram1969

 

منطقه حفاظت شده  آلموبلاغ- کوه آلموبلاغ ، چشم انداز بهاری

ماخذ تصویر : سایت wikiloc- عکس از : Arram1969

منطقه حفاظت شده  آلموبلاغ- کوه آلموبلاغ ، چشم انداز بهاری

ماخذ تصویر : سایت wikiloc- عکس از : Arram1969

منطقه حفاظت شده  آلموبلاغ- کوه آلموبلاغ

ماخذ تصویر : سایت wikiloc- عکس از : Arram1969

 

 

منطقه حفاظت شده  آلموبلاغ- کوه آلموبلاغ - سنگ عقاب

ماخذ تصویر : سایت wikiloc- عکس از : Arram1969

 

منطقه حفاظت شده  آلموبلاغ- چشم انداز کوه آلموبلاغ از روستای بابا علی

ماخذ تصویر :وبلاگ باباعلی

 

 

حفاظتی که انجام نشد

 

 معدنخواری و داغان کردن زیستگاه های گیاهی و جانوری  در منطقه به اصطلاح حفاظت شده آلموبلاغ

معدن سنگ آهن همه کسی

معدن سنگ لاشه  و سنگ آهک همه کسی

معادن سنگ آهن بابا علی

معادن سنگ آلموقولاغ

  معادن سیلیس آلموقولاغ

در 10 اردیبهشت 1392 خبر گزاری مهر در گزارشی وضعیت انفجارهای بی امان در منطقه استخراج سنگ آهن در نزدیکی روستای باباعلی را ارائه می دهد در بخشی از این گزارش آمده است :

" استخراج سنگ آهن از معدنی در روستای باباعلی شهرستان بهار در استان همدان، اين منطقه را به تل‌هاي عظيم سنگ‌هاي استحصال شده بدل کرده و لرزشهای ناشی از انفجارهای این معدن ترس را بر مردمان این منطقه وارد کرده است...به علت كار گذاشتن ديناميت و لرزش ناشي از انفجارهاي متعدد، ديوارهاي منازل دچار شكاف هاي عميقي شده  به طوري كه الان با گذشت چندين سال از بهره برداري معدن وقتي در خانه ای در این منطقه نشسته ايم با لرزش ناشي از يك انفجار جديد، ترس از فروريختن سقف خانه ما را به بيرون مي كشاند .یک روستایی ساکن در این منطقه در خصوص مشکلات ناشی از این رویداد اظهار داشت: چندين و چند بار به شوراي روستا مراجعه كرده و خواستار رسيدگي به اين موضوع شديم ولي تنها پاسخي كه از آنها دريافت نموديم اين بوده كه نمي دانيم مسئوليت معدن با چه ارگاني است و هيچ مسئولي هم پاسخگوي ما نيست . وی عنوان داشت: رفت و آمد مستمر ماشين هاي سنگين براي حمل و نقل آهن استخراج شده از معدن سبب خرابي آسفالت جاده هاي منتهي به روستا و همچنين راه هاي داخل روستا شده است و..."  سیدهادی فرخی يكي از اعضاي شوراي روستا نیز در گفتگو با مهر در همین گزارش می گوید : " در مراجعات مكرر براي دریافت اینکه مسئوليت معدن با چه ارگانی است، گفتند اين معدن دولتي است و استخراج از آن بر عهده دولت است ولي عملا اين مورد مشاهده نمي شود چرا كه در حال حاضر گروهي درحال بهره برداري هستند كه هويت دولتي ندارند به اهالي روستا هم كه اجازه دخالت و حتي كار كردن براي امرار معاش در معدن را نمي دهند..."

 

 آتش سوزی و خاکستر شدن ذخایر ژنتیکی

10 مرداد 1397- باشگاه خبر نگاران جوان: روح اله زال پور،رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اسدآباد گفت : ...... آتش گرفتن پوشش گیاهی منطقه به مساحت یک هکتار .....

 

 

 

 

 ناحیه پنج-ص6b از 26

ادامه

صفحه اصلی