مبانی فکری و زمینه های عملی

حجم وسیع تخریب و آلودگی  محیط زیست

در سه دهه

 
ادامه مطلب از صفحه قبل
 

سه- جنگل های باستانی زاگرس  در آتش  حذف

 

1382-  سالانه يکهزار و 62 هکتار از عرصه هاي منابع طبيعي در استان کهکيلويه و بويراحمد نوسط نهادها ، ادارات و متجاوزين تخريب مي گردد . همچنين سالانه قريب به 33 هزار و 980 اصله درخت بلوط در اين استان بطور غير مجاز قطع مي گردد  که 80 درصد آن توسط نهاد هاي دولتي صورت مي گيرد.  (مدير کل منابع طبيعي استان کهکيلويه و بويراحمد  ایرنا - 25 فروردين 1382

1378- رشته کوه‌هاي "رنو" چند روز است جنگل هاي بلوطش مي‌سوزد، طبق آمارهاي ارائه شده تا مرداد ماه بيش از 50 فقره آتش سوزي در جنگل هاي استان( ايلام)  اتفاق افتاده و بيش از 400 هکتار از عرصه‌هاي جنگلي و طبيعي بلوط تخريب شده است. آتش سوزي بلوط زارهاي شهرستان "ملکشاهي"  نیز در ماه قبل بود.  عبدالرضا بازدار، مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري استان ايلام:  فقط در 4 فقره از اين آتش سوزی ها نزديک به 10 هکتار از جنگل هاي بلوط طعمه آتش شده است و در بقيه آتش سوزي‌ها فقط در يک هکتار و دو هکتار آتش سوزي داشته‌ايم. (ايسنا1378)

 1382- مدير کل دفتر حفاظت و حمايت سازمان جنگل ها و مراتع و آ بخيز داري سطح آتش سوزي جنگل ها و مراتع کشور در سال 1381 را 14 هزار و 802 هکتار اعلام کرد که از  اين ميزان شش هزار و 788 هکتار آن را جنگل و هشت هزار و 14 هکتار ديگر مرتع  بوده است . متوسط هر فقره حريق در اين سال 15 هکتار بوده است در کل 976 فقره  آتش سوزي بوده است که 583 فقره مربوط به جنگل ها و مابقي مربوط به مراتع بوده است . بيشترين ميزان حريق نيز مربوط به استان کهگيلويه و بوير احمد بوده است . (21/5/1382 ايرنا )

 1386- ایجاد25 کیلومتر جاده در عمق بهترین جنگل های استان چهارمحال و بختیاری و از بین رفتن سه هزار درخت.( منوچهر سرداری  رئیس کل اداره منابع طبیعی استان چهارمحال و بختیاری:  مهر ۱۳۸۶/۰۸/۱۰)

 1386- بيش از 200 هکتار از جنگل هاي مريوان در يکي دو ماهه اخير آتش گرفته است . (رييس منابع طبيعي شهرستان مريوان 31 شهريور 1386)

 1386- در اثر آتش سوزی در مراتع و جنگل های حد فاصل شهرستان های پاوه و جوانرود در استان کرمانشاه دو نفر کشته و ‪ ۱۴نفر به شدت دچار سوختگی شدند.. ماه گذشته نیز ،  بیش از یک هزار هکتار از جنگل ها و مراتع شهرستان پاوه در آتش سوخت.( ۱۳۸۶/۰۵/۲۴ مهر)

 1386- آتش سوزي در جنگل هاي انبوه و مراتع منطقه هليلان از توابع شهرستان شيروان چرداول استان ايلام،  در اين آتش سوزي كه به مدت سه روز ادامه داشت، صدها اصله درخت و درختچه شامل درختان بلوط، ارژن، كيكم، تاي، انجير، ون، زالزالك، ارغوان و هزاران بوته جنگلي و همچنين مزارع گندم و جو در آتش سوخت.( ایرنا 4 مرداد 1386)

 1386- در جريان آتش سوزي جاري حدود 800 هکتار از جنگل هاي اين منطقه دچار حريق شد . ( مدير کل منابع طبيعی استان کرمانشاه ایرنا  22 خرداد    86)

1386- بيش از شش هفته از وقوع آتش سوزي هاي مداوم اما پراکنده در جنگل هاي استان کردستان مي گذرد..... تاکنون بيش از 2500 هکتار از جنگل ها و مراتع اين استان طعمه حريق شده .. چنين اتفاقي سال گذشته نيز 2000 هکتار از جنگل هاي اين استان را در شعله هاي آتش سوزاند و به خاک سياه نشاند، ..براساس گزارش آژانس خبري موکريان تاکنون بخش هاي وسيعي از مراتع و منابع طبيعي استان کردستان از جمله در اطراف شهرهاي سنندج، مريوان و کامياران که کوه آبيدر سنندج، کوه کيلک مسير سنندج ـ کاميارن، مناطق جنگلي ره شه ده، عصر آباد و گماره لنگ مريوان و سه راه حزب الله سرو آباد را دربر مي گيرد، در آتش سوخته اند. در اين گزارش مدير کل حفاظت محيط زيست استان کردستان مي گويد: " در اثر اين آتش سوزي ها بهترين اراضي جنگلي استان نابود شده است."...بنا به آمار اداره منابع طبيعي اين شهرستان سال گذشته تنها در جنگل هاي اين شهرستان 47 مورد آتش سوزي روداده است."...kordestanjangal.jpg   مهر  86   

   1387- ۲۵۰هكتار از مراتع و جنگل هاي سمیرم  در  آتش سوخت. (  ایرنا  14 تیر 87)

  1387- آتش سوزي،عصر شنبه بخشي از جنگل هاي دارشاهي از توابع شهرستان بويراحمد در برگرفت.( ایرنا 25 خرداد  87  )

  1387- منطقه آب گندو و تولگهي از توابع بويراحمد درحدود ‪ ۲۵كيلومتري شهر ياسوج داراي كوهستانهاي پوشيده از جنگل بلوط و مراتع انبوه است كه از عصر شنبه دچار حريق شد. گفته مي‌شود حدود‪ ۲۰تا‪ ۳۰هكتار از جنگل ها و بويژه مراتع در اين حادثه از بين رفته  است.( 5 خرداد 87  ایرنا  )

 1387- مدير عامل سازمان آتش نشاني دزفول:   وقوع آتش سوزي در جنگل هاي حوالي شهر ميانرود از توابع اين شهرستان به پنج هكتار ازاين جنگل ها خسارت وارد كرد.پيشتر نيز هشت هكتار از بيشه‌زارهاي " منطقه زاويه" شهرستان دزفول دچار آتش سوزي و خسارت شدند ( ایرنا -4 خرداد 87)

  1388- وقتی به غربی‌ترین مکان منطقه حفاظت شده دنا و به جنگل های سینه نمک در جوار رودخانه خرسان رسیدیم، انبوهی از درختان در هم غلتیده دیدیم که رد پای اره‌برقی‌ها هنوز بر تنه ستبر درختان دیده می‌شد... مجوز انهدام این زیستگاه و سلاخی و پاک‌تراشی جنگل های بلوط زاگرس میانی توسط اداره کل جنگل ها و مراتع استان کهگیلویه و بویراحمد از ایستگاه تقویت فشار گاز شرکت ملی گاز در جنوب غرب روستای تنگ رواق تا روستای سینه نمک به طول 25 کیلومتر و در حوزه استحفاظی سازمان محیط‌زیست صادر شده است و در اوایل مهر ماه سال‌جاری مسیر جنگلی مذکور توسط عاملان شرکت ملی گاز .....آغاز شد. ...عملیات جنگل زدایی از دونقطه و در انتها و ابتدای مسیر 25 کیلومتری در امتداد رسیدن به هم آغاز شد. ابتدا 5/3 کیلومتر به عرض 30 الی 50 متر از ارتفاعات جنگلی جنوب غربی تنگ رواق تا جنگل‌زارهای شمال شرق روستای بُنِستان تخریب شد و در مرحله بعد 5/3 کیلومتر دیگر به همان عرض از جنگل های انبوه و تنومند بلوط و دیگر گونه‌های نادر گیاهی از شرق روستای سینه نمک در مجاورت رودخانه خرسان به سمت ارتفاعات جنگلی کوه سیاه تا دشت جنگلی تلخ آب ادامه یافت...در این مسیر 7 کیلومتری، حدود 28 هکتار از انبوه‌ترین جنگل های ناحیه زاگرس میانی از بین رفت و طی آن بیش از 13هزار اصله درخت کهنسال یکصد تا چهار صد‌ساله به خاک غلتیدند. این فاجعه در تاریخ تخلفات زیست‌محیطی کشور، عظیم‌ترین تعرض به اکوسیستم‌های گیاهی – جنگلی و جانوری کشور است؛ اکوسیستم‌های نادر و رو به انقراضی که در جهان معاصر برای نگهداری و حفاظت از آنها سرمایه‌های عظیم را اختصاص می‌دهند....مجریان پروژه مذکور، عرصه‌ای را برای گذر خط لوله گاز انتخاب کرده‌اند که دارای بافت خاک نرم بوده تا کمتر به موانع صخره‌ای برخورد کنند. به همین دلیل هم مسیر مذکور رویشگاه انبوه درختان تنومند و کهنسال بود که ریشه آنان به راحتی تا لایه‌های نمناک خاک برای ارتزاق و ایستادگی می‌رسید. لذا از مجوز اعطاء شده تخریب!!! حدود 18 کیلومتر دیگر باقیمانده که با وجود توقف عملیات مسیر مذکور و از طرف دیگر عدم‌اعلام مسیر جدید توسط دست اندرکاران موجبات نگرانی بومیان و حامیان محیط‌زیست را قوت بخشیده است. روایتی دیگر از قلع و قمع 13 هزار بلوط( 10 آذر 1388 همشهری)

 

1389- حدود 70 هكتار از جنگل ها و مراتع كوه‌هاي جنوبي شيراز (كوه‌هاي پيرينو و سبزپوشان ) در آتش سوخت. در اين آتش‌سوزي گونه‌هاي بنه، بادام، كيكم و ارژن نابود شد.( اكبري معاون حفاظت اداره كل منابع طبيعي فارس 7 خرداد  1389 - جام جم)

 1389- ميزان آتش سوزي دو روز گذشته در منطقه ' بوزين و مرخيل' پاوه حدود 200 هکتار بود . ( مدير کل منابع طبيعي استان کرمانشاه  22 خرداد 1389 ایرنا )

 1389- از نیمه خرداد تاکنون روزانه شاهد چهار تا پنج آتش سوزی در سطح منابع طبیعی استان( کرمانشاه )  هستیم ....که البته طی این مدت دو آتش سوزی گسترده در پاوه و گیلان غرب نیز داشته ایم که به علت صعب العبور بودن مسیر و همچنین وزش باد، مهار آنها طولانی شده و خساراتی به همراه داشته است. سال 1386 نیز شاهد افزایش حریق در عرصه های منابع طبیعی استان بودیم و در این سال حدود 400 فقره آتش سوزی در عرصه های منابع طبیعی استان بوقوع پیوست.(  سلیمانی مدیر کل منابع طبیعی استان کرمانشاه:    ایسنا  29 خرداد 1389

1389- شرايط جنگل هاي خارج از شمال در روزهاي گرم امسال بحراني بوده و حريق در سطح و در تعداد دفعات به نسبت سال گذشته صد در صد رشد داشته است. (تقي ايرواني فرمانده يگان حفاظت جنگل هاي کشور 26 تيرماه 1389- روزنامه ابتکار)

 1389- هزار و 400 هکتار از جنگل ها ، مراتع و کُلَش زارهاي شهرستان کوهدشت درآتش سوخت. (جام جم آنلاين جمعه 29 مرداد 1389)

 1389- طبق آمارهاي ارائه شده از ابتداي امسال تا مردادماه گذشته بيش از 50 فقره آتش‌سوزي در جنگل هاي استان اتفاق افتاده و بيش از 400 هكتار از عرصه‌هاي جنگلي و طبيعي بلوط تخريب شده است. ..عبدالرضا بازدار، مديركل منابع طبيعي و آبخيزداري استان ايلام در اين زمينه گفت: در 4 فقره از اين آتش‌سوزي‌ها نزديك به 10 هكتار از جنگل هاي بلوط طعمه آتش شده است و در بقيه آتش‌سوزي‌ها فقط در يك هكتار و 2 هكتار آتش‌سوزي داشته‌ايم.( 28 شهريور 1389 –جام جم آنلاین)

 1389- در تابستان امسال 900 هكتار از جنگل هاي اين شهرستان در آتش سوخت كه در تاريخ ايذه بي سابقه بوده است.... متاسفانه امكانات شهرستان ايذه براي مهار آتش سوزيهاي جنگلي زير صفر است (فرماندار ايذه - 3 مهر 1389 )

 1389- دبیر انجمن محیط زیستی "سبز چیا" در مریوان. به خبرنگار مهر گفت:  از سال 86 آتش سوزی به شکلی سازمان یافته و تصاعدی در کردستان به خصوص شهر مریوان در حال گسترش است و این گمان را در ذهن متبادر می کند که تعمدی در کار است و دستهایی به عمد جنگل ها را به آتش می کشند.  ..قادری با اشاره به ثبت بیش از 569  مورد آتش سوزی تا شب یکشنبه 9 آبان ماه در این منطقه اظهار داشت: هزاران هکتار از جنگل های زادآور بلوط از اواخر خرداد تا امروز طعمه حریق شده که تمهیداتی برای کنترل و مهار آن اندیشیده نشده و هر روز شاهد این آتش سوزی ها هستیم.دبیر انجمن غیر دولتی شوکا در کرمانشاه نیز به خبرنگار مهر گفت: در طول تابستان بارها و بارها آتش سوزی در مناطق مختلف این شهرستان گزارش شده  که بخش وسیعی از جنگل های بلوط را به کام مرگ برده است.  امیر خسروزاده تاکید کرد: مردم محلی معتقدند تعمدی در آتش سوزی وجود دارد …وی به منطقه حفاظت شده لوزین و مرخیل در کرمانشاه اشاره کرد و افزود: این منطقه بکر و دست نخورده است و یکی مهمترین پناهگاههای حیات وحش در کرمانشاه است که طعمه حریق می شود و مهمترین زیستگاه شوکا به عنوان کوچکترین گوزن ایرانی است که نام موسسه ما نیز از این گونه گرفته شده است... (9 آبان 1389 –مهر)

 1389- از اوايل سال جاري تا کنون  569  فقره آتش سوزي در سطح شش هزار هکتار از مراتع استان کردستان رخ داد از اين تعداد آتش سوزي 126 مورد در شهرستان مريوان رخ داد که 497 هکتار را در بر گرفت( اکرم توفيقي مديرکل منابع طبيعي استان کردستان -ایسنا – 17 آبان 1389   )

1389-  4هكتار جنگل هاي سردشت در آتش سوختند. 5600 هكتار عرصه هاي طبيعي جنگل هاي غرب ( طي 834 مورد) در يكسال گذشته  و  50 هكتار از مناطق جنگلي ايلام (مانشت)درماه هاي گذشته و  20 هكتار ازجنگل هاي درنا آذرماه امسال در آتش سوخت6 ماه است كه به صورت منقطع جنگل هاي مريوان در آتش مي سوزد تا 15 آذزماه امسال 834 مورد آتش سوزي در جنگل هاي مريوان وسروآباد گزارش شده است( روزنامه همشهري 27 آذر 1389)

 1389- در یک سال اخیر 30 مورد آتش سوزی در جنگل های سردشت رخ داده است. از اول تا 15 آذرماه سال جاری جنگل های شهرستان سردشت و پیرانشهر بیش از 20 بار به طور مکرر دچار حریق شده. (محبوب زارع مدیرحوادث غیرمترقبه آذربایجان غربی - فارس- 25 /9 /1389 )

  1389- آبگیری سد کارون 4 و نابودی 100‌هزار  درخت بلوط  کهنسال  در اواخر سال گذشته  و قربانی شدن 14هزار بلوط کهنسال در دنا برای عبور لوله انتقال گاز در سال گذشته از دیگر رخدادهای تلخ دوره ریاست  فرود شریفی بر منابع طبیعی است..... (14 تیر 1389 – همشهری)

    1390- رضا احمدی رئیس اداره جنگلداری و جنگلکاری منابع طبیعی استان ایلام: 200هزار هکتار از جنگل های ایلام به پدیده خشکیدگی مبتلا شده‌اند. ... وی می گوید ؛ تنها 2590 هکتار از کل مساحت 641 هزار هکتاری رویشگاه‌های جنگلی ایلام انبوه است اما تاج پوشش بقیه این رویشگاه‌ها کمتر از 5 درصد است. براین اساس آنچه امروز از رویشگاه‌های زاگرسی در ایلام باقی مانده جنگلی مخروبه است که بنا به تعریف فائو دیگر نمی‌توان واژه جنگل به آن اطلاق کرد. براساس تعریف فائو، جنگل به منطقه‌ای اطلاق می‌شود که تاج پوشش آن حداقل 10 درصد باشد. احمدی می‌گوید: ما جنگل را مدیریت نکرده‌ایم بلکه به انتظار نشسته‌ایم تا کسی با تبر به جانش بیفتد یا آفتی دامنگیرش شود یا بخشی از آن قربانی طرحی عمرانی شود آن وقت به صرافت می‌افتیم که چه باید بکنیم.»...غم انگیز آنکه رویشگاه‌های بلوط بیش از 5500 سال قدمت دارند، اما اینک بلایی نوظهور می‌خواهد پرونده زندگی این رویشگاه دیرینه‌سال را در هم بپیچد... . وقتی می‌گوییم مدیریت توده یعنی در حد نیم هکتار و یک هکتار؛ یعنی با تعیین منطقه‌ای با این وسعت آن را مدیریت کنیم. حالا حساب کنید ما در ایلام 641 هزار هکتار و در گستره زاگرس 6 میلیون هکتار رویشگاه جنگلی داریم که باید مدیریت بشود. این مدیریت تکنولوژی و دانش بالا می‌خواهد. نیاز به هماهنگی دستگاه‌های ذی‌ربط دارد. توجه بسیار عمیق مسئولان از صدر تا ذیل را می‌طلبد. اجرای این امر به اعتبار نیاز دارد و تا همه این موارد فراهم نباشد نمی‌توان کار اساسی صورت داد.( همشهری آنلاین - 20 اردیبهشت 1390)

و.......

 

8 از 17

  ادامه

          صفحه اصلی