کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده در اکوسیستم های کوهستانی و

تالابی ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

ادامه بررسی ناحیه دو -مناطق حفاظت شده کوهستان البرز مرکزی

 

 

 

منطقه 10 البرزمرکزی

 منطقه حفاظت شده چهار باغ

Chahar Bagh  Protected Area

 منطقه حفاظت شده  چهار باغ در سال 1380  با مساحت 19 هزار و 482 هکتار به فهرست مناطق حفاظت شده اضافه شد . این  منطقه در غرب منطقه حفاظت شده البرز مرکزی ، ده کیلومتری شرق اثر طبیعی ملی علم کوه (فاصله فضایی) وسرداب رود ،17کیلومتری جنوب شهرمرزداران،38کیلومتری جنوب شهر کلاردشت، یک کیلومتری شمال روستای سیاه بیشه .و 76 کیلومتری شمال شهر کرج قراردارد.

 

 موقعیت منطقه به اصطلاح حفاظت شده چهار باغ در منطقه

 

حدودکلی این منطقه مطابق با نقشه مندرج در اطلس مناطق حفاظت شده ( چاپ 1385 ) اینگونه است: 

مرز شمال: رود دره مکارود (آسیاب رود )

 

مرز شرقی: رودخانه چالوس از نقطه پیوند مکارود به چالوس تا جنوب  روستای گرم رودبار(یک کیلومتری شمال روستای سیاه بیشه)

 

مرز جنوبی : نقطه پیوند رود دره گرم رودبار به رودخانه چالوس ، خط الرس کوه اندرس(3515متر) جبهه جنوبی کوه چهارکوی در جنوب رود دره  بارو.

 

مرز غربی : فراز های غربی کوه زردکو وکوه حسن سرا ، فراز های شرقی کوه آبند(4184متر)

با توجه به محدوده تعیین شده، منطقه حفاظت شده چهار باغ ، در برگیرنده مهم ترین ابر سازه های آب ساز طبیعی غرب مادر رود چالوس است نظیر کوه چهارکوی(چهار کوه )(3350 متر)- کوه زردک ( 2815 متر )-کوه حسن سرا( 2985 متر)- پولادکوه (2980 متر) -کوه اردال (2450 متر)کوه چهل خانه (3384 متر) -کوه راشنو(3266متر) - کوه اندرس(3504متر)- شیر کوه و...

 برف آبها ، ریزابه ها، آب چشمه ها و آبشار هایی  نظیر چشمه آبگرم دلیر،چشمه اسبهاُ ،چشمه سیا چشمان، اسپرو چشمه،  و...آبشار اندرس ،آبشار  کمجل، آبشار تنگا تنگه ، و...از طریق رود دره های بسیاری نظیر اسپیرو(چالوس) ،پولادکوه، سرخه دره ،انگوران ،اولا،اسپول، به مادر رود چالوس می پیوندند

 

 

 

 نقشه منطقه به اصطلاح حفاظت شده چهار باغ

 ماخذ نقشه : اطلس مناطق حفاظت شده سال1385- جا نمایی راه ها و مکان های جمعیتی ( بر اساس نقشه های استانی و منطقه ای)و مشخص کردن محدوده های سد های سیاه بیشه و... از کانون دیده بانان زمین

 

 

 

 

دره اندرس در منطقه حفاظت شده چهار باغ

ماخذ تصویر:  سایت باشگاه کوهنوردی و سنگ نوردی اسپلیت - مرداد 1391

 

 

دره اندرس در منطقه حفاظت شده چهار باغ

ماخذ تصویر:  سایت باشگاه کوهنوردی و سنگ نوردی اسپلیت - مرداد 1391

 

 

 

 آبشارکمجل در منطقه حفاظت شده چهار باغ

 

 

 

 آبشارکمجل در منطقه حفاظت شده چهار باغ

 

 

 

چشمه آبگرم دلیر در منطقه حفاظت شده چهار باغ

ماخذ تصویر:  سایت گاریشا

 

تا دو دهه پیش، این منطقه یکی از متراکم ترین جنگل های باستانی هیرکانی را تشکیل می داد . همراه با طیف متنوعی از پدیده های شگفت انگیز کوهستانی که از هزاره های دور موجب پدید آمدن  زیستگاه های بسیاری برای جانورانی چون خرس قهوه ای مازندران،  پلنگ، بزو پازن، گربه جنگلی، سمور جنگلی، کبوتر جنگلی و... بودندکه امروزه بنا بر نظر ساکنین دیرینه این مناطق، بسیاری از آنها سال هاست که دیگر دیده نشده اند ولی ضربه مهلک به این منطقه بویژه در جنوب شرقی را مافیای سد ساز برای ساخت دو سد سیاه بیشه و تونل های آب رسان فرود می آورد که در ادامه به آن بیشتر اشاره شده است .

 

 

مراکز جمعیتی که در داخل این منطقه قرار می گیرند عبارتند از: روستای چهارباغ،روستای دریوک- روستای بیجیده نو-روستای دلیر-روستای الیت-روستای چاک بزه-روستای نوکوس، روستای دزماکتی-روستای واسپول-روستای دزدبند-روستای انگوران، روستای گیجان، روستای علی آباد، روستای پولادکوه سر،روستای پولاد کوه،  روستای مکارود ،روستای ساتره ،روستای انارک ،، روستای گرم دره ، روستای ورگلو .روستای معدن این روستا ها عموما تابع دهستان کوهستان بخش  مرزن آباد می باشند.

 

 

 

 

حفاظتی که انجام نشد

 

 

سد سازی در منطقه به اصطلاح حفاظت شده چهار باغ

 

  سدها ی  سیاه بیشه 

مافیای سد ساز در  سال 1382 تخریب های بنیان کن خود را در جنوب شرقی منطقه حفاظت شده  چهار باغ برای ساخت سد های سیاه بیشه آغازکرد و ضربات مهلک خود را بر بخشی مهمی از ابر سازه های آب ساز طبیعی رودخانه چالوس در کوه و جنگل و آبخوان های(آبهای زیرزمینی)  میلیونی این منطقه  وارد آورد!!!!. این بار دو سد در کنار هم با ایجاد دو تونل آبرسانی بین آنها با  دهانه ای به قطر 5.70 متر با طول ۲۰۱۵ متر و ۱۹۷۳ متر !!!

سد اول در جنوب روستای سیاه بیشه  و سد دوم در شمال روستای سیاه بیشه و در داخل منطقه حفاظت شده چهارباغ که تخریب های آن  تا اطراف دریاچه کوهستانی دریوک (دریوک چالوس) هم پیش رفته است و باز همان تبلیغات کلیشه ای ولی این بار به شکل بسیار مسخره تر !!!حمید رحیمی معاون اجرایی سد های سیاه بیشه  در 31خرداد 1386 به روزنامه دنیای اقتصاد می گوید که نیروگاه سیاه بیشه، تنها نیروگاه آبی است که به منابع آبی وابستگی ندارد!!!!! در همین خبر وی می گوید: "  برای پیشبرد طرح بیش از سی کیلومتر جاده احداث کرده‌ایم "

تا یکی دو دهه پیش در سفر به چالوس، بعد از عبور ازتونل کندوان در مسیر هزار چم ،چشم انداز جنگل های باستانی هیرکانی چشم نواز بود و هوای مرطوب و بوی این جنگلها  تا اعماق وجودت نفوذ می کرد !!!!اما  امروز نه دیگر ازآن چشم انداز زیبا خبری هست و نه دیگر هوای این سو آن سوی تونل کندوان تفاوتی دارد . و بجای آن چهره کریه سد های سیاه بیشه را می بینی که ناجوانمردانه تکیه بر جای جنگلهای هیرکانی زده است!!!.هرکس که امکان دیدن این منطقه را ندارد می تواند با مشاهدات تصاویر ماهواره ای دستکم سطح  تخریب های هول انگیز این سد سازی را تا دریاچه دریوک ببیند. !!!!

کیا کجوری رييس اداره محيط زيست چالوس در 17مهر ماه1385 در خصوص تخریب دریاچه کوهستانی دریوک در رابطه با سد سیاه بیشه در منطقه به اصطلاح حفاظت شده چهارباغ به ایسنا می گوید:  "  اين درياچه كه در ابتدا حدود 10 هزار متر مربع وسعت داشت در ارتفاع 3 هزار متري واقع است كه هم‌اكنون با احداث خانه‌هاي سازماني در پايين دست و حركت زمين، ميزان آب آن كاهش يافت و وسعت آن به حدود 3 هزار مترمربع رسيد."

و اصغرردایی عضو شورای اسلامی بخش مرزن آباد و عضو شورای روستای سیابیشه در گفتگو با مرزن نیوز در26مهر1394می گوید : "اجرای پروژه سد سیابیشه خسارات زیادی را به زمین ها، ابنیه، ساختمان، راه های دسترسی، سیستم لوله کشی، مراتع و ... این روستا وارد ساخته است. در این رابطه مقرر بود که هزینه خسارات وارده را به روستا پرداخت کنند اما تنها بخش اندکی از آن را تاکنون پرداخت کرده و مبلغ زیادی از آن باقیمانده که متاسفانه اقدامی در این رابطه صورت نگرفته است."

اما داستان خیانت بار این سد سازی تنها به سطح تخریب شده ختم نمی شود بلکه  نابود سازی سفره های آب زیر زمینی یا مخاذن آبی میلیون سالی در دل این کوه ها را نیز شامل می شود یعنی بخش ناپیدای این سد سازی که مافیای سد ساز آن را با  انفجارات مهیب این سفره ها ترکانده و برای همیشه نابود کرد !!!!!!! حمید رحیمی معاون اجرایی این طرح مخرب در تشریح سختی کار  و برای گرفتن اعتبار بیشتر ، تصویری هر چند ناقص  از عمق تخریب های این سد سازی ترسیم می کند ، به روزنامه اقتصاد در 31خرداد 1386 می گوید:   " فعالیت در داخل تونل‌هایی که حداقل 250متر در زیرزمین قرار دارند، چندان ساده نیست. وجود هوای سرد و نمناک، بخار‌های گوگرد، زمین گل‌آلود در کنار سر و صدای وسایل و تجهیزات عرصه را بر هرکسی تنگ می‌کند......"

گفتنی است در مرداد ماه 1384کانون دیده بانان زمین( نسرین دخت خطیبی-فرشته موثق نژاد- مینا محبوبی-طاهره ابوطالبی- هنگامه هادیان)  بازدیدی از تونل در حال ساخت در دره مشاء دماوند و در زير ارتفاعات تونل امام زاده هاشم داشتند و گزارشی از فرار آب از این تونل در سایت خود منتشر کردند تحت عنوان  تونل سازي در مشاء دماوند موجب تخريب مخازن آب زيرزميني شد   ساخت این تونل که سه سال پيش از این تاریخ ،آغاز شده بود و روزنامه همشهری در  8 فروردین 1383 در گزارشی با عنوان   تونل مرگ کارگری را بلعید   از قول  علي اصغري رئيس جمعيت هلال اهمر دماوند نوشت که  ريزش تونل در دست ساخت " مشاء " باعث کشته شدن يک نفر و مجروح شدن 4 نفر از کارگران مشغول به کار شد . وی گفت  اين حادثه در عمق 300 متري تونل به دليل جمع شدن آب در پشت ديوار ه انتهاي تونل ، شکسته شدن ديواره و جاري شدن  سيل اتفاق افتاد و..... "   در  بازديد اعضاي کانون ديده بانان زمين از این منطقه مشاهده شد که  بعد از گذشت 15 ماه همچنان  فرار آب از تونل ادامه دارد. یعنی آب  مخزن میلیون سالی زیر زمینی که با عوام فریبی آب جمع شده پشت ديوارگزارش می شود !!!!!!در همان سال خبری مبنی بر داغان شدن  سفره آب زیر زمینی دیگر در عملیات ساخت تونل سد سیاه بیشه به ما رسیدکه وقتی برای بازدید آن رفتیم متاسفانه به محدوده ساختمانی سد راهمان ندادند ولی  آبی که با حجم زیاد از این محدوده به سوی دره چالوس سرازیر می شد خود به نوعی واقعیت تلخ اتفاق افتاده را نشان می داد . امیدواریم روزی کسانی که در ساخت سد های سیاه بیشه و تونل های آن مشارکت داشتند، دستکم ابعاد فاجعه نابود سازی مخاذن آبخوان های میلیونها سالی را برای مردم باز کنند !!!!!

بهر روی این سد در سال 1392 افتتاح شد. ولی سیل مهیب و مصیبت بار 30 فروردین سال 1394 دروغ بودن تبلیغات سد سیاه بیشه یعنی جمع آوری سیلاب های رودخانه چالوس را بر همگان بر ملا کرد  !!!!

 

 

 

 معدنخواریدر منطقه به اصطلاح حفاظت شده چهار باغ

معدن باریت و فسفات الیت..  سایت پایگاه ملی داده های علوم زمین کشور در  توصیفی از  موقعیت معدن الیت می گوید :   " معدن باریت  الیت در يك منطقه جنگلي و در سراشيبي تندي قرار دارد. اين ويژگيها عمليات را هسازي، ساختمان سازي محوطه سازي را با اشكالات زيادي روبرو مي سازد . استخراج از اين معدن بصورت زيرزميني و حفر تونل و با روش انباره اي- ستوني انجام مي شود و... "

معادن سنگ  برای استفاده از سد های سیاه بیشه . اصيليان، سرپرست معاونت محيط زيست انساني سازمان حفاظت محيط زيست در گفتگو با ایسنا در مهر 1385 دربارۀ اجازه ای معدنخواری  در منطقه به اصطلاح حفاظت شده چهارباغ می گوید:

".... در حاليكه اين پروژه اجازه برداشت از سه معدن را براي تامين منابع سنگي سد داشت، متاسفانه مسؤولان آن، بدون اطلاع محيط زيست و در پي آهكي شدن جنس خاك يكي از اين معادن، معدن چهارم را نيز در منطقه حفاظت شده چهارباغ، جايگزين و اقدام به بهره‌برداري كردند. نهايتا پس از انجام كار كارشناسي به اين نتيجه رسيديم كه راهي جز بهره‌برداري از اين معدن وجود ندارد، لذا طي جلساتي كه با حضور رياست فعلي سازمان محيط زيست و مجري طرح برگزار شد، سرانجام با موافقت رييس سازمان حفاظت محيط زيست، وزير نيرو و شوراي عالي محيط زيست مقرر شد با توجه به ملي بودن پروژه كار بهره‌برداري از اين معدن ادامه يافته و پس از آن نسبت به احياي منطقه اقدام شود..."

 

 

 

 افزایش سیل های ویرانگر  

 14 خرداد1386 عصر ایران : بهزاد پورمحمد رئیس ستاد حوادث و سوانح غیر مترقبه مازندران در گفتگو با مهر: بارندگی های شدید که از دیشب آغاز شده و تا بامداد دوشنبه ادامه داشت 40 خانوار روستاهای " سیدخانه سر، پل اوشن و مکارود بخش کجور شهرستان چالوس دچار آبگرفتگی گسترده شدند .همچنین بارندگی های رگباری دیشب در بخش هایی از منطقه مکارود تا مجلار در سه کیلومتری جاده کندوان این جاده را مسدود کرده است .

اول اردیبهشت 1394 سایت فرمانداری چالوس : محمدناصر زندي فرماندار چالوس:....بازسازي و بهسازي مناطق سيل زده اين شهرستان علي الخصوص مشكلات پيش آمده براي مردم روستاي دلير در دستور كار قرار دارد...، طبق بازديدها روستاي چهارباغ و واسپول ، جاده ارتباطي روستاي انگوران، پل ارتباطي روستاهاي متكارود بار و ساتره و دامداري ها و راه هاي ارتباطي مناطق زيادي در مرزن آباد دچار خسارات ناشي از سيل شده اند  و.......

26مهر1394سایت مرزن نیوز- اصغرردایی عضو شورای اسلامی بخش مرزن آباد و عضو شورای روستای سیابیشه در گفتگو با مرزن نیوز : در سیل اخیر در مرزن آباد و محور کندوان  لوله های اصلی و فرعی این روستا آسیب فراوانی دیدند....

 

 

ناحیه دو-  البرز مرکزی -ص8 از 22

ادامه

صفحه اصلی