گزارش بررسی کانون دیده بانان زمین از 180 منطقه حفاظت شده در اکوسیستم های کوهستانی و تالابی کشوردر قالب هفت ناحیه جغرافیایی

 

ادامه بررسی ناحیه سه -مناطق حفاظت شده حوزه رودخانه قزل اوزن

منطقه 4حوزه رودخانه قزل اوزن :  منطقه حفاظت شده  بیجار    

IRAN-BIJAR Protected Area

منطقه حفاظت شده  بیجار با مساحت 72 هزارو600 هکتار در سال 1354 حفاظت شده اعلام شد ولی در دو دهه گذشته  بیش از 56 درصد از مساحت آن کاسته شده و مساحت آن به 31 هزارو 769 هکتار(31769 ) رسیده است .

منطقه حفاظت شده  بیجار جنوبی ترین مناطق حفاظت شده حوزه قزل اوزن است که در 15 کیلومتری شمال شهر بیجار ، 44 کیلومتری شرق شهر تکاب  قرار دارد .

 رودخانه قزل اوزن با پیچ و خم بسیار زیاد به طول تقریبی شصت کیلومتر در حد فاصل روستای بیانلو از  شرق (دهستان سیلتان) تا روستای حسن آباد کمر زرد درغرب (دهستان حومه )به عنوان مرز جنوبی منطقه حفاظت شده تعیین شده است. بخش شمالی غربی منطقه حفاظت شده  بیجار نیز متاثر از یکی دیگر از زیر شاخه های قزل اوزن به نام رودخانه  قَمچقای ، در دره رود قَمچقای و در پای دامنه های جبهه جنوبی کوه قمچقای ( 1950 متر) است. این رودخانه سرانجام  در استان زنجان به رودخانه قزل اوزن می پیوندد .

 اکوسیستم منطقه حفاظت شده  بیجار که جزیی از  پیکره کوهستانی زاگرس شمالی می باشد، تلفیقی از اکوسیستم های کوهستانی ، تپه ماهوری،  دشتی  ورودخانه ای است که  ابر سازه های آب ساز طبیعی چون کوه سلیم کش (2250 متر) کوه قره بلاغ(2020متر) کوه ناصر آباد(2143 متر) کوه کل (2150متر) کوه قبله داغی ( 1947متر) کوه توپ آغاج(1800 متر) کوه چشمه(1818متر ) کوه دربند(1729متر ) کوه کماجار ،کوه ککه اولو، کوه قط ، کوه گرگر، و....در این محدوده قرار دارند.

گفتنی است غار های معروفی چون غار كم تاران  (کمتاران ) در شمال دره کمتاران  - غار  بلغار  -  غار پشت دربند - در همین منطقه است .

 

 

 

نقشه منطقه حفاظت شده بیجار

ماخذ نقشه : اطلس مناطق حفاظت شده سال 1385- جانمایی راه های صلی بر پایه نقشه های منطقه ای و همچنین بزرگنمایی عوارض طبیعی و... از کانون دیده بانان زمین

 

 

 

رودخانه قزل اوزن در محل پل صلوات آباد

(تاریخ دقیق ساخت پل مشخص نیست، ولی بر پایه اشکال معماری، آن را مربوط به دوره  صفویان می دانند . این پل  به طول  130 متر با  ارتفاع بین  8.4 تا 12 متر و دارای  9 چشمه است )

 بر اثر سیلاب های سال 1375، پل دچار تخریب و ویرانی بیش از حد شدکه فعلا بخش هایی از آن مرمت شده است

 

 

غار کَم تاران   در  منطقه حفاظت شده بیجار -کَمتاران به معنی کم نور و تاریک است.

 

 

غار کَم تاران -از فسیل‌های موجود در سقف غار اینگونه بر می آید که این غار عظیم و رُسی در دوران سوم زمین شناسی شکل گرفته است .در بستر و سقف غار کمتاران اَشکالی دیده می‌شود که گویا بقایای موجودات زنده ماقبل تاریخ اند از جمله ستون فقرات یک موجود عظیم الجثه مانند دایناسور در قسمت‌هایی از سقف و یا روباهی که مانند یک علامت در بستر غار مسیر بازگشت را به غارنوردان نشان می دهد.

 

غار کَم تاران منطقه حفاظت شده بیجار

ماخذ تصاویر و زیر نوشته های 3 تصویر از غتر کم تاران : گزارش خبرگزاری ایسنا از غار کم تاران -19دی 1394

 

 

چشمه سار های کارستی بسیاری که نام نزدیک به بیست چشمه آن در نقشه های سازمان حفاظت محیط زیست مشخص شده است    نظیر چشمه های نوروز، چشمه کانی شفا، چشمه سیه رژگه، چشمه چالا، چشمه زاغالی، چشمه تپه شرفخان ، چشمه گلی جانی، چشمه کله شیر، چشمه دره آسیابان، چشمه بل مرسی، چشمه سیه رژگه، چشمه بان بلاغ، چشمه قره بلاغ، کانی چرمک(چایک)، چشمه زاغه سی، و.... در این ابر سازه های آب ساز طبیعی  بروز و ظهور دارند  که آب آنها همراه برف آبها و ریز آبهای دیگر  از طریق رود دره های هفت آسیاب قمچقای ، چم علی آباد و .... به مادر رود  رودخانه قزل اوزن هدایت می شوند .

 این  اکوسیستم  های غنی با منابع فراوان آب از هزاره های دور بستری شده است برای بالندگی  پوشش گیاهی غنی و متناسب با شرایط اقلیمی این منطقه چون بادام ، بنه ، خینجوک (نوعی پسته وحشی ) ، تنگرس، آویشن، بومادران ، درمنه ، و....  و  زیستگاه های غنی  را  برای بالندگی  جانورانی چون قوچ و میش ارمنی، گرگ، گراز ، گربه وحشی ، آهو ، و.... را مهیا  کرده است.

به علاوه  این بستر های زیستی ، شرایطی برای اسکان  و بالندگی و شکوفایی تمدن های بسیار از  هزاره های پیش از میلاد  تا سده های اخیر فراهم کرده است  و بی تردید منطقه حفاظت شده  بیجار را می توان یکی از شاخص های مهم هویت زیستی ایران زمین در این بخش از حوزه قزل اوزن دانست . نام برخی از آثار تاریخی که تاکنون در این منطقه شناسایی شده است عبارتند از :

 *-قلعه یا دژ  باستانی قَمچقا  (قلعه آیتوس) مشرف به دره شاهان که  به‌عنوان یکی ازآثار ملی ایران  به ثبت رسیده است. ساخت این دژ شگفت انگیز  را با آثار پیدا شده در آن از دوره های پارت ها ، هخامنشیان ، اشکانیان  ساسانیان و دوره های پس از آن به هزاره سوم قبل از میلاد  نسبت داده اند. یکی از شگفتی هایی که تاکنون در این قلعه باستانی کشف شده وجود كتيبه ای با خط نيمه تصويري هيراتيك و کتیبه های خطی دیگر از  ساكنين اين قلعه است که خود مهم ترین دلیل بر فرهنك و تمدن مترقي نیاکان ما در این بخش از ایران زمین بوده است.

دژ باستانی قمچقا در منطقه حفاظت شده بیجار

ماخذ تصاویر  خبرگزاری مهر -27 اسفند  1394

 

چشم انداز دیگری از دژ باستانی قمچقا در منطقه حفاظت شده بیجار

ماخذ تصاویر  سایت IRAN361

 

 

 

چشم انداز دیگری از  دژ باستانی قمچقا در منطقه حفاظت شده بیجار

ماخذ تصاویر  خبرگزاری مهر -27 اسفند  1394

 

*- برج آجری اشقون بابا( بابا شاه ) مربوط به دوره سلجوقی  ( روستای علیشاه و ینگی کند ) که به‌عنوان یکی ازآثار ملی ایران   به ثبت رسید.

*-قلعه تاریخی سلمات آباد

*-پل تاریخی سلمات آباد بر روي رودخانه قزل اوزن، مربوط به دوره  سلجوفیان

*- و...

 

 مرکز جمعیتی  داخل و مرز منطقه حفاظت شده  بیجار  :  روستای قمچقای (دهستان کرانی -شهرستان بیجار) روستای حسن آباد چاروق- روستای گل بلاغ - روستای آغ بلاغ علی اکبرخان  - روستای اوغلان امیر احمد- روستای علی آباد- روستای آب باریک - روستای مدک- روستای علیشاه- روستای ینگی کند - روستای قره بلاغ میانکوه( دهستان سیاه منصور-شهرستان بیجار) شهر توپ آغاج -  روستای بیانلو- روستای چالی بلاغ- روستای چشمه سنگین- روستای ارته قشلاق- روستای سلطان آباد دره ویران ( دهستان سیلتان- شهرستان بیجار  ) روستای سلمات آباد ( صلوات آباد) - روستای حسین آباد کمر زرد( دهستان حومه ) روستای شریف آباد-روستای آلاگز ( دهستان خور خوره - شهرستان بیجار)

 روستای پنجه بالا و پایین  – چاله سور ( دهستان فراتوره شهرستان دیواندره )

 از نظر اداری سیاسی  شهرستان بیجار و  شهرستان دیواندره تابع   استان کردستان می باشند .

 

 

حفاظتی که انجام نشد

 

  ایجاد سایت تکثیرحیات وحش و زمینه سازی برای پیش بردن خط انحرافي جلب توريست از طريق شکار در منطقه به اصطلا ح حفاظت شده  بیجار

  از ديماه 1385 طرح های ضد محیط زیستی در مناطق حفاظت شده با هدف حذف ، کوچک کردن و سوداگری در مناطق حفاظت شده کلید خورد  با  این توجیه که دولت نمی تواند آنها را حفظ کند  و به تدریج طرح های مکمل  به کمک آن آمد از جمله طرحی که در 23 مرداد 1386  رسانه ای شد. در این تاریخ ،خبر گزاری ایرنا  از قول رييس سازمان حفاظت محيط زيست یکی از این طرح ها را اینگونه   مطرح کرد:  " فاطمه واعظ جوادي رييس سازمان حفاظت محيط زيست اعلام کرد که با ارائه طرحي در قالب  تعاونيها مي توان با اجاره برخي از اراضي ملي حفاظت شده به پرورش گونه هاي جانوري نظير کل و بز ، قوچ و ميش ، کبک و ... پرداخت . ايشان همچنين ياد آور مي شوند که پس از تکثير گونه هاي مختلف،  يک ششم از توليد مثل اين حيوانات را به عنوان سهم محیط زيست در طبيعت رها و بقيه آن منبع  در آمدي براي آنان خواهد شد که مي توانند به توريست هاي خارجي با اخذ مجوز  بفروشند "

کانون دیده بانان زمین در همان تاریخ( 27 مرداد1386) به این طرح واکنش نشان داد و بیانیه ای به شماره 52-860527  و با عنوان " مناطق حفاظت شده اين ميراث طبيعي ملت در شرف اجاره  براي  سوداگري !  منتشر کرد.دربخشی از این بیانیه آمده است :   "  کانون ديده بانان زمين  بر اساس مطالعات و مشاهدات وسيع خود  معتقد است اين تصميم گير یهاي نابخردانه برعليه ميراث طبيعي ملي، ناشي از ساختار معيوب مديريتي و سازماني ، بخشي نگري ، نگرش هاي مقطعي وکوتاه مدت بجای  استفاده بهينه و پايدار از سرزمين  ايران است و بر پايه همين  ساختار معيوب است که  انتظار  طرح هاي محير العقول  از اين دست همواره وجود دارد و خواهد داشت ! از کوزه همان برون تراود که در اوست....."    

 و در بخش دیگری از این بیانیه گفتیم که :

"  سناريوي مطرح  شده  در خصوص اجاره مناطق حفاظت شده  بازتاب همين  روند معيوب است که اين بار توسط رييس سازمان حفاظت محيط زيست  در زرورق تشکل هاي مردمي  و در قالب تعاوني ها، پيچيده  و بسته بندي شده است"  

 و تاکید کردیم که: 

 " يکي از عمده ترين ارزش هاي مناطق حفاظت شده حفظ تنوع ژنتيکي آن ها  است. حيات جانوري و گياهي  اين اکوسيستم هاي يکپارچه در يک فرآيند بسيار پيچيده رشد و تکثير و پرورش مي يابد  و حفاظت واقعي مراقبت از اين رشد است در شکل طبيعي آن !!! اما اين طرح براي رسيدن به سود و برداشت حق السهم دست به استفاده از راه هاي توليد و تکثير سريع به شيوه هاي غير طبيعي خواهد زد و اين يعني ضربة مهلک يه  فرآيند حفظ تنوع ژنتيکي و بانک ژن  و تضعيف ژنتيکي و طبيعي گونه ها است ....در ادامه آمده است که این نوع طرح ها، تشويق براي تجارت و سوداگري حيات وحش و شکار  و اقدامي است که به بحران موجود در انقراض گونه ها دامن خواهد زد و تشويق خط انحرافي جلب توريست از طريق شکار و يا فروش حيات وحش است و........"

اما متاسفانه این طرح های مخرب که در دولت نهم و دهم شروع و رشد یافت در دولت یازدهم که به شدت در هر فرصتی از عملکرد های آن دو دولت انتقاد های آتشین می کنند، همچنان ادامه دارد . به گونه ای که خانم  ابتکار رييس سازمان حفاظت محيط زيست در 16 آبان 1393 در خبر گزاری صدا و سیما ، این دیدگاه را یک بار دیگر مطرح می کند وی دربخشی از این گزارش تحت عنوان طرح های جدید حفاظتی از مناطق حفاظت شده می گوید :     " ....بر اساس این طرح استانها موظف شده اند ضمن تهیه و ارائه برنامه های مدیریتی خود ، مناطق حفاظت شده را با رعایت ضوابط زیست محیطی به بخش خصوصی واگذار کنند

در اجرایی شدن این دیدگاه اجازه شکار برای خارجیان  تحت عنوان ترفه از مرکز تکثیر پرورش گوزن مازندران در همین سال 1394صادر شد. در این رابطه  ناصر مهردادی مدیرکل محیط زیست مازندران به خبر گزاری مهر در ۱۴ دی ۱۳۹۴ گفت  :   " هدف از احداث این مرکز، تکثیر و پرورش گوزن و سپس شکار تروفه با مجوز سازمان حفاظت محیط زیست است."  و میلاد بهرامی مدیر روابط عمومی اداره کل محیط زیست مازندران نیز در همین گفتگو گفت :   "  راه اندازی چنین مراکزی که در آن گونه های جانوری تکثیر و سپس مورد شکار و مصرف قرار میگیرند بسیار زیباست."

 

 مواردی از اجرای این طرح سوداگرانه سازمان حفاظت محیط زیست در منطقه به اصطلاح حفاظت شده بیجار و کشتار حیات وحش در قالب این طرح اشاره می شود :

در سال 1386 سایت تکثیرگونه‌های جانوری با وسعت 40 هکتار برای گونه قوچ و میش ارمنی، آهو، گوزن زرد ایرانی در نزدیک رودخانه قزل اوزن ودر نزدیکی روستای صلوات آباد در منطقه حفاظت شده بیجار ایجاد شد.

 

20 فروردين1389 ایسنا- خیرالله مرادی، مدیرکل محیط زیست کردستان : " در این سایت پرورش و تکثیر گوزن و آهوی منطقه حفاظت شده بیجار 10 راس آهو، 5 راس گوزن و 4 راس قوچ و میش پرورش یافته‌اند "

 

گفتنی است قوچ و میش ارمنی برای تداوم بخشیدن بقای خود ،در يک فرآيند بسيار پيچيده ، و برحسب شرایط دمای تابستانی و زمستانی ، از ارتفاعات بالا به دامنه های کوهستان و تپه ماهور ها گدار می کند. بنابر این به نظر بیشتر  کارشناسان جانوری ، انتقال این گونه به فضا های محصور و مصنوعی ، ضربات مهلکی به تغییرات ژنی آن وارد می آورد. گوزن زرد نیز اصولا متعلق به این منطقه نیست و به جلگه های خوزستان و کنار کرخه تعلق دارد. آهو هم مدتهاست در این منطقه به علت  تخریب شرایط زیستی نابود شده است!!! بنابراین برای درست کردن این باغ وحش ابتکاری !!! آهو را از منطقه حفاظت شده سرخ آباد ( دشت سهرین) آوردند ،گوزن زرد را از جزیره اشک و قوچ و میش ارمنی را هم با اسارت گرفتن قوچ و میش های همین منطقه، دور هم  در کنار رودخانه جمع کردند و دورش  را فنس کشیدند .  اما بعد از این بازی خطرناک با حیا ت وحش و تلفات جانوران منتقل شده، سرانجام  اقرار کردندکه  این طرح با شکست مواجهه شد!!!  

 اخبار رسانه ای شده در مورد مرگ و میر این گونه ها و مشکلات این سایت پس از سال 89 اشاره می شود :

27شهریور  1392ایرنا- سفر مرگ گوزن ها و آهوان بیجار را پایان دهید..... در پی حوادث تلخی که در چند روز اخیر رخ داد سه گوزن و دو آهوی سایت منطقه حفاظت شده بیجار تلف شدند،. یکی از کارکنان اداره محیط زیست در این رابطه گفت که ما بارها گزارش هایی مبنی بر شرایط نامناسب این حیوانات و لزوم تهیه امکانات بیشتر برای آنها به اداره کل ارسال کرده بودیم و آنها نیز به مرکز منتقل کرده بودند، اما اهمیتی داده نمی شدو....

  اول اسفند1392 ایرنا- مرگ گوزن ها و آهوان سایت نگهداری بیجار تمامی ندارد . روز گذشته یک گوزن دیگر این سایت،تلف شد.  مرگ این گوزن ماده که آبستن بوده است به تایید روابط عمومی اداره کل محیط زیست کردستان هم رسیده است....هم اکنون تنها سه گوزن نر و یک گوزن ماده در سایت نگهداری بیجار زنده مانده اند که پروژه تکثیر و انتشار این گوزن ها در استان کردستان را تا مرز شکست پیش برده است......

5 اسفند 1392  ایرنا- مجید پارسافر رییس محیط زیست بیجار: در خصوص خبر روز 29 بهمن با عنوان "مرگ گوزن ها و آهوان سایت بیجار به گردن سرما خوردگی افتاد"  و چند خبر قبلی درج شده در خبرگزاری ایرنا کردستان، مواردی را به عنوان جوابیه و اصلاح و تکمیل خبر ارائه نموده و انتظار دارد در سایت درج گردد. در قسمتی از این جوابیه رییس محیط زیست بیجار ضمن تایید این خبر آن را به گردن عدم حمایت می داند و می گوید :   " ......از زمان ایجاد این سایت تاکنون هیچگونه حمایت خاصی برای تامین نیازهای اساسی این سایت انجام نشده و امکانات لازم از قبیل آب، برق، جاده و حتی بودجه مورد نیاز برای ایجاد پناهگاه زمستانه و جیره غذایی مورد نیاز این وحوش فراهم نشده است و محیط زیست استان همواره با مشکل کمبود شدید منابع مالی مواجه بوده است..... "   وی در بخش دیگر می گوید :   " مرگ و میر برای هرگونه موجود زنده ای اعم از انسان و حیوانات وجود دارد و برای وحوش موجود در سایت بیجار هم امر غیرمنتظره ای نیست و در چند سال گذشته هم وجود داشته است. اما آنچه که باید به درستی روشن شود دلیل بروز تلفات مکرر در فاصله زمانی 10، 15 روزه است که دقیقا با زمان بارش برف و سرمای شدید و ادامه دارد در منطقه همزمان گردید و سایر عوامل احتمالی بروز تلفات هم بطور مستقیم و غیر مستقیم با این موج سرما ارتباط دارد که در چند سال گذشته بی سابقه بوده است و....." !!!!!!!!!!

21 اسفند1392ایرنا- پروژه تکثیر گوزن در سایت بیجار نافرجام ماند - پس از اینکه جمعه گذشته یکی دیگر از گوزن های سایت نگهداری بیجار تلف شد، اکنون تنها سه گوزن نر در این سایت باقی مانده و پروژه تکثیر با شکست مواجه شده است...

26خرداد 1393 خبرگزاری فارس- طیب محمودی معاون نظارت و پایش اداره‌کل محیط زیست کردستان: "سال گذشته به دلیل شرایط زیستی شاهد تلفات گوزن زرد در این سایت بودیم.وی به وجود سه راس گوزن در سایت تکثیر حیات وحش شهرستان بیجار اشاره کرد و بیان کرد: امیدواریم این گوزن‌ها را از سایت خارج و به استان دیگری انتقال دهیم.... "

26خرداد 1393خبرگزاری مهر-......ناصح قادری مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان کردستان : " .... سایت بیجار هم در بخش خصوصی هم دولتی برای نگهداری گونه گوزن که زیستگاه آن با بیجار بسیار متفاوت است نتیجه بخش نیست و پیشنهاد شده گوزن های استان با سایر گونه های کشور جایگزین شوند. وی یادآور شد: برای اولین بار در سال 86 شش راس گوزن وارد سایت بیجار شد اما در مراحل مختلف و به دلیل تغییر شرایط آب و هوایی چهار رأس آن از بین رفت و دو گونه آن باقی مانده است....قادری گفت: در حال حاضر 23 راس آهو در سایت بیجار نگهداری می شوند و ارزیابی ها نشان داده است سایت آهو با داشتن برخی شرایط و موقعیت ها، جوابگوی افزایش جمعیت آهو است......"

 

  دپوی زباله شهر بیجار در کنار منطقه حفاظت شده بیجار

در حالیکه مسئولین محیط زیست در سال 1386 سرگرم سایت تکثیر حیات وحش در منطقه به اصطلاح حفاظت شده بیجار بودند ،درست در همسایگی همین سایت تکثیر ،  محل دفع و دفن زباله بیجار جا نمایی شد. این اقدام در سال های بعد غیر از ایجاد مشکل آلودگی و انتقال شیرابه ها به درون رودخانه قزل اوزن، موجب انفجار جمعیت گرگ های منطقه شدکه کشته شدن دختر بچه ای از اهالی یکی از روستاهای این منطقه در خرداد ماه 1391 ، این ذخیره گاه زباله در کنار منطقه حفاظت شده را رسانه ای کرد:

12 خرداد 1391 –تابناک- محمد محمدرضایی نماینده اسبق بیجار با تاکید بر اینکه بارها نسبت به افزایش بی رویه جمعیت گرگ ها در منطقه هشدار داده ایم، گفت:   "متاسفانه به دلیل بی تدبیری مسئولین محیط زیست و شهرداری، محل دپوی زباله بیجار در کنار منطقه حفاظت شده قرار گرفته و به دلیل محصور نبودن این منطقه حیوانات وحشی به آن ورود می کنند. وی با بیان اینکه افزایش روز افزون و تصاعدی حیوانات وحشی در روستاهای بیجار قابل مشاهده است، گفت که حتی حضور همین گرگها در گله های بیش از 10 راس باعث شده است قوچ و میش هایی که در منطقه حفاظت شده زندگی می کردند از منطقه متواری شده و در مناطق اطراف طعمه شکارچیان شوند. تعداد این حیوانات به قدری افزایش یافته که عبور گله ای آنها به خصوص گرگ ها باعث تخریب مزارع شده و همین موضوع باعث شده تا کشاورزان منطقه نیز بارها از افزایش بی رویه حیوانات درنده به مسئولین شکایت کنند اما متاسفانه اقدامی صورت نگرفته است و در نهایت نیز شاهد مرگ دلخراش یک دختر بچه توسط گرگ ها در این منطقه بودیم...... "

گفتنی است این محل دفع زباله همچنان پابر جاست و تنها دور آن حصار کشیده شده است .

 

  راه زنی در منطقه به اصطلا ح حفاظت شده  بیجار

 عبور 28 کیلومتر از جاده میاندوآب- تکاب- بیجار- قروه. این  جاده بسیار پر تردد و با عملکرد فرا منطقه ای از وسط بخش غربی منطقه به اصطلاح حفاظت شده بیجار عبور داده شده است. عبور این جاده  اختلال اساسی در انسجام اکوسیستمی کوهستانی این منطقه ایجاد کرده است و تبعات بسیاری داشته  و خواهد داشت .

 

  خاکستر سازی ذخایر ژنتیکی  در منطقه به اصطلا ح حفاظت شده  بیجار

چند نمونه از اخبار رسانه ای شده در این منطقه :

25 تیر 1393 تابناک - رئیس اداره محیط زیست شهرستان بیجار : در پی آتش سوزی  پنج هکتار از مراتع بیجار در منطقه شکار ممنوع در مجاورت سایت پرورش و تکثیر سایت حیات وحش   اکیپ های اطفای با  حضور و با کمک مردم محلی پس از چند ساعت تلاش، موفق به مهار آتش سوزی شدند.

 

19 مرداد1393 مجید پارسافرد رئیس اداره محیط زیست بیجار در نشست مطبوعاتی بیجار  : " از شروع سال 1393تا کنون 3 فقره آتش سوزی وسیع رخ داده است که داخل منطقه حفاظت شده بیجار بالغ بر 120 هکتار مرتع و بیش از 4 مورد هم در سطح های کمتر اتفاق افتاده ....وی از بین رفتن لانه پرندگان، جوندگان، پستانداران و انواع گونه های بومی بکر گیاهی بر اثر آتش سوزی را از آسیب های جبران ناپذیر و خطرناک در منطقه حفاظت شده بیجار عنوان کرد و گفت: روز دوم تعطیلات عید فطر امسال بزرگترین آتش سوزی را در سطح وسیع در منطقه حفاظت شده بیجار شاهد بودیم..." 

 

29تیر 1395 باشگاه خبرنگاران جوان- رئیس اداره محیط زیست شهرستان بیجار: در سانحه اتش سوزی که در مناطق شکار ممنوع شهدای محیط این شهرستان رخ داد پنج هکتار از مراتع منطقه مذکور در آتش سوخت.

15آذر  1395فارس- ...... جمشید فرجوندفردا از هنرمندان نامی استان کردستان و از فعالان زیست‎محیطی : ..... حیوانات منطقه حفاظت‎شده بیجار در فصل زمستان به صورت دسته‎ جمعی به دره‎‎ای در این منطقه پناه می‎برند که قوچ و میش ارمنی معمولا در فصل زمستان، علوفه و غذای مورد نیازشان را در این منطقه  تهیه می‎کنند. امسال متأسفانه این دره در منطقه حفاظت شده را به آتش کشیدند و تاکنون دلیل و چرایی این آتش‎سوزی مشخص نیست که با بارش برف، غذایی برای زنده‎ماندن حیوانات این منطقه وجود نخواهد داشت.....فرجوندفردا در ادامه به سایت پرورش گوزن و آهو در منطقه حفاظت‎شده نیز اشاره کرد و گفت: این سایت برای تعداد مشخصی گوزن و آهو طراحی شده و بعد از مدت‎ها تعداد این حیوانات تکثیر و افزایش یافته است و اکنون این سایت 10 برابر ظرفیت گوزن و آهو را در خود جای داده که علوفه‌های موجود و حتی ریشه‎های آن   تا فصل پاییز به اتمام می‎رسد و هیچ علوفه‎ای را برای تغذیه زمستان باقی نمی‎گذارند....

 

 

   معدنخواری در منطقه به اصطلا ح حفاظت شده  بیجار

معدنخواری نیز از دیگر موارد عدم حفاظت از منطقه حفاظت شده بیجار است که یکی از معادن شناسنامه دار آن    معادن  سنگ تراورتن حسین آباد کمر زرد است  .

 

ناحیه سه-ص11 از 14

ادامه

صفحه اصلی