هشدار سازمان ملل :

  تراژدي سهل انگاري غير مسئولانه در انتقال  ضايعات خطرناک الکترونيکي به کشور هاي فقير

 

 ترجمه :  کانون ديده بانان زمين- فرزانه رحيمي

 

این کنفرانس برای حل معضل خطرات ضایعات الکترونیکی در28 نوامبر سال 2006 درنایروبی پایتخت کنیا برگزار گردید که 600 نماینده از 120 کشور در آن شرکت داشتند.

اشیم اشتاینر مدیر اجرایی برنامه زیست محیطی سازمان ملل UNEP  در افتتاحیه هشتمین کنفرانس بازل اظهار داشت : این کنفرانس  نه تنها به نقل وانتقال بین مرزی این ضایعات خطرناک می پردازد بلکه به تراژدی  Cote d'Ivoire  نیز اشاره ای دارد. او بیان داشت باید در  سهل انگاری غیر مسئولانه در از بین بردن ضایعات وانتقال آنها به یکی از فقیر ترین کشور ها تجدید نظر شود ونقش حیاتی جهانی ومنطقه ای آن بازنگری گردد.

لازم به ذکر است که کنفرانس بازل(سوئیس) در سال 1989 به جهت سازماندهی  ضایعات خطرناک برگزار گردید که 169 کشور به هدف کنترل مرزها به منظور جلوگیری از انتقال ضایعات به کشور های دیگر ،نزدیک بودن ضایعات تا جائیکه ممکن است  به منبع تولیدی ،کمک به کشورهای در حال توسعه در این زمینه ، قطنامه ای را امضا نمودند.این کنفرانس در سالهای 1992، و1997 برای تاکید بر مفاد مورد تصویب، برگزار گردید.

درتراژدی Cote d'Ivoire  اشاره دارد به 8 سپتامبر 2006 که در نواحی مختلف از کشور افریقایی ابی جان شامل لاگون( مانداب) اتفاق افتاد  (  گزارش خبري مرتبط با اين موضوع در همين سايت :  بالا گرفتن خشم عمومي  در ساحل عاج به دليل تخليه بيش از 400 تن  زباله هاي مرگ بار  پتروشيمي   و   آفريقا در تهديد  جدي تجارت زباله هاي خطرناك سمي  ) ومقامات دولتی اعلام نمودند که آنها به تنهایی نمی توانند آن منطقه را پاکسازی کنند وبه کمک های بین المللی نیازمندندوتقاضای 5/13 میلیون دلار امریکا برای برنامه های کوتاه مدت ومیان مدت کرده اند . بخش توسعه سازمان ملل UNDP  با 50000 دلار امریکا برای کاهش بحران موافقت نمود. بخش فوریتهای زیست محیطی   EES نیز تمایل خود را جهت همکاری با سایر ارگانها برای شناسایی وتخفیف بحران اعلام نمود

 هرساله درسراسر جهان 20 تا 50 میلیون تن ضایعات الکترونیکی تولید می شود که شامل بیشتر از 5 درصد کل ضایعات جامد  شهرداری ها است .به گفته این متخصصین وقتی هرساله میلیونها کامپیوتر درسراسر دنیا(183 میلیون درسال 2004) مستعمل می شود بدین معنی است که سرب ، کادمیوم، جیوه وسایر مواد خطرناک زائد ایجاد می شود.در کنفرانس نایروبی در مورد ضایعات سرب، اسید باطریها ، ضایعات پلاستیکی وضایعات بیمارستانی وکشتی های مستعمل نیز گفتگو شد.

 

 

 منابع:www.UNEP.org  Dec.2006

www.UNEP.org Côte d’Ivoire Seeks Assistance to Mitigate Toxic Waste Crisis

 

اين صفحه را براي دوست خود بفرستيد

 

صفحه اصلی