مبانی فکری و زمینه های عملی

حجم وسیع تخریب و آلودگی  محیط زیست

در سه دهه

 
ادامه مطلب از صفحه قبل
 

 

دوازده – تخریب  با غ های کهن  و جنگل های دست کاشت ، نتیجه مبانی فکری معیوب مدیریت کلان  شهر ها برای توسعه فله ای...................

باغ در کشوری مانند ایران که یک کشور خشک و بیابانی و کم آب است ، برایند استفاده هوشمندانه و بهینه از آب و سرزمین است و نیز نشان از غنای فرهنگ زیست محیطی این سرزمین دارد. به علاوه باغ های ایرانی  موزه زنده طبیعی از  بقا و و هم زیستی  پایدار  گونه هایی از درختان مثمر و غیر مثمر در فضاهای کوچک حفاظتی و سنتی بود که می توانست دانشگاهی برای پژوهشگران شیوه های باغداری بر اساس اقلیم های متنوع و ظرفیت های منابع آبی  ویژه  این سرزمین باشد .  از همین رو باغ به  عنوان نماد آبادانی در میان ما ایرانیان  جایگاه ویژه ای داشت . به علاوه  باغ به عنوان یکی از اصلی ترین نماد های هویت ملی ما ایرانیان بود  و از ارکان اصلی معماری اصیل ایرانی به شمار می رفت.

 متاسفانه مبانی فکری غلط  و اصرار در توسعه فله ای  با حداکثر سودبری برای عده ای معدود، در این سه دهه باغ های  بسیاری را  به دست نابودی سپرد . باغ هایی که برای احیای آن ها  صد ها سال زمان لازم است آن هم به شرط بازگرداندن اقلیم به شرایط آن دوران ، بازگرداندن آب پاک و خالص چشمه ها و رودخانه های تغذیه کننده آن باغ ها و نیز بازگرداندن خاک های تحول یافته  بسیار بسیار پر ارزش و باز گرداندن انسان های صبور و عاشق  که عمر خودرا  حتی چندین نسل ر ا قربانی حفظ این میراث های پر ارزش کرده بودند . باغ هایی که علاوه بر حفظ درختان و ثمر دهی، علاوه بر پاکیزه گرداندن محیط و هوا، علاوه بر زیبائی بخشی به فضای زندگی انسان ها ، آرامشی به روح و روان ساکنین اطراف آن ها می بخشید.

با استناد به قانون حفظ و گسترش فضاي سبز در شهرها مصوب سال 59 صيانت از باغ‌ها و درختان قديمي موجود در محدوده شهرها جزو  مسووليت‌هاي شهرداري‌ها قرار می گیرد . ولی با این وجود و از آنجا که زمین و مسکن به یک کالای سرمایه ای تبدیل شده است، باغ ها به شدت تخریب می شوند  و نهاد هائی    مانند سازمان مسکن و شهر سازی که باغ های مصادره ای  به آن ها به امانت سپرده شده بود، در راه تخریب فاجعه  بار آن ها به  کمک شهرداری های وقت شتافتند و از هیچ گونه کمک دریغ نکردند  . تاسف بار آن که بجای ارزش گذاری روی باغ ها و یا خرید آن ها از مالکان به منظور حفظ این باغ ها، مالکان و یا دلالان زمین با خشکاندن باغ ها از طریق ایجاد آتش سوزی و یا استفاده از مواد شیمیائی، مبادرت به نابودی درختان با ارزش آن ها کردند.

 سر انجام در سال 1384  موضوع شناسنامه دار کردن باغ ها   به ویژه در تهران مطرح می شود .  این در حالی است که  بخش بزرگی از باغ ها به کلی از بین رفته است و دیگر جایگزینی برای آن ها وجود ندارد. در این رابطه سازمان پارک‌ها و فضاي سبز در مجموع براي 405 هکتار از باغ های تهران شناسنامه صادر می کند . ولی این پایان فاجعه نیست این بار جنگل های دست کاشت قدیمی و مناطق حومه تهران در تیررس هدف توسعه های فله ای قرار می گیرند!

در زیر به برخی ازموارد  شوم باغ کُشی  ، درخت کُشی  جنگل کُشی که در نتیجه توسعه فله ای و بر اساس دیدگاه و مبانی معپوب  و با هدف دستیابی به بیشترین سود و حتی چشم بستن به حقوق نسل ها ، اشاره می شود:  

…   

تهران- تخریب  4 میلیون  متر مربع  از باغ های تهران در طول یک یک دهه : Ùدر طول یک دهه گذشته چیزی حدود 3 تا 4 میلیون متر مربع از باغات تهران تخریب شد . (ابراهیم اصغر زاده عضو شورای شهر تهران :همشهری 31 خرداد 1380   )

… تهران-  تخریب باغ هروی به وسعت 1000متر مربع   :

  یکهزار اصله درخت واقع در محله "مبارک آباد " پاسداران در سال 1373 سوزانده و قطع شد تا برج های 25 طبقه مینا به جای آنها سر به آسمان بکشند و باغ تاریخی "هروی"  را پشت دیوار های بتونی خود ، از چشم خورشید پنهان کنند  . درختان حیاط جنوبی باغ هروی در سال های 1373 و 1374 توسط گروهی ناشناس با مجوز و اطلاع شهرداری منطقه 4 ، در محدوده ای بالغ بر یکهزار مترمربع سوزانده و خشک شد و پس از قطع درختان،  900 متر مربع از این محدوده طی سال های 1375 تا کنون  ، برای احداث 2 برج 25 طبقه ای مورد گود برداری و بتون ریزی قرار گرفت . "باغ هروی"  معروف به کاخ عین الدوله ، تحت عنوان باغ و عمارت عین الدوله به شماره 2042 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده  و تحت حمایت قانونی قرار گرفته است . این باغ که از بنا های به یادگار مانده از دوران قاجار است و خاطره کنفرانس تاریخی تهران در جنگ جهانی دوم را با خود به یاد گار دارد در محله مبارک آباد پاسداران و در خیابان افتخاریه قرار دارد . .... باغ هروی که سالها پیش از صدور مجوز احداث برج ، به عنوان اثر ملی به ثبت رسیده است و تخریب و ساخت و ساز در حریم آن ممنوع است و مهمتر این که قطع یکهزار اصله درخت در محدوده این باغ برای احداث برج ، یک فاجعه زیست محیطی است . .... مجوز تخریب باغ هروی و احداث برج در آن را ، شرکت سرمایه گذاری مسکن وابسته به بانک مسکن از شهرداری منطقه 4 گرفته است..... اگر باغ هروی یک باغ معمولی بود ، طبق قوانین و مقررات شهرسازی و بر اساس سند زمین باغ تنها می توانستند در یک پانزدهم از عرصه آن ساخت و ساز کنند اما در باغ هروی ، با این که یک اثر ملی  است ، 900 متر مربع گود برداری کرده اند که با تراکم طبقاتی که بر آن افزوده می شود 50 هزار متر را زیر بنا برده اند .... Ùغفرانی شهردار منطقه 4 نیز غیر قانونی بودن ساخت برج در این محل را پذیرفته و اعلام کرده که ساخت برج در این محل یک خیانت است ولی چون نمی توانیم پولی را که شرکت سرمایه گذاری مسکن بابت دریافت مجوز ساخت برج و خرید تراکم از شهرداری ، پرداخت کرده را باز پرداخت کنیم ، نمی توانیم مانع کار شویم ....( روزنامه انتخاب – 22 شهریور 1379 )

…تهران   تخریب باغ ملک به وسعت 4 هکتار:  

  محمد ابراهیم اصغر زاده در جلسه شورای شهر تهران گفت :  بر اساس گزارش های واصله از اهالی "دربند"   و "گلاب دره"   و پیگیری شورای شهر ، مشخص شده که درختان تنومند " باغ ملک " در منطقه گلاب دره امامزاده قاسم تهران با اره برقی قطع می شوند . وی هدف اقدام کنندگان به این کار را تبدیل این منطقه به زمین تجاری  و مسکونی اعلام کرد و افزود : تغییر کاربری باغ ملک به زمین تجاری ، خلاف منافع و مصالح اهالی شهر تهران و نقض آشکار مقررات زیست محیطی است . اصغر زاده با بیان اینکه سود ناشی از قطع این درختان برای وارثان و مالکان این زمین ها جمعا دارای ارزش افزوده ای در حدود 4 میلیارد  تومان است ، تصریح کرد : شورای شهر تهران به شهرداری و مناطق ذیربط دستور داده است که به سرعت جلوی این گونه تخلفات را بگیرند . وی افزود : شورای شهر قبلا از شهرداری خواسته بود که طرح جامع باغ ها که حاوی اطلس باغ های تهران است و نیز نحوه حفاظت از آنها را به شورای شهر تحویل دهد . اصغر زاده باغ ملک را متعلق به بیش از یک قرن پیش ، یعنی اواخر زمان ناصرالدین شاه قاجار و از املاک " حاج حسین ملک " اعلام کرد و اظهار داشت این باغ در ابتدا با مساحت وسیعی حدود 80 تا 90 هکتار ، بزرگترین باغ تهران بوده که در طول سالیان متمادی ، تاکنون به وسعت 4 هکتار رسیده است . گفتنی است اخیرا از اهالی مناطق مذکور شنیده شده است که به وسیله تانکر، آب و صابون و مواد شیمیایی برای قطع راحت تر درختان پای آنها ریخته می شود . ( روزنامه همبستگی 27 بهمن 1379 )

…تهران - تخریب توتستان کن  :

 درختان توتستان " کن " برای ادامه بزرگراه شهید همت غرب در زمان شهردار سابق بدون مجوز قطع شد اما کسی هم اعتراضی نکرد. وی معتقد است : متاسفانه عده ای به خاطر تفکر حزبی  و گروهی و اعمال قدرت مسائل را پیچیده می کنند.... وی در پایان سازمان محیط زیست را متهم کرد که میان  پارک " پردیسان " بدون اخذ مجوز کمیسیون ماده هفت ،  هزار متر ساختمان اداری با قطع درختان احداث کرده است . (حسن بیادی نایب رئیس شورای شهر تهران -شرق – اول اسفند 1384)

…تهران- تخریب  باغ "گل نسترن"  به وسعت  7 هزار متر مربع  :

در خیابان الهیه به رغم اعتراضات متعدد اهالی در چندین مرحله تخریب شد تا برج 24 طبقه ای که مجوز ساخت آن را شهرداری منطقه یک صادر کرده است در یک کوچه 6 متری به زودی ساخته شود . ( شرق 30 فروردین 1384)

… تهران-  تخریب پارک جنگلی لویزان :

ماده 2 لایحه واگذاری اراضی و ماده 2 قانون حفاظت از جنگل ها که پارک های جنگلی دست کاشت را غیر قابل واگذاری و تغییر کاربری عنوان کرده است و حفاظت از آنها را به عنوان اراضی ملی بر عهده سازمان جنگل ها قرار داده است .  

Ù-تخريب جنگل لويزان نمونه بارز عجز در مديريت پايدار شهري (بیانیه کانون دیده بانان زمین  25بهمن  1384 ) کانون دیده بانان زمین در بخشی از این بیانیه آورده است :  در چند سال اخير شاهد هجوم بلدوزر هاي عنان گسيخته توسعة فله اي شهري به سمت باغ ها و پارک هاي جنگلي در شهر تهران و ديگر شهر هاي کشور بوده ايم به عنوان مثال در يک دهه گذشته بيش از 4 ميلیون متر مربع از باغات تهران تخريب شده است و اين درحالي است که هرساله شهرداري اعلام مي کند ميليارد ها تومان صرف ايجاد فضاي سبز  مي شود و ......

Ù-دهن کجي به خواست مردم و شبيخون مجدد به جنگل لويزان (بیانیه کانون دیده بانان زمین  5 اسفند 1384  )کانون دیده بانان زمین در بخشی از این بیانیه آورده است :   در کمال حيرت شاهد بوديم که شب گذشته يعني 3 اسفند (84) و پس از گذشت حدود 2 هفته از اعتراضات مردمي به ريشه کني درختان پارک جنگلي لويزان در شب تاسوعاي حسيني ، يک بار ديگر و اين بار نيز در تاريکي شب، جنگل لويزان مورد هجوم بي محاباي بلدوزرهاي شهرداري قرار گرفت و درختان زياد ديگري قلع و قمع شدند.

اين در حاليست که در طول 15 روز گذشته رسانه هاي ارتباط جمعي بارها به اين مسئله پرداختند و چنين به نظر مي رسيد که روند تخريب تا همان حدي که انجام شده باعث  شرمندگي  شهرداري باشد و تمام تلاش ها براي جبران آن متمرکز شود.... مديريت شهري بجاي حفظ منابعي نظير يک پارک جنگلي قديمي در کلان شهر خشک و بي آب و بسيار آلوده تهران که براي بوجود آوردن آنها هزينه هاي سر سام آوري از بيت المال صرف شده و با برنامه ريزي هاي مفصلي به انجام رسيده است، در طول چند شب و با يورش وحشيانه، آنها را از ميان مي برد و اين چيزي جز عجز مديريت  شهري نيست!....کانون ديده بانان زمين ضمن محکوم کردن تخريب وحشيانه جنگل لويزان  آنهم درست هنگامي که در گوشه اي ديگر از شهر،همايش ملي " آينده جنگل هاي ايران " درحال  برگزاري است ! معتقد است حقي که از شهروندان تهراني پايمال شده ، حق زندگي و حق نفس کشيدن در اين شهر بسيار آلوده است و هيچکس نمي تواند و نبايد آن را به راحتي پايمال کند .  اما جاي تعجب بسيار است که شهردار تهران با و جود اعتراضات مردم و مسئولين  نه تنها  هيچگونه پاسخ منطقي و در خور به مردم نداده ، بلکه با ادامة تخريب باقي ماندة جنگل اين سئوال را در اذهان بوجود آورده است که شهردار يک شهر که به خواسته هاي مردم آن  اينگونه پشت مي کند و بر برنامه هاي نابخردانه و خود سرانه پاي مي فشارد چگونه مي تواند معضلات عظيم کلان شهر تهران نظير فاضلاب ، زباله ، آلودگي هوا ، آلودگي آب و ...راحل کند ؟؟؟؟

اظهار نظر سه مسئول در مورد این که چگونه اراضی جنگلی ملی لویزان ، غیر قانونی و خود سرانه تخریب و توجیه می شود و در نهایت رای به نفع تخریب کنندگان صادر می شود :

Ù- فضل الله کولانی مدیر کل منابع طبیعی استان تهران   :  پارک جنگلی لویزان به دنبال عقد یک قرارداد موقت چند ساله ، تنها برای نگهداری و حفاظت در اختیار شهرداری گذاشته شده و شهرداری از آنجا که حقی بر مالکیت آن نداشته و اراضی جنگلی نیز ملی اعلام شده ، قانوناً  حق تخریب و تغییر کاربری آن را نداشته است.  متاسفانه تا این لحظه شهرداری تهران طرح مصوب خود را به ما ارائه نداده که حتی ما هم ببینیم و بررسی کنیم چرا که اساساً  ادامه طرح آنها می بایست از داخل پادگان نیروی دریایی عبور می کرد و تغییرات حاصله در طرح آنها هنوز تایید کمیسیون ماده 5 نرسیده است . از این رو برای ما هم سئوال است که چگونه آقایان برای طرحی که مجوز تغییر کاربری اراضی را از کمیسیون ماده 5 کسب نکرده اقدام به تخریب جنگل کرده اند . ضمن آنکه از نظر فنی نیز منحرف کردن مسیر اصلی اتوبان و ایجاد زاویه و قوس زیاد به آن نهایتا عبور از جنگل توجیه منطقی و علمی ندارد . وی در ارتباط با خسارت وارده به پارک جنگلی لویزان گفت :  40 ( چهل ) سال مداوم برای اینکه این درختان به ثمر برسند هزینه شده که به طور متوسط هزینه کاشت ، آبیاری و نگهداری هر اصله درخت بین 550  تا 560 هزار تومان بوده که صرفنظر از کارکردهای ارزشمند زیست محیطی آن تا به الان بین 5/3 تا 4 میلیارد تومان خسارت به اموال عمومی کشور وارد آمده است . (  اعتماد ملی – 27 بهمن 1384)

Ù- احمد دنیامالی ، معاون فنی عمرانی شهرداری تهران هر گونه احضار به دادسرا در در مجموعه شهرداری را تکذیب کرد و گفت : " چنین چیزی ابدا صحت ندارد . بنده صرفا به عنوان یک مقام مسئول شهری کار پروژه را در قوه قضاییه بنا به وظیفه و مسوولیت خود پیگیری می کنم و هیچ احضاری در کار نیست . نیامالی همچنین خبر مبنی بر حضور شهردار منطقه 4 در دادسرا را نیز تکذیب کرد و تصریح کرد : " تمام این اخبار کذب محض است . "  وی ارائه هر گونه دفاعیات از سوی شهرداری تهران را منتفی دانست و گفت : " ما در مرحله هجوم هستیم نه دفاع . مدیریت شهری باید بتواند با قدرت کارش را انجام بدهد .... " ( روزنامه اعتماد ملی – 29 بهمن 1384 )

Ù- قالیباف شهردار تهران :    درختانی که در لویزان قطع شده جزء درختان سوزنی برگ به شمار می آیند که در کاهش آلودگی هوا نقشی ایفا نمی کنند . از همین رو می توان بدون نگرانی دو هزار درخت دیگر را نیز قطع کرد تا کار بزرگراه به پایان برسد . شهردار قطع شبانه درختان را نیز یک اقدام مرسوم می داند  . ( شرق – اول اسفند 1384 )

Ù-معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست : درختان سوزنی برگ لویزان تاثیر زیادی در کاهش آلودگی هوای تهران دارند و اتفاقا تاثیر آنها نسبت به درختان پهن برگ در کاهش گاز های مسموم CO2  افزون تر است . . ( شرق – اول اسفند 1384 )

Ù سر انجام  :  پس از گذشت حدود 19 ماه از متوقف ماندن ساخت اتوبان شهيد زين الدين در پي قطع درختان جنگل لويزان ، داد گاه به نفع شهرداري تهران حکم صادر کرد و اجازه احداث اتوبان شهيد زين الدين را به شهرداري داد (14 شهريور 1386 فارس) 


…
تهران-  تخریب پارک جنگلی خرگوش دره  :

 خرگوش دره بعد از 2 پارك جنگلي لويزان و سرخه حصار كه هر دو در همين يك سال اخير تخريب شدند سومين پارك جنگلي تهران است كه قرار است بزرگراه ديگري را از ميان خود عبور دهد.

   Ù به موجب طرح شهرداري تهران قرار است ...بالغ بر 4000 اصله درخت ديگر قطع و ريشه كن شود....اين در حالي است كه شهرداري تهران پيش از اين نيز يك بار ديگر در يك عمليات شبانه و غيرقانوني در سال 83، اقدام به تخريب بخش هايي از اين پارك كرده بود .در اسفندماه سال 83، لودرهاي پيمانكار شهرداري تهران، شبانه وارد پارك جنگلي خرگوش دره شدند و در كمتر از يك ساعت بيش از 1200 اصله درخت 35 ساله را ريشه كن و قطع كردند....  مديركل منابع طبيعي استان تهران در تاريخ 18 مهرماه 1384 با ارسال نامه اي به معاون فني و عمراني شهرداري تهران به شماره 6729286 مي نويسد: عطف به نامه شماره 146771884- 8446626 مديركل محترم دفتر حقوقي سازمان متبوع و دستور معاون محترم وزير و رياست سازمان جنگل ها و مراتع و آبخيزداري كشور در خصوص خسارت حاصله از اجراي پروژه تقاطع آزادراه تهران- كرج به آزادگان شايسته است دستور فرماييد نسبت به واريز مبلغ 7730119633750 ريال به حساب شماره 500002 نزد بانك كشاورزي شعبه سهروردي جنوبي، كد 750 اقدام و اصل فيش واريزي را به منظور صدور مجوز به اين اداره كل ارائه نماييد.....از سوي ديگر شماره حساب درج شده در نامه فوق الذكر براي واريز مبلغ 730 ميليون تومان خسارت به گفته يكي از مسوولان بانك به نام اداره كل منابع طبيعي استان تهران است. اين در حالي است كه نزديك به 2 سال است طبق بخشنامه اي كه در زمان رياست صمدي در سازمان جنگل ها و مراتع صادر شده، قرار بود از آن تاريخ به بعد پرداخت خسارت هاي نقدي به سازمان منابع طبيعي به جاي واريز شدن به حساب ادارات به حساب سازمان جنگل ها و دولت واريز شود..... ( روزنامه اعتماد ملي- 30/8/85 )

Ùدر پارک جنگلی خرگوش دره ، برخلاف اظهارات شهرداری ( برای مثال ، در روزنامه ی همشهری 15 اسفند ) که تعداد درختان قطع شده را فقط 123 اصله اعلام کرده ، بین پنج تا شش هزار اصله درخت تقریبا چهل ساله برای ادامه دادن جاده ی کمربندی آزادگان قطع شده است . .... 80 تا 90 درصد درختان محدوده ی مورد نظر، سوزنی برگ ( کاج ) بوده و اصلا امکان جابه جا کردن آن ها وجود نداشته است .... چیزی در حدود دویست درخت اقاقیا به شکلی کاملا غیرفنی ( و فقط  برای نمایش ) به بخش های دیگر پارک منتقل شده است  .....    ( گزیده ای از گزارش بازدید از پارک جنگلی خرگوش دره -   دیده بان کوهستان - ۱٤ فروردین ۱۳۸٧  )

افزوده : پارک جنگلی خرگوش دره در سطح 120 هکتار در ضلع غربی استادیوم آزادی  در سال 1349 احداث شد  و از  طریق دو حلقه چاه عمیق آبیاری شد  ( یعنی استفاده از آب زیر زمینی منطقه خشک تهران نزدیک به 40 سال  )  گونه های این پارک شامل : کاج تهران – اقاقیا – سرو نقره ای – سرو خمره ای و ... بوده است .

 

… کرج- تخریب باغ های " جهانشهر " به وسعت 120 هکتار    :

 آنچه که مردم در یکسال گذشته شاهد آن بوده اند قطع اشجار و تخریب تدریجی فضای سبز منطقه می باشد . به طوریکه در حال حاضر بخش های قابل توجهی از باغ های " جهانشهر " ( کرج ) تخریب و تبدیل به منطقه مسکونی شده است . این باغ ها در سال های دور گذشته توسط مرحوم فاتح یزدی بوجود آمد  (به مساحت  یکصدو بیست هکتار)    اما پس از انقلاب به همراه سایر املاک و دارایی های وی توسط بنیاد شهید و بنیاد جانبازان مصادره گردید . متولی نگهداری باغهای جهانشهر "شرکت آبادانی جهانی " وابسته به بنیاد شهید است ..... شرکت آبادانی جهان در سال گذشته در پی توافق با شهرداری و واگذاری بیش از هفتاد  درصد از باغات به این سازمان ، توانست دهها قطعه از زمین ها را در مزایده های پی در پی به فروش برساند و بلافاصله پس از فروش زمین ها  قطع اشجار ( درختان ) و ساخت و ساز ها در فضای سبز منطقه آغاز شد ... مردم کرج این روز ها به دلیل بی توجهی پاره ای از مسئولان به مسایل زیست محیطی شاهد نابودی مهمترین فضای سبز شهرشان هستند و اعتراضات آنها در مقابل سکوت مسئولان راه به جایی نمی برد تا در چند سال آینده شاهد یک فاجعه زیست محیطی در کرج باشیم ..( هفته نامه تاک 14 تیرماه 1379 )

… شهریار- تخریب باغات به وسعت صد هزار متر مربع :

 در یکسال گذشته قریب به صد هزار متر مربع از باغات و اراضی کشاورزی شهریار به کلی تخریب شده است.  ( 30 تیر ماه 1381 – روزنامه ایران )

… شیراز – تخریب  باغ های قصر دشت به وسعت  دو هزار هکتار: 

 در باغ های قصر دشت شیراز شصت  بار آتش سوزی رخ داد که منشاء آنها هنوز روشن نیست . حتی در مواردی مشاهده شده است یک باغ طی یک ماه 3 بار آتش گرفته است . محمد حسن گلرخیان ، یکی از اعضاء شورای اسلامی شهر شیراز گفت : باغ ها را دو گروه از بین می برند یکی کسانی که از این تخریب منافع فراوانی عایدشان می شود و دیگری اشخاص ثالث،  که با هر دو گروه مجازاتهای لازم در قانون پیش بینی شده است . فریدون محمدی معاون حقوقی و املاک شهرداری شیراز گفت : گزارش نابود کردن درختان در صد ها مورد به داد گاه ها ارجاع شده است ، اما حکم محکم و متناسب با جرم صادر نشده است . ( روزنامه ایران – 14 شهریور 1380 )

 در بخشی از نامه  انجمن دوستداران محیط زیست فارس به رئیس سازمان محیط زیست  منعکس شده در روزنامه شرق 7 مرداد 1383 آمده است : به رغم مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در سال 1379 مبنی بر حفاظت از 720 هکتار ، از باغات قصر الدشت و تملک این باغات توسط شهرداری متاسفانه تغییر کاربری در محدوده استحفاظی و بسیاری از باغات موقوفی با اجازه و حتی بدون کسب اجازه  از کمسیون ماده 5 همچنان صورت می پذیرد .... به طوری که مساحت باغات شیراز طبق آخرین آمار موجود از بیش از 3 هزارهکتار در سال 1357  به کمتر از 1400 هکتار کاهش یافته . با این حال شهرداری شیراز به بهانه خرید  720 هکتار از باغات محدوده استحفاظی چوب حراج به 360 هکتار از تاکستان های منطقه " جبل دراک " و ... زده است و اکنون نزدیک به یکصد هکتار از باغات معروف این منطقه به صحنه رقابت برج سازان و بساز بفروش ها بدل شده است . این انجمن در ادامه می افزاید : به رغم تاکید کارشناسان محیط زیست مبنی بر مسدود شدن تنها ورودی هوای شیراز تفکیک اراضی " جبل دراک " و اراضی بالا دست آن در "برف فروشان"  همچنان ادامه دارد که نتیجه آن افزایش آلودگی هوای شیراز و بروز سیلاب های متعدد در سال های اخیر بوده است  . با این شرایط سازمان حفاظت محیط زیست در روز زمین پاک  لوح شهردار سبز را به شهرداری محترم شیراز اعطا می کند که با تخطی از قوانین و مقررات شهرسازی به تازگی با احداث چندین برج 33 طبقه آن هم با سطح اشغال 55 درصد در بخش هایی از باغات قصرالدشت موافقت کرده است.( روزنامه شرق 7 مرداد1383) برخی نهاد های خیریه و اشخاص حقیقی  و حقوقی با دیدگاه کاملا منفعت طلبانه اقدام به تفکیک باغات و اراضی کشاورزی کرده اند در حالی که شمال غرب شیراز تنها مجرای تنفسی شهر محسوب می شود که افزایش ساخت و ساز در آن پیامد های نامطلوبی را در آینده نزدیک متوجه شیراز خواهد کرد ..وی در ادامه پیش بینی کرد : در صورت ادامه روند فوق و افزایش بهای زمین به دست بورس بازان و زمین خواران ، اجرای بسیاری از طرح های عمرانی از جمله طرح راه آهن و متروی شیراز با مشکل مواجه می شود . (  اسکندر پور فرماندار شهر شیراز. روزنامه شرق 7 مرداد 1383  )

… شیراز – تخریب باغ مینو- اثرملی: 

یک شرکت خصوصی در یکی از روزنامه‌های سراسری امروز (شنبه 27 آذر1389) آگهی فروش باغ مینوی شیراز را درحالی منتشر کرده که این باغ به عنوان یکی از منحصر به‌فردترین باغ‌های شیراز ،   7 سال پیش در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.  در آگهی شرکت خصوصی خدمات بازرگانی آینده نگر مهر این چنین آمده که این باغ به مبلغ 42 میلیارد تومان به‌صورت پرداخت شرایطی و با ارائه تسهیلات حداکثر به میزان 80 درصد و با اقساط 120 ماهه یکجا به فروش می‌رسد. . این در حالی است که بر اساس مدارک سازمان میراث فرهنگی، باغ مینوی شیراز واقع در خیابان لطفعلی خان زند، به دلیل داشتن ارزش ملی در ساختمان و درختان تنومند با شماره 9782 در تاریخ 11 شهریور سال 82 در فهرست آثار ملی ثبت شده است ( 27 آذر 1389)

… قم – تخریب پارک سالاریه و باغ فردوس  :

 متاسفانه در سال های اخیر بعضی از تعاونی ها و ارگان های فعال در شهر به جای کمک در توسعه فضای سبز شهر به تخریب آن می پردازند که نمونه بارز آن  "پارک سالاریه"  و " باغ فردوس"  کنونی است . وی افزود یک شرکت تعاونی با اطلاع از مخالفت شورای شهر در جهت تغییر کاربری این باغ 43 هزار متر مربعی ، اقدام به خرید زمینهای این باغ کرده است و به هیچ عنوان حاضر به فروش و یا تعویض آن با زمین های دیگر نمی شود . از سویی دیگر ، عده ای شبانه به این باغ یورش برده و بیش از 4 هزار و 500 اصله درخت را قطع کرده اند . عرب با بیان اینکه این افراد تا کنون نتوانسته اند از کلیه مراجع قانونی مجوز تغییر کاربری دریافت کنند تصریح کرد : متاسفانه با توسل به مراجع قضایی مجوز کار را دریافت کردند ..( محمد عرب رئیس شورای شهر قم 12 بهمن 1384 روزنامه ایران )

…  نوشهر -  تخریب  باغ گیاه شناسی به وسعت  8هکتار  

بیش از 8 هکتار  از باغ گیاه شناسی ( باغ اکولوژی )  نوشهر تخریب شد و  از طرف وزارت  جهاد کشاورزی  به نیرو های سازمان بنادر و کشتیرانی تقدیم شد( 8 آبان 1389 ).  این اقدام نابخردانه  مسئولین ، نماد بی ارزش شمردن  تحقیق و ثمرات تحقیق در یک کشور خشک بیابانی ، یعنی به تاراج رفتن بیت المال ، یعنی نادیده گرفتن حق نسل های آینده از ثمرات تحقیقات این نسل ، یعنی  نادیده گرفتن 50 سال  پژوهش  محققان دلسوز گیاه شناسی است. (باغ گیاه شناسی نوشهر نخستین باغ گیاه شناسی ایران است که  در سال ۱۳۳۵ بنا نهاده شد و تاکنون بیش از ۱۰ گونه گیاهی جدید به دنیا معرفی کرده  است .)

و......

 

 

 *****     

پایان گزارش  

17 از 17

 

مجموعه انتخابی از شواهد  تصویری  کانون دیده بانان زمین از  تخریب ها و آلوده سازی ها   - ایران       

   ادامه

     صفحه اصلی