کانون دیده بانان زمین در بررسی180 منطقه حفاظت شده در اکوسیستم های کوهستانی و

تالابی ثابت می کند که حفاظتی بودن این مناطق دروغی بیش نیست

 

دریاچه ارومیه

 

ذخیره گاه زیستکره ، تالاب بین المللی و  پارک ملی دریاچه ارومیه

Urumieh Lake  Biosphere Reserve & International Wetland &National Park  

 

به دلیل  ارزش های بسیار مهم زیستی دریاچه ارومیه، این دردانه ایران و جزیره کبودان در داخل این دریاچه اولین منطقه ای بود که پیش از سال 1346 حفاظت شده اعلام شد .

در سال 1346 سطح حفاظتی آن توسعه پیداکرد و تمامی دریاچه ارومیه همراه کلیه جزایر  آن با وسعتی نزدیک به 48 هزار و 300 هکتار تبدیل به  " منطقه حفاظت شده ارومیه" شد.

در سال 1349 سطح حفاظتی آن ارتقاء یافت و به عنوان پارک ملی معرفی شد.

در سال 1354 به عنوان  ذخیره گاه های زیستکره MAB) ) در سازمان جهانی یونسکو به ثبت رسید وسپس از سوی شورای حفاظت از پرندگان به عنوان یکی از زیستگاه های مهم برای پرندگان تشخیص داده شد.

در سال 1354دریاچه ارومیه  به عنوان تالاب با اهمیت بین المللی در کنوانسیون رامسر به ثبت رسید. مساحت اعلام شده سازمان حفاظت محیط زیست برای این سطح حفاظتی 570 هزارو472 هکتار بود .

 

 

 

ابعاد  دریاچه ارومیه، این بزرگترین دریاچه زمین ساختی داخل ایران زمین که سن آن را حدود یک و نیم میلیون سال تخمین زده اند  در زمان حیاتش چنین بوده است :

 

*- ارتفاع از سطح آبهای آزاد : 1274متر

*-وسعت : بیش از  550 هزار هکتار

*- گنجایش آب گیری:  35 میلیارد متر مکعب

*- درازا :   130تا 150  کیلومتر

*- پهنا :   بین 20 تا 50 کیلومتر

*- عمق متوسط:  نزدیک به 6 متر

*- وسعت  حوزه آبریز و نام برخی حوزه های اصلی:  بیش از 5 میلیون و 127هزار و 800 هکتار شامل 8 زیر حوزه اصلی  و بسیار زیر حوزه های فرعی .

برخی زیر حوزه های آن عبارتند از : سهند ، سبلان ، قوشه داغ ، ،ميشو داغ ، علمدار، قازان کوه ،ايري داغ، اوغلان داغ ،بز قوش، زكي داغ ، ميدان داغي، كوه چهل چشمه، بلقيس كوه­و...

 

 *-مهمترین رودهای منتهی به تالاب بین المللی دریاچه ارومیه:

 زرینه رود با طول 302 کیلومتر،سیمینه رود با طول 173 کیلومتر ، نازلوچای با طول 95کیلومتر ،تلخه رود باطول 77کیلومتر ، صوفي چاي باطول 55 کیلومتر ، تیوان چای ، زولاچای، باران دوزچای ، شهر چای ، روضه چای ، رودخانه مهاباد ،و...

 

 

*-جزایر و شبه جزایر دریاچه ارومیه:   وجود  102 جزیره و شبه جزیره با نام هایی زییا و پر معنی و با  درون مایه های زیستی و تاریخی خود محکم ترین سند  از روزگار باستانی و  حیات بخش دریاچه ارومیه در گذشته های دور است  چون

شبه جزیره سپیدان و جزیره کبودان- جزیره امید -جزیرهایران نژاد- جزیرهآتش- جزیرهسپید - جزیرهآذین- جزیرهآرام - جزیرهاشک - جزیرهسروش-  جزیره توس- جزیره اشک سر- جزیرهآرش- جزیرهآنقوت- جزیرهاردشیر- جزیره برزین-  جزیره شاهی - جزیرهسیاوش - جزیرهشبدیز -جزیره فلامینگوها(مرغ آتشین)- جزیرهکاکایی (کولایان داشی)- جزیره صدف خوار- جزیرهکمان - جزیره اسپیر - جزیره اسپیرو - جزیره ناوی- جزیره ناوبان - جزیرهناهید - جزیره تیر- جزیره مهر- جزیره بهرام-جزیرهکاوه- جزیرهشاهین- جزیرهمهرداد- جزیرهگرز- جزیرهکمان- جزیرهگیو- جزیرهشوق تپه- جزیره سرخ- جزیرهگلگون- جزیرهآرزو- جزیرهتک-جزیرهکفچه نوک- جزیره مهدیس- جزیره مهوار - جزیرهتنجه - جزیره نادید -جزیره سهران - جزیرهپنهان- و.....

 

 این جزایر کانون جوجه و زیستگاه پرندگان  بومی و  مهاجر بودند که نام برخی جزایر به نام پرندگان خود اثبات کننده قدمت حضور این پرندگان  در این جزایر است. مانند جزیره فلامینگوها ،  جزیره کاکایی ،جزیره تنجه ، جزیره آنقوت، جزیره کفچه نوک   ،  جزیرهشاهین ، جزیره صدف خوار، و....

*-تنها موجود زنده در آب دریاچه ارومیه نیز نوعی میگوی آب شور به نام آرتمیا و نوعی جلبک شور پسند بود.

 

رد پای دریاچه ارومیه در جای جای جغرافیای تاریخی ایران زمین وجود داردکه درهرگاه تاریخی، با نامی متفاوت خوانده می شده است. در زمان آشوری ها و مادها با نام ریما ، درکتاب زند در اوستا و در شاهنامه فردوسی بانام "چیچست"  یا درخشان ، و یا نام هایی چون کبودان ، شاهی ، رضائیه و ارومیه آمده است.

 

 

 

مراکز جمعیتی مرز و محدوده نزدیک ذخیره گاه زیست کره و تالاب بین لمللی و پارک ملی دریاچه ارومیه :

* مرز و محدوده شمال و شمال شرقی و غربی: قلعه مراغوش- قره تپه-شیخ ولی-هفت چشمه - بندر شرفخانه- -کنگرلو-  و...* مرز و محدوده  شرقی : کافی ملک-یوسف لو-  بوراچالو- سرای- داش کسن- قبادلو- آغچه اوپه- آق گنبد- گمیچی- خانقاه- شرامین -زینت لو- رحمانلو- عجب شیر- شیشوان- شیراز- شهربناب-و...

 

* مرز و محدوده جنوبی و جنوب شرقی و غربی: بندرحیدرآباد- شیرین بلاغ- یادگارلو- حسنلو- زرینه رود- گل- چلیک- جمشیدآباد- تپه رش- گرده رش - فسندر- فیروز آباد شهر چهاربرج- قپچاق حیران - للکوه ملک آباد- خورخور- سیران گل- ممید- قره گوزلو- و....

* مرز و محدوده  غربی :قره قشلاق- آق زیارت- قالقاچی- گورچین قلعه- قره باغ- شهرقوشچی-جمال آباد- قولنجی- گل تپه- جبل- سلطان آباد- باشلاق باشلو- قلعه دویران- رحیم آباد- حصار سپرغان- ساری بیگلو- انگنه- خانشان- وقصالو- شهر نوشین - طلاتپه- آده- گزنق- بندر گلمانخانه- چی چست- کشتیان- میاوق- گوگ تپه- ترکمان- امام کندی- تازه کند- مرادکندی- رشکان- دولاما- داش آغول- کنعان ایل- دیزج دول- دیزج قاضی- قطورلا- جبل کندی- جلبر- بالستان-و.....

 

 

و-

نقشه  ذخیره گاه زیستکره ، تالاب بین المللی و پارک ملی دریاچه ارومیه

ماخذ تصویر : اطلس مناطق حفاظت شده ایران سال 1385- تکمیل مکان های جمعیتی ،  راه ها و تکمیل جزایر دریاچه ارومیه برپایه نقشه های استانی و منطقه ای و همچنین علامت گذاری ها از کانون دیده بانان زمین

 

 

 

 

 

حفاظتی که انجام نشد

از دهه 70 تخریب های هولناک با سد سازی های فاجعه بار و راه زنی های مخرب در ابر سازه های آب ساز طبیعی دریاچه ارومیه شدت یافت و در اواخر دهه 70 که نشانه های به بار آمدن این فاجعه آشکار شده بود فعالین محیط زیست و کارشناسان متعهد به ایران  و ایرانی زنگ خطر نابودی دریاچه ارومیه را  به صدا در آوردند و حتی خشکی کامل دریاچه ارومیه را تا سال 1393 پیش بینی کرده بودند (نامه سرگشاده جمعیت زنان مبارزه باآلودگی محیط زیست آذربایجان غربی  به خانم ابتکار رییس سازمان حفاظت محیط زیست آن دوران، در آبان1380 –منعکس در خبرنامه شماره35 جمعیت زنان مبارزه باآلودگی محیط زیست)  ولی گویا تصمیم بر این گرفته شده بودکه مسئولین گوشهایشان را بر هر هشدار و اعتراضی ببندند و کوچکترین ارزشی برای خواست مردم یعنی صاحبین اصلی این مرز و بوم قائل نشوند!!!!!

و  این چنین بود که  قدرت های مافیای سد ساز  با همکاری رانت خواران ریز و درشت ضد ایرانی ،  بی هیچ مانعی بر  ابر سازه های آب ساز طبیعی دریاچه ارومیه تاختند  و بیرحمانه ضربات مرگبار برآن  فرود آوردند تا ما امروز نظاره گر جان کندن پیکر سهمگینش بر بستر مرگ باشیم  و چه خیانت نابخشودنی تاریخی  مرتکب شدندکسانی که تلاش کردند این هویت زیستی را از جغرافیای ایران زمین پاک کنند. !!!  کشتن دریاچه ارومیه علاوه بر پایمال کردن حق نسل های ایران از این دریاچه و زیر پاگذاشتن تعهدات بین المللی دولت ایران به جهان برای پاسداشت از این اثر زیستی جهانی ، مواجه کردن منطقه وسیعی از آذربایجان  به فجایع زیست محیطی بود!!!یعنی همان بلایی که با زدن سد هایی موسوم به "چاه نیمه" در کنار تالاب بین المللی هامون و انتقال حقابه  هامون به این سد ها  ، فاجعه مرگ باری را در زابل رقم زدند  و همه را با وقاحت به گردن خشکسالی  انداختند !!!

اعتراض و هشدار ها ادامه یافت ولی نه تنها گوش شنوایی نبود بلکه سد های بیشتر دیگری هم ساخته شد. تا اینکه در شهریور سال 1390 خشکی دریاچه ارومیه  بسیار فراگیر و موجب اعتراض های  بسیار گسترده  خیابانی در شهر های ارومیه و تبریز شد. ولی متاسفانه مسئولین همچنان بجای برحق دانستن این اعتراض ها و تصمیم گیری سریع برای احیای آن به سرکوب مردم پرداختند. آنهم با برچسب های نخ نما شده.

کانون دیده بانان زمین علاوه بر انعکاس این اعتراض ها در 14 شهریور 1390در سایت خود ، گزارشی با عنوان:

اعتراض مردم ارومیه و تبریز  به تهدید سلامتی و معیشت خود در نتیجه خشک شدن دریاچه ارومیه   به دلیل مدیریت معیوب آب کشور  وعدم وجود نهاد های قضایی مستقل زیست محیطی....ادامه منتشر کرد.

 

دربخشی از بیانیه کانون دیده بانان زمین آمده است که در روزهای 5  و 12 شهریور، مردم نگران از به خطر افتادن  سلامتی و معیشت خود و نگران از تغییر اکوسیستم منطقه ،  به خیابان ها آمدند  تا این نگرانی را به گوش مسئولین و همه مردم کشور و جهان برسانند  ولی متاسفانه پاسخ مسئولین به این اعتراض ها خشونت بود . این اعتراض ها پیش از آنکه سر از خیابان در آورد بار ها و بار ها از سوی تشکل های زیست محیطی ، کارشناسان مسئول ، خبر نگاران متعهد صورت گرفته بود. سالیان سال نارضایتی از سد سازی های فله ای بر روی شاهرگ های حیاتی دریاچه ارومیه و اعتراض به ساخت  آزاد راه شهید کلانتری به انحای مختلف بیان شده بود . ولی پاسخ مسئولین به این حجم از اعتراض ها یا سکوت یا پاسخ های کلیشه ای بود. کانون دیده بانان زمین می پرسد اگر مردم را به بهانه های مختلف و برچسب های گوناگون و گاه مضحک،  برای چندی ساکت کردید با نابودی کامل و قریب الوقوع دریاچه ارومیه چه می کنید ؟ و پرسیدیم که:

  • آیا سونامی نمک را هم با زور می توان کنترل کرد ؟

  • با شیوع بیماری های مهلک در اثر سونامی نمک چه می کنید ؟

  • برای آبخیز های داغان شده  بر اثر سد سازی های فله ای چه می کنید؟

  • برای چشمه ها و چاه های خشک شده  چه فرمانی را صادر می کنید ؟

  • با فرونشست دشت های آذربایجان چه می کنید ؟

  • با میلیونها  آواره زیست محیطی چه می کنید ؟

  • با اختلال جبران ناپذیر بوجود آمده در چرخه زیست بوم کشور چه می کنید ؟

در بخش دیگر ابن بیانیه با اشاره به سد سازی های فله ای و شیوه های انکار گزینی مسئولین و.... آمده است که :

"  کانون دیده بانان زمین همواره به عنوان یک تشکل زیست محیطی اعتراض خود را به این گونه تخریب های منابع حیاتی ملی اعلام داشته است و از این رو اعتراض به روند خشک شدن دریاچه ارومیه این بزرگترین پارک ملی ایران، این بزرگترین تالاب بین المللی ایران و این بزرگترین ذخیره گاه زیستکره ایران را نیز پیش از این اعلام و اکنون بر آن پافشاری می کند و اعتراض مردم ارومیه و تبریز، این نزدیک ترین ساکنین به دریاچه ارومیه را بر حق می داند و... .."

 

 

 عیسی کلانتری دبیر ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه در 24 بهمن 1392 به خبر گزاری مهر گفت که  " متاسفانه در دولت گذشته مساله دریاچه ارومیه حالت امنیتی پیدا کرد و هرگونه حرکت مردمی برای نجات دریاچه با برخوردهای نامناسب امنیتی پاسخ داده شد "

 

ولی حتی پس از  این گفته ها که انتظار می رفت به خواسته ها و اعتراضات مردم  پاسخ مناسب داده شود، در دولت یازدهم نیز با معترضین همانگونه برخورد شد که پیش از این. در اعتراضات خیابانی 21 خرداد 1393 که مردم شعار "سدها را بشکنید، دریاچه ارومیه را پر کنید" و یا "روحانی، روحانی، وعده‌هایت کو؟"  سر می دادند، با همان  تهمت ها روبرو شدند . معترضانی که نخستین قربانیان این فاجعه هستند و حق مسلم آنان است که از سلامت و زندگی خود دفاع کنند!!!

 

احیای دریاچه ارومیه یکی از وعده های تبلیغاتی ریاست جمهوری دولت یازدهم بود و پس از روی کار آمدن دولت یازدهم ، کارگروه بازی  ،   سمینار بازی   و بازدید های هوایی و زمینی  تبلیغاتی و...به راه افتاد. گویا یک اتفاق ناگهانی  در دریاچه ارومیه افتاده  و لازم است آقایان مسئول مستقیم و غیر مستقیم این فاجعه به همراه خانم ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست دولت یازدهم با وجود هشدارهایی که تشکل های زیست محیطی  در دولت های هفتم و هشتم به ایشان داده بودند !!!  این شاهکار مدیریت آبی و حفاظتی کشور را یک بار دیگر خوب ببینند و فیلم یادگاری با پیکر نیمه جان دریاچه ارومیه بگیرند  !!!!!

اما پس از فرو کش کردن بازی های تبلیغاتی ، سر انجام حمید چیت چیان وزیر نیرو،که حقایق پیدا و پنهان خشک کردن دریاچه ارومیه را  بهتر از هرکس دیگری می داند،  ماموریت  یافت که  آب پاکی را برتبلیغات دروغین بریزد. وی در 18 دیماه 1392 در ديدار با نمايندگان مردم استان آذربايجان شرقي در مجلس شوراي اسلامي منعکس در  خبرگزاری مهر گفت :  

" بايد حقايق را به مردم بگویيم و توقع بي مورد ايجاد نكنيم .ما به 10 تا 15سال زمان نياز داريم تا بتوانيم درياچه اروميه را به وضع سابق برگردانيم و هرگونه شعار و وعده تبليغاتي و سياسي كه به دور از حقيقت باشد، خيانت به دریاچه اروميه و مردم است".

 

دکتر حسین آخانی در 24 مرداد 1394  بعد دیگری از احیای دروغین دریاچه ارومیه را افشا کرد. او در وبلاگ خود با عنوان " چرا به احیای دریاچه ارومیه امیدی نیست؟  "نوشت :

" با مصوبه مورخ 24/4/1394 هیئت دولت طرح‌های احیای دریاچه ارومیه کلید خورد. ساعتها جلسه و به کاری گیری 500 نفر از متخصصان نتیجه‌اش88 پروژه شده که باید در سال 94 توسط سازمان‌های مسئول اجرایی شود..... اما لازم است که برنامه‌های ستاد بطور انتقادی مورد بحث متخصصان قرار گیرد، تا رویکرد آن در مراحل اجرا اصلاح گردد. مهمترین سوالی که ممکن است به ذهن همه برسد این است که آیا رویکرد فعلی ستاد به نجات دریاچه ارومیه می انجامد؟ ابزار ستاد برای اجرایی شدن برنامه‌هایش چیست؟ برای آنکه پاسخی برای این سوالها پیدا کنیم بهتر است نگاهی داشته باشیم به بودجه‌های اختصاص یافته و ببینیم که سهم هردستگاه از حدود 2000 میلیارد تومان چگونه تقسیم شده است. 67.5 درصد آن به وزارت نیرو، 26.1 درصد به جهاد کشاورزی، 2.1 درصد به سازمان حفاظت محیط زیست، 1.8 درصد به سازمان جنگلها و مراتع، یک درصد به استانداری‌ها و چند سازمان و دستگاه هم کمتر از 1 درصد از این بودجه را گرفته‌اند. وزارتخانه‌های نیرو و کشاورزی که خود با سیاست‌‌های نادرستشان از متهمان اصلی خشکی دریاچه هستند، در جمع 93.6 درصد بودجه را به خود اختصاص داده‌اند. جالب است که بخش عمده این مبلغ برای پروژه‌های سازه‌ای، شامل...... است. در نتیجه،آنچه از پروژه‌های فعلی استنباط می‌شود این است که روند تخصیص بودجه‌ها و برنامه‌ها ادامه همان روند ویرانگر سازه‌ای و تشدید رد پای اکولوژیکی در دریاچه و بیرون دریاچه است......"

 

درادامه به عواملی  که ذخیره گاه زیستکره و تالاب بین المللی دریاچه ارومیه را  به آستانه نابودی رساند اشاره می شود :   

 

  کاهش مرگبار حق آبه تالاب بین المللی دریاچه ارومیه  به علت سد سازی  های ویرانگرتوسط مافیای سد ساز این دشمنان ایران زمین در ابر سازه های آب ساز طبیعی حوزه دریاچه  ارومیه

بارز ترین دلیل که نشانگر عدم حفاظت از تالاب  بین المللی و ذخیره گاه زیستکره دریاچه ارومیه بود ، مسدود کردن  راه  ورودی رود های تغذیه کننده آن از طریق گستره ای از  انواع سد ها آنهم با انفجارهای سهمگین  برای ساخت مخازن سد ها ، ایجاد اختلال در انحراف بستر هزاران ساله رود خانه ها ،  راه زنی های تدارکاتی و راه زنی های بزرگ  در کوهستان های حوزه آبخیز دریاچه ارومیه ، یعنی نابودکردن بستر نشستن برف، کوتاه شدن ماندگاری برف در کوهستان های حوزه ،اخلال در آبدهی چشمه ها، ، تشدید فرسایش در حوزه  و ... . در زیر  نام  55  سد با نام رودخانه ای که آب آن را  قطع کرده اند آورده شده است  :

-1 -سد سیمینه رود- 2سد زرینه رود-3 سد علویان (صوفی چای) 4 سد ملک کندی ( آجی چای)5-سد  مملو (چشمه مملو ) 6- سد نازلو(نازلو چای) 7 سد شهرچای(شهر چای) 8  سد باراندوز(رود باراندوز) -9سد چیر آباد- 10سد بند حاجی (رود بارندوز )11سد جبل کندی (رود بارندوز ) 12سد حسن بیک (رود بارندوز) 13سد گویجعلی روضه چای) 14سد قهرمانلوی سفلی (روضه چای) 15-سد کوتالان (رود روضه) 16سد تازه قلعه ( رود گدار) 17سد محمدباررودگدار) 18سد گرده قیط (رود گدار) 19سد قره قصاب (رود گدار) 20 سد بالاگیر ( گدار) 21 سدگردکاشان (رود گدار) 22 سد هورسین (رود نازلو) 23 سد حیدرلو (نازلوچای ) 24سد طلاتپه ( نازلوچای) 25 سد آبرناء ( نازلوچای) 26 سد گلان گنی (رود نازلو ) 27 سد یالقوزآغاج (رود زولا) 28سدخلج ( شهر چای) 29 سد ورگویز (رود ورگویز) 30 سد سیلوه (رود لاوین) 31 سد لاوین (  لاوین چای) 32 سد درین قلعه (رود بالانرش) 33  سد حق ویران (رود بند) 34-سد مغانجوق (رود چایلاخ) 35 سد کهریز (رودکهریز) 36 سد شهید کاظمی بوکان- 37 سد شهید نوروزی-38 سد قورمیش-39سد هولاسو- 40سد آجر لو (رود آجرلو) 41 سد مهاباد( رود مهاباد) 42 سد بیگو قلعه (رود بالقچی) 43 سد گلوان (رود بالقچی) 44و 45 سد حسنلو و چپر آباد ( گدار چای ) 46 سد نهند (آجی چای) 47 سد بارام (آجی چای) 48-سد اردلان (آجی چای) 49 سد تاجیار سراب ( آجی چای) 50 سد کرد کندی (اوجان چای) 51 سد زولا (رود زولا-ر-دیرعلی) 52 سد قوریچای میاندوآب( باداملو) 53 سد کانسپی( رود کانسپی ارومیه ) 54سد ینگجه (رود آذر شهر ) 55- سد مجارشین اسکو  -و.......

 

 

موقعیت سد های در حال بهره برداری و سد های در حال ساخت حوزه آبریز دریاچه ارومیه

 

 

 

تصویر ماهواره ای سازمان ناسا از  دریاچه ارومیه  مرداد1394

 

 

 

 پیکر بیجان نمک سود شده بندر تاریخی شرفخانه، نتیجه جنایت مرگ آفرینان مافیای سد ساز این دشمنان ایران زمین1391

 

 

 پیکر بیجان نمک سود شده بندر تاریخی شرفخانه، نتیجه جنایت مرگ آفرینان مافیای سد ساز این دشمنان ایران زمین1391

 

 پیکر بیجان نمک سود شده  بندر تاریخی شرفخانه، نتیجه جنایت مرگ آفرینان مافیای سد ساز این دشمنان ایران زمین1391

 

پیکر بیجان و نمک سود شده بندر تاریخی شرفخانه، نتیجه جنایت مرگ آفرینان مافیای سد ساز این دشمنان ایران زمین-

1391

 

 

پیکر بیجان و نمک سود شده بندر تاریخی شرفخانه، نتیجه جنایت مرگ آفرینان مافیای سد ساز این دشمنان ایران زمین-1396

 

 

پیکر بیجان بندر تاریخی گلمانخانه، نتیجه جنایت مرگ آفرینان مافیای سد ساز این دشمنان ایران زمین-1396

پیکر بیجان بندر تاریخی گلمانخانه، نتیجه جنایت مرگ آفرینان مافیای سد ساز این دشمنان ایران زمین1398

 

پیکر بیجان و نمک سود شده بندر  رحمانلو، نتیجه جنایت مرگ آفرینان مافیای سد ساز این دشمنان ایران زمین-

 

 

پیکر بیجان و نمک سود شده بندر رحمانلو، نتیجه جنایت مرگ آفرینان مافیای سد ساز این دشمنان ایران زمین

 

 

 

تخلیه حجم وسیعی از سنگ و خاک کوه زنبیل به داخل تالاب بین المللی دریاچه ارومیه برای ساخت پل ميانگذر شهید کلانتری

از موارد بارز دیگر خشک شدن دریاچه ارومیه ایجاد پل میانگذر بر روی دریاچه  بود که در طی مراحل ساخت با داغان کردن کوه زنبیل و انتقال سنگ های آن به درون  تالاب بین المللی دریاچه ارومیه صورت گرفت

عملیات خاکریزی 22 کیلومتر از مسیر ابتدایی این پروژه در داخل دریاچه ارومیه ،در سال 1358 به دستور شهید کلانتری مدیرکل راه و ترابری استان آذربایجان غربی برای اتصال شرق و غرب دریاچه ارومیه آغاز شد. اما با پیشروى عملیات سنگ‌ریزى و وارد شدن به مناطق میانى و عمیق‌تر دریاچه، سستى بستر و مشکلات اجرایى باعث اخلال در ساخت پل شد تا جایی که  منجر به متوقف شدن کار به علت ناپایدارى بستر شد. پس از آن آزمون و خطا ادامه داشت و یک پل فلزی کابلی را ساختند ولی این پل نیز کمتر از چند ماه دوام نیاورد وبا وقوع توفان نسبتاً شدیدى درهم شکست شد. ولی چون اصراربود در هر شرایطی این پل باید زده شود، در دوسوی پل اسکله های شناور طراحی شد. تا اینکه سر انجام در سال 1382 عملیات ساخت این پل مخرب،  مجددا  از سر گرفته شد و سرانجام در 27 آبان 1387 رییس جمهور دولت نهم با غرور از خرابی های گسترده ای که در نتیجه ساخت این پل به بار آمده و اختلالی که در چرخه آبی، آنهم در شرایط بحرانی دریاچه ایجاد کرده این افتضاح را افتتاح کرد . در جریان این افتتاح احمدی نژاد  گفت

 "تاکنون برای این پل  120 میلیارد تومان هزینه شده است. بخش داخلی پل با عملیات خاک ریزی وسیعی احداث شده است و حجم وسیعی خاک از کوه زنبیل در مجاورت این دریاچه استخراج و برای خاک ریزی به داخل دریاچه منتقل شد که از نظر فنی کار بزرگ و مهمی است که آن را متخصصان فنی داخلی با اتکای به دانش بومی انجام داده اند"(  رجا نیوز)

 

البته این کار بزرگ و  تاریخی مهمی بود ، یعنی صاف کردن کوه زنبیل و ریختن آن در تالاب بین المللی و ذخیره گاه زیستکره دریاچه ارومیه !!! ضمن اینکه همین  کار بزرگ !!!!!! 24سال  طول می کشد که رکورد جدیدی در ساخت پل است !!!!!!. اکنون یک پل تاریخی رو دست دولت مانده که زیرش بجای آب، کویر نمک است!!!!! اگرچه خود اثر جذابی است برای جلب توریست داخلی و بین المللی که می توانند اینگونه برای آن تبلیغ کنند :

 بازدید بیاد ماندنی از پلی بر فرازکویر نمک ارومیه

شاهکاری از پل سازی دریک تالاب بین المللی که 24 سال طول کشید و 9 دولت برای ساخت آن تلاش کردند!!!!!!!

 

 

 

 

پل فاجعه بار شهید کلانتری

 شاهکار مافیای راه زن ، سدی در کمرگاه تالاب بین المللی دریاچه ارومیه

 

 

مشخصات  پل  و مبلغ عواض عبور از آن  :

*- طول پل : ۱۷۰۹ متر  با احتساب کوله های متصل کننده آن به خاکریز معادل 2 کیلومتر

*- عرض پل  :  بیش از 25 متر ( دو باند رفت و برگشت هرکدام برابر 9,5  متر  ، مسیر راه آهن به عرض 5 متر ، بعلاوه مسیر پیاده

*-تعداد دهنه : 33 دهنه 70 تا 50 متری

*- وزن سازه : یک هزار و 300 تن

*- ظرفیت عبور و مرور : روزانه 15 هزار وسیله نقلیه

*- دارای 6 باجه اخذ عوارض برای در آمد زایی ، بعد از ضربه هولناکی که به میراث طبیعی ملی نسل ها وارد کردند :

سال 1395 :خودروی سواری 4500 تومان- وانت بار 6هزار تومان- اتوبوس 13هزار تومان- تریلی22هزار تومان سال 1397 : خودروی سواری 5500 تومان

 

9 خرداد 1397 - تابناک : گمانه ها   برای تخریب میان گذر ارومیه تقویت شد

به گزارش «تابناک»؛ در روز‌های گذشته، یکی از اساتید دانشگاه تبریز که دارای تخصص رسوب شناسی است، با طرح موضوع دریاچه ارومیه، تخصصی در مورد میان گذر شهید کلانتری که شرق دریاچه را به غرب آن وصل می‌کند، سخن گفته و تأکید کرده است که برای جلوگیری از افزایش خسارات‌ باید این میان گذر تخریب شود.

جعفر شریفی، استاد دانشگاه تبریز با اشاره به این که شرایط جغرافیایی، میزان بارندگی پایین، سدسازی در اطراف دریاچه، احداث پل میان گذر و مصرف غیر اصولی آب در کشاورزی از عوامل مهم در خشکی دریاچه هستند، به رسانه‌ها گفت: شرایط جغرافیایی و اقلیمی در گذشته نیز گاهی مناسب و گاهی نامناسب بوده است؛ اگر دریاچه به دست انسان تخریب نشود، در هر شرایطی قادر به کنترل خود هست، همان‌طور که دریاچه در گذشته چند بار تا خشکی پیش رفته و دوباره احیا شده است.

استاد رسوب شناسی دانشگاه ادامه داد: آب‌های زیرزمینی و سطحی توسط سد‌ها کنترل می‌شود که ایجاد سد‌های بی رویه نه تنها موجب خالی شدن آرتزین‌ها از طریق کشاورزی می‌شود، بلکه آب دریاچه نیز تقویت نمی‌شود. از طرف دیگر، پل میان گذر از عمل فرایند چرخش آب در داخل دریاچه ارومیه جلوگیری می‌کند و باعث می‌شود تا آب ورودی به دریاچه دوباره تبخیر شده و نمک زایی صورت گیرد که در این صورت موجب افزایش سرعت فرآیند خشکی دریاچه می‌شود.

وی در ادامه با تأکید بر این‌که پل میان گذر در خطرناک‌ترین مکان دریاچه در گودال لجنی و بین دو گسل اصلی ایجاد شده است و در زیر آن نیز حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ متر لجن یا رس قرار دارد که این موجب تداوم نشست سطح دریاچه در این محل شده است، اظهار کرد: در چنین شرایطی به جای ایجاد پل در این مکان و پر کردن محل آن با سنگ، بهتر بود که پل میان گذر با یک کیلومتر فاصله و از سمت گمیچی رد می‌شد تا منجر به این مشکل و تخریب دریاچه نمی‌شد.

شریفی در خصوص راهکار این مشکل افزود: بنابراین، پل باید کامل از محل فعلی خود برداشته شود، به این دلیل که سطح دریاچه در این قسمت در حال نشست بوده و در آینده می‌تواند برای پل زیان بار باشد و هم‌چنین با این عمل جریان‌های چرخشی آب دریاچه به حالت طبیعی خود برمی‌گردد........دکتر مسعود تجریشی معاون زیست انسانی سازمان محیط زیست و مدیر طرح و برنامه ریزی ستاد احیا در رابطه با آخرین وضعیت میان گذر دریاچه ارومیه به «تابناک» گفت: پیشتر وظیفه بررسی و کارشناسی دقیق در مورد این میان گذر به دانشگاه تبریز واگذار شد. دانشگاه تبریز نزدیک به یک سال پیش گزارش خود را در مورد وضعیت میان گذر برای ستاد احیا ارسال کرد که این گزارش بیش از آنکه ناظر بر تعیین تکلیف میان گذر باشد، یک گزارش فنی را شامل می‌شد که جزئیات دقیق میان‌گذر را مورد بررسی قرار داده بود............

براساس آنچه مورد اشاره قرار گرفت، گمانه‌ها برای تخریب میان گذر دریاچه ارومیه با هدف حفظ وضع موجود و تلاش برای جلوگیری از بدتر شدن شرایط آن افزایش یافته است. با این شرایط می‌توان گفت: تقریباً نقش منفی و خسارت بار میانگذر دریاچه در بروز بحران کنونی برای مسئولان مسجل شده است، اما با توجه به اینکه تخریب این میان گذر نیازمند هزینه‌های سنگین و خسارات‌ افزون‌تری است، مسئولان به دنبال راهکار‌های ارزانتر و کم خطر برای عبور از این بحران هستند.......( تابناک 9 خرداد 1397)

 

 

 

 تغییر کیفی آب تالاب بین المللی دریاچه ارومیه با هدایت فاضلابهای سمی صنعتی،کشاورزی و خانگی به داخل آن

  بیش از سه دهه است که تالاب بین المللی دریاچه ارومیه مخزنی برای تخلیه انواع فاضلاب های شیمیایی و آب های مازاد آغشته به سم و کود بوده است که  به برخی موارد رسانه ای شده آن  اشاره می شود :

تخلیه فاضلاب 47 کارخانه مجاز و 35 کارخانه غیر مجاز  چرم سبک و سنگین به تلخه رود

 

5 اردیبهشت1389 بناب نت - براثرشکستن پنج استخرذخیره ضایعات شیمیائی کارخانه کاوه سودای مراغه بیش ازیک میلیون متر مکعب ضایعات سمی بصورت سیل جاری شده و ده هزارهکتار از زمینهای زراعی و باغات روستاهای اطراف مراغه و بناب را ویران و مسموم کرده ویک فاجعه منطقه ای ایجاد کرده است .ابعاد این فاجعه قابل مقایسه با مسمومیت روستائیان بوپال هند میباشد که به مرگ دهها هزارروستائی منجرشد وبیست وپنج سال بعد ازحادثه هنوز عواقب آن برطرف نشده است . این کارخانه ازابتدا بدون هرگونه فیلترینگ وتصفیه ضایعات ایجاد شد وطی هشت سال گذشته ضایعات شیمیائی خودرا که بسیارسمی می باشند درحوضچه های جذبی ذخیره کرده است .... تابحال سه بار در فصل بارندگی این حوضچه ها شکسته که سرازیر شدن ضایعات شیمیائی بصورت سیل مزارع و مراتع 9 روستا را در مسیر خود نابود کرده است. شش روستا درمنطقه بناب وسه روستای دیگردرمنطقه مراغه واقع شده اند .....مردم میخواستند کارخانه را آتش بزنند که اعلام گردید کارخانه تعطیل می شود و خسارات روستائیان پرداخت می شود اما چهل روز بعد کارخانه دوباره با همان شرایط پیش از آن  شروع بکار کرد واقدام به لوله گذاری برای انتقال ضایعات کارخانه به دریاچه اورمیه نمود تا روند نابودی دریاچه را سرعت بیشتری بخشد. انتقال ضایعات به دریاچه به توصیه رحیمی معاون اول رئیس جمهور انجام گرفته و فاصله 25 کیلومتر از کارخانه تا دریاچه لوله گذاری شده است اما مردم مخالف تخلیه ضایعات سمی به دریاچه هستند زیرا هم اکنون در یاچه اورمیه بخاطر قطع شدن آب به آن در حال خشک شدن است .... ...

 22 ارديبهشت 1390 جام جم تبريز -  عليپور كارشــناس ارشــد محيط زيســت: به دليل نبود سيســتم تصفيه فاضلاب شــهري براي كل شهر تبريز اين فاضلاب توسط ماشين هاي لجن كشي به اطراف رودخانه هدايت شده و آنجا تخليه مي شوند. وي افزود: هم اكنون حدود 35 درصد فاضلاب هاي شــهري تبريز توسط تصفيه خانه پوشش داده مي شود و بقيه چه به صورت مستقيم و چه غيرمستقيم به رودخانه آجي چاي ريخته مي شود.....

 

۲۸تیر ۱۳۹۰ خبرگزاری مهر : ".... 60 درصد از فاضلابهای شهری و پساب واحدهای صنعتی از جمله کارخانه قند، کشتارگاه و .. در حالی به زرینه رود به عنوان مهمترین رودخانه آذربایجان غربی سرازیر می شود که مسئولان آلودگی رودخانه ها را امر طبیعی تلقی می کنند.... قبل از پدیده بحران خشکسالی بر اثر این آلاینده ها به مدت چندین سال شاهد مرگ و میر پرندگان در محل ریزش این رودخانه به دریاچه ارومیه بوده ایم...."  

 

8 خرداد 1393 ایرنا –پرویز آراسته معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی: هم اکنون شاهد پدیده اوتریفیکاسیون در بعضی از رودخانه های مهم استان هستیم که این پدیده موجب کاهش کیفیت آب رودخانه و تهدید زندگی آبزیان می شود. .... هم اکنون بر اثر این پدیده ضخامت جلبک ها در زرینه رود به عنوان یکی از بزرگترین رودخانه های استان افزایش یافته است که متاسفانه در این رودخانه ضخامت جلبکها به دو و نیم تا سه متر می رسد.....

 

5آبان 1394ایرنا- پرویزآراسته سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی : "روند مرگ پرندگان در آبگیری در نزدیک دریاچه ارومیه که از 15 روز گذشته آغاز شده، به حدود دو هزار قطعه پرنده از گونه های مختلف کوچک جثه رسیده ...این پرندگان از گونه های مختلف بوده ولی اغلب از آنقوت، خودتکا و خروس کوهی بودند که هنوز علت دقیق مرگ آنها مشخص نشده است..... آراسته گفت: ... با کاهش میزان بارندگی های پاییزی و روان شدن پساب های تصفیه خانه فاضلاب ارومیه و شهرک های صنعتی فاز یک و 2 به این آبگیر که زمانی بخشی از دریاچه ارومیه بوده و آب رودخانه قودوخ بوغان به این محل که از رودخانه های آلوده شهر ارومیه است، میزان غلظت آلاینده های موجود درآبگیر افزایش یافته است..."

 

 

 

 

 تخلیه فاجعه بار آبهای فسیلی حریم اکولوژیک  ذخیره گاه زیستکره دریاچه ارومیه با افزایش کشت  محصولات آب بر

 

تاریخ گذشته شهر ارومیه و مناطق اطراف  دریاچه ارومیه  نشان می دهد که محصول مهم باغی این مناطق انگور بوده است که نیاز آبی کمی دارد ولی به تدریج با تغییرکشت،  محصولات آب بر جای  محصولات سنتی را می گیرند همراه با حفر چاه های آب  بیشمار . خبر گزاری فارس در 2 اسفند 1393 نوشت :

" .... بر اساس آمار مرکز آمار استانداری و به استناد سرشماری کشاورزی سال 93، در مدت 11 سال گذشته، مساحت باغات و قلمستان‌های استان 25 درصد افزایش و اراضی زراعی 11 درصد کاهش یافته است. یافته‌های پژوهشی، میزان مصرف و نیاز آبی باغستان‌ها 5 تا 10 برابر نیاز آبی مزارع است! از سوی دیگر حفر صدها حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق به صورت مجاز یا غیرمجاز در شهرها و روستاهای حاشیه دریاچه ارومیه با هدف تامین نیاز آبی باغ‌ها سبب شده تا خشکی دریاچه تشدید شود."

 

 

  بروز و تداوم توفان های نمکی ناشی از خشک شدن دریاچه ارومیه

به گزارش ایرنا، به سال ۱۳۹۳ یعنی اوج وضعیت بحرانی دریاچه ارومیه بر می‌گردیم؛ سالی که بخش بزرگی از مساحت دریاچه ارومیه به نمکزار تبدیل شد و منطقه را با پدیده‌ای نوظهور به نام طوفان نمک درگیر کرد؛ طوفانی هراسناک‌تر از آن چیزی که به نظر می‌رسید.

29شهریور  1400ایرنا-........مسعود تجریشی مدیر سابق دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه  با اشاره به تحقیقات ستاد احیا با همکاری یک محقق ایرانی دانشگاه کلمبیا در سه روستای درگیر گردغبار نمکی حوضه دریاچه ارومیه بر روی ۸۸ کودک بین هشت تا ۱۳ سال در سال ۱۳۹۴، مدعی شد که درصد قابل توجهی از این بچه‌ها دچار مشکل ریه شده‌اند......مهران نظری مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی معتقد است که با ادامه روند فعلی خشک شدن دریاچه ارومیه،  کانون های زیرگرد نمکی دوباره فعال شده و شاهد طوفان‌های نمکی خواهیم بود.وی در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه در برخی از مناطق همچون "زنبیل داغی" اخیرا بروز ریزگردهای نمکی گزارش شده است، گفت: هرچند این ریزگردهای نمکی هم اکنون در حد ناچیزی است ولی زنگ خطری برای توجه ویژه به این موضوع به شمار می رود........

 

6مهر  1400مشرق نیوز-بندر رحمانلو در جنوب شرقی دریاچه ارومیه و در 10 کیلومتری شهر عجب‌شیر در استان آذربایجان‌شرقی قرار دارد. این بندر یکی از زیباترین بنادر دریاچه ارومیه بود که طی سال های اخیر کاملا خشک شده و تمام امکانات رفاهی ایجاد شده در آن تخریب شده است. با برخاستن باد، طوفان نمک و گرد و خاک از سمت دریاچه به سوی روستاهای اطراف شهر عجب‌شیر در مناطق نزدیک ساحل دریاچه رسیده و خانه‌ها و زندگی اهالی بخش‌های وسیعی از این مناطق را در بر می‌گیرد.

 

 

آغاز توفان های نمکی ، نتیجه جنایت مرگ آفرینان مافیای سد ساز این دشمنان ایران زمین( محدوده بندر رحمانلو)

 

آغاز توفان های نمکی ، نتیجه جنایت مرگ آفرینان مافیای سد ساز این دشمنان ایران زمین( محدوده بندر رحمانلو)

 

 

 

ناحیه سه-ص1a از 14

ادامه

 

صفحه اصلی