جنگلهاي باستاني شمال آب تالاب تخريب در آبخيزهاي تهران آلودگي هاي نفتي بلاياي طبيعي
تغييرات آب و هوا فاضلاب و زباله حيات وحش گردشگري پايدار سموم بين الملل
 

گوناگون

 

  ●  خبر كوتاه

برگردان: مهین سروری

دولت روسيه با پشتيباني از پروتكل كيوتو آمريكا را در انزوا قرار داد  

واشنگتن 30 دسامبر 2004 ( IPS)

تصميم پنج شنبه دولت روسيه با امضاء كردن پروتكل كيو تو به منظور محدود نمودن گازهاي گلخانه اي جرج بوش و روش او را در به انزوا كشانيدن آمريكا در زمينه هاي گرمايش جهاني

 (  GLOBAL WARMING   ) و ساير مسائل فراملي بين المللي در مركز توجه عموم قرار داد!

 


پروتكل كيوتو و مكانيزم توسعه پاك

لندن اول اكتبر 2004 ( IPS)

مكانيزم توسعه  پاك  اساسي براي اجراي  پروتكل كيوتو در زمين و هوا مي باشد .اما آيا واقعاً اين مكانيزم ، پيشرفت پاك است ؟ يا فاصله زيادي با پاكي دارد ؟

مقالة ” سان جايي سوري ” در سايت   IPS به اين سئوا ل پاسخ داده است!   


    ●  خبر كوتاه

برگردان: مهین سروری

موفقيتي براي جنگل هاي باراني و اميد  زندگي براي

  ” اورانگوتان “ و ” ببر “    

بانكوك اول اكتبر  2004 ( IPS)  

 آيندة گونه هاي محيط زيست دنيا دريك نشست جهاني كه روز شنبه در بانكوك شروع مي شود در ميان اخطار طرفداران محيط زيست كه با بهره برداري زياده از حد و تجاوز كنترل نشده به جنگل ها ، رودخانه ها و دريا هاي آسيا را به نابودي مي كشاند مورد بحث قرار گرفت.   

بانكوك 8  اكتبر 2004 ( IPS)

گروه طرفداران محيط زيست روز جمعه تصميم دولت هاي شركت كننده را مبني بر ايجاد شرايط بسيار دشوار براي تجارت و فروش چوب قيمتي ( Hard wood    ) مناطق حاره به نام ( Ramon  ) كه مي تواند به حفظ زندگي  ” اوران گوتان “ و ” ببر“ سوماترايي كمك نمايد را به فال نيك گرفتند .


     ●  مقاله

مهین سروری

کوچک کردن پیامدهای فاجعه بم، بزرگتر شدن پیامدهای زلزله های بعدی


   ●  خبر کوتاه

میزان آلودگی نفتی خلیج فارس دوبرابر بیشتر از سایر دریاهاست

خليج فارس يکي از آلوده ترين مناطق آبي جهان است و ميزان آلودگي نفتي آن دو برابر بيشتر از ساير دريا ها است . سالانه بيش از 610 تن فاضلاب و زباله کشتي ها در خليج فارس رها مي شود . و از آنجا که 12 هزار شناور اقيانوس پيما و شش موتور لنج در آبهاي جنوبي ايران تردد مي کنند خطرات زيست محيطي اين منطقه را تهديد مي کند .

مهرداد کتال محسني مدير کل حفاظت محيط زيست هرمزگان - روزنامه ايران 25 فروردين 83

 


   ●  شعر

علی کسمایی

شب شهر بم

 


 

هاله نیساری

زلزله


   ●  نامه های رسیده

موندوف از بندر دیر

یک بام و دو هوا


   ●  خبر -  مجله گرین پیس - هامبورگ - 2004

برگردان : فرشته موثق نژاد

 

زنگ خطر در کوه های آلپ

 


 

بادکنک های سمی

 

تحقيقات محققين صلح سبز نشان دهندة تجمع  مقادير زيادي ماده شيميايي و سرطانزاي " نيتروزامين " در باد کنک ها بوده است . مقدار مادة مذکور تا 46 برابر بيش از حد مجاز بوده و مطابق آزمايش هاي انجام شده ، اين ماده سمي هنگام باد کردن به آساني وارد بدن مي شود . " نيترو زامين " از گروه عوامل شناخته شده ايجاد سرطان به شمار مي آيد که بيش از هر جا در کبد و معده سبب توليد غدد بدخيم مي شود . صلح سبز از سازمان حمايت از مصرف کنندگان خواست تا فوراٌ تدابيري بيانديشند تا در اسباب بازي ها از " نيتروزامين " استفاد نشود . متخصصين صلح سبز معتقدند در هر صورت کودکان بايد از باد کردن باد کنک با  دهان خودداري کنند و آن ها را با تلمبه باد کنند . براي کسب اطلاعات بيشتر مي توانيد به آدرس اينترنتي زير مراجعه  کنيد :

www.greenpeace.de/einkaufsnetz


 

کره زمین تاریک تر می شود

 

مطابق تحقيقات آتسومو اومورا  از انستيتوي تکنولوژي سوئد  ، ميزان تابش اشعة زندگي بخش خورشيد به کرة زمين ، ده درصد کمتر شده است . اگرچه اطلاعات او مربوط به سال 1985 است اما اين پديده به تازگي به طور جدي مورد  توجه قرار گرفته است. تاکنون دلايل و نيز نتايج "تاريک شدن جهان" ناشناخته مانده است . متخصصين آب و هوا حدس مي زنند که آلودگي هوا يا گرم شدن تدريجي کرة زمين مي تواند دليل چنين پديده اي باشد .  

 


 

لغو اعتبار مالی بانک جهانی برای استخراج یک معدن طلا در رومانی

 

رئيس بانک جهاني ، يک ميليون دلار اعتبار که براي استخراج طلا از معدن جديدي در روماني اختصاص داده شده بود را لغو کرد . باستان شناسان  استدلال مي کنند که چنين پروژه اي  در " روزيامونتا نا " ، قديمي ترين دهکده اين سرزمين را منهدم و 2000 نفر را مجبور به مهاجرت کرد .

طرفداران محيط زيست نيز ثابت کردند که استخراج طلا سبب آلودگي با سيانور شده است و سه سال پيش آلودگي سيانور در معدن " اورل " در نزديکي رودخانة " بيامار " روماني ، سبب آلودگي رودخانه و مرگ هزاران ماهي شد و نيز آب شرب 5/2 ميليون نفر را سمي کرد . کارخانه کانادايي گابريل که قصد اجراي اين پروژه را داشت ، اکنون به دنبال منابع مالي جديد است.

 


   ●  خبر -  مجله گرین پیس - هامبورگ - 2003

برگردان : فرشته موثق نژاد

 

حکایت هراس انگیز انرژی هسته ای

 

در ماه مارس گذشته به گونه اي كاملاٌ تصادفي نقصي كه در يكي از نيرو گاه هاي هسته اي  “ آك هاربر”  در اوهايو بوجود آمده بود ، كشف شد . اين نقص مي توانست به فاجعه اي هولناك منجر شود ، زيرا در يكي از لوله هاي حاوي اسيد نيرو گاه شكافي ايجاد شده بود  و از آن اسيد بر روي يكي از سر پوش هاي سيستم فشار آب مي چكيد . كاركنان هنگامي متوجه اين نقص شدند كه 14 سانتيمتز از ضخامت 15 سانتيمتري سرپوش فولادي به وسيله اسيد خورده شده بود . نفوذ اسيد به سيستم فشار آب احتمالاٌ سبب مي شد رآكتور 926 مگاواتي كه 25 سال عمر داشت از كنترل خارج شود . كميسيون ملي تحقيق علت حكايت هراس انگيز انرژي هسته اي ( به قول نيويورك تايمز ) را مراقبت ناكافي و سهل انگاري اداره نظارت از رآكتور ها مي داند.

 


 

جنگ آمریکا با لایه ازون ادامه دارد

دولت آمريكا براي كشاورزان اين امكان را بوجود آورده است تا مادة آلايندة “ متيل بروميد ”  كه مصرف آن در جهان ممنوع شده است را در آيندة نيز به كار برند . اين ماده مانند ماده  شيميايي  FCKW آلاينده اي است كه به لاية ازون صدمه وارد مي آورد و پروتكل مونترال كاربرد آن را از سال 2005 ممنوع كرده است . ايالات متحد آمريكا علت اين امر را عدم وجود جايگزين براي اين ماده شيميايي اعلام كرده است و اين در حالي است كه پروتكل مونترال را امضا كرده است .

چنانچه از كار برد گازهاي سمي به شدت جلوگيري  نشود و نيز در اجراي پروتكل مونترال كه يكي از نادرترين پيمان هاي بين المللي زيست محيطي موفق بوده است ، خلل وارد آيد ، ترميم لاية ازون سال ها به تعويق خواهد افتاد . ميتل بروميد در مزارع پررورش گل ، كشتزار هاي توت فرنگي و زمين هاي گلف مورد استفاده قرار مي گيرد .

 

وقتی یکی از مخالفین جنبش سبز مسوول حفاظت از محیط زیست می شود

از ماه ژانويه گذشته يك پست كليدي سياست هاي زيست محيطي آمريكا توسط يكي از مخالفين جنبش سبز اشغال شده است . جيمز اينهوف ( James Inhofe ) ، سناتور جمهوريخواه اكلاهما جاي جيمز جفوردز  james Jeffords  )     ) نمايندة مستقل سنا را در بالاترين پست كمسيون محيط زيست گرفت . از زمان انتخابات  كنگره در نوامبر ، كه جمهوريخواهان اكثريت را در سنا به دست آوردند ، بوش مانند گذشته استراتژي اشغال پست هاي مهم توسط افراد ميانه رو را ادامه داد . اينهوف به عنوان مقام قابل اعتماد و با نفوذ صنايع ، از عملياتي نظير حفاري چاه هاي نفت در آلاسكا ، قطع درختان در جنگل ها ، ذخيره سازي نهايي زباله هاي اتمي در “ نوادا ” حمايت كرد . اما با حفاظت از محيط زيست ميانه  خوبي نداشته است . به طوري كه با گسترش قوانين حمايت از گونه ها و احياي تالاب هاي “ هوريدا ” مخالفت كرد و آن را به كوتاه سخن “ دور ريختن  پول ” نا ميد.

 

 


  ●  مقاله

سیما مستوفی جاوید

جهانی شدن از واژه تا معنا

 دو ميليون هكتار از جنگل هاي آمازون نجات يافت

11 نوامبر 2004 ـــ green peace

 


دولت برزيل با اجراي طرح حفاظت در منطقه وسيعي از جنگل هاي آمازون، با بهره برداران بسيار قدرتمند مقابله كرد. اين به معني كاربري پايدار از جنگل ها توسط مردم محلي است. به علاوه به معني مقابله با تخريب محيط زيست است. تحقق اين امر مديون 19000 مردم بومي است كه از دولت برزيل درخواست اعلام اين مناطق را به عنوان مناطق حفاظت شده،كرده بودند.


30 كيلومتر آلودگي نفتي در سواحل شرقي آمريكا

يكشنبه 28 نوامبر 2004

فيلادلفيا (dpa) ـ به سبب نشت نفت از يك نفتكش يوناني بيش از 100000 ليتر نفت در سواحل شرقي آمريكا منتشر شد و در نتيجه فرشي از نفت به طول 30 كيلومتر در جنوب فيلادلفيا گسترده شد. به گزارش ديده بانان ساحلي تا صبح 28 نوامبر جسد بيش از 50 قطعه پرنده در سواحل پراكنده شده و بدن صد ها پرنده ديگر از نفت پوشيده شده است. علت نشت نفت هنوز نامعلوم است.

 


سيل دراستان گلستان بار ديگر حادثه آفريد
فوت يك خانوار و 40 واحد مسكوني
 

جاري شدن سيل طي روز يكشنبه بار ديگر به حدود 8 روستاي شهرستان كلاله خسارت وارد كرد در اين حادثه متاسفانه اعضاء يك خانوار پنج نفره از روستاي ”كچيك مراوه تپه جان “خود را از دست دادند . همچنين سيل موجب تخريب شدن 40 واحد مسكوني روستايي شد و خسارات زيادي به اراضي كشاورزي و ... وارد كرد .

كوتاه شده از خبر ، خبر گزاري جمهوري اسلامي ايران 29/6/83

        

 

 

 

صفحه اصلی               درباره ما                 ارتباط با ما

بكارگيري نوشته هاي اين وب سايت با ذكر منبع مجاز است. همه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي كانون ديده بانان زمين محفوظ است.