ادامه تراژدی اسفبار تخریب و نابودی جنگل های باستانی شمال این میراث ملی و جهانی در دو سال گذشته

 

گزارش تحقیقی- خبری کانون ديده بانان زمين : نسرین دخت خطیبی-  مهر ماه  1387

 ویراستار: فرشته موثق نژاد

 

جنگل های یگانه هیرکانی کشور عزیز ما ایران طی دو دهه گذشته مورد هجوم بی سابقه ای قرار داشته اند و باوجود  اعتراض های  گسترده تشکل های زیست محیطی، دانشجویان رشته جنگل و محیط زیست، کارشناسان دلسوز ، اساتید و  خبرنگاران متعهد  و همچنین مردم بومی و...به طور مستمر  مورد  بهره برداری های سنگین و تغییر کاربری  قرار دارند. این در حالی است که حتی  گستردگی پیامد هایی نظیر سیل- رانش زمین – توفان - خشکسالی های مکرر  و جنگل سوزی  های وسیع، کوچکترین اثری در تغییر نگرش مسئولین اداره کشور در حفاظت جدی از این جنگل ها نداشته است! و در واقع به خواست برحق مردم برای داشتن جنگل های مرطوب طبیعی که کمتر از یک درصد این سرزمین  خشک و نیمه خشک را تشکیل میدهد، دهن کجی شده است!  

  کانون دیده بانان زمین به عنوان یک تشکل زیست محیطی از آغاز فعالیت خود  تلاش کرده است تا به سهم خود در  مورد ارزش های این جنگل های یگانه و نیز سوء مدیریت ها که به تعبیری تجاوز به حقوق یک ملت ( این نسل و نسل های آینده ) تلقی می شود ،  اطلاع رسانی کند . بر این اساس  کانون دیده بانان زمین در سال 1383 کتاب " جنگل های باستانی شمال در آستانه وداع " را منتشر کرد و در آن کتاب نتیجه گرفت که با توجه به شدت تخریب ها و به دلیل کاهش کمی و کیفی موجودی این جنگل ها و  عدم وجود ظرفیت برای بهره برداری و تغییر کاربری ،  این جنگل ها باید حفاظت شده اعلام شوند ! و در پی آن نیز تاکنون سعی کرده است در حد توان برای احقاق این خواسته به تلاش خود ادامه دهد.(رجوع شود  به آرشیو اخبار کانون دیده بانان زمین  در موضوع  " جنگل های باستانی شمال " و همچنین آرشیو اخبار دولتی و اخبار  سایت ها و وبلاگ ها در موضوع " جنگل "  در همین سایت ) . گزارش حاضر نیز در ادامه همین تلاش تهیه شده است .

در این گزارش  عملکرد دولت نهم در عرصه های جنگل های باستانی هیرکانی شمال در یک مقطع  دو ساله  ( شش ماهه دوم سال 1385و1386 و 1387 ) مورد بررسی قرار گرفته است .

در این بررسی  8 محور برای سنجش این عملکرد مورد نظر قرار گرفته است که عبارتند از :  بهره برداری  ، قاچاق چوب، تغییر کاربری، واگذاری  ، تبدیل اکوسیستم های پیچیده باستانی به اکوسیستم های ساده ( مزارع چوب )  و در نتیجه افزایش خسارت سیل – خشکسالی- سرما  و طوفان بر این  اکوسیستم های ساده شده ، فراوانی و وسعت جنگل سوزیها ، فراوانی و شدت سیل ها ی  اتفاق افتاده  و  چگونگی  مدیریت پسماند ها در عرصه های جنگلی و مراکز جمعیتی همجوار آنها  .  شایان ذکر است این بررسی بر اساس اخبار و اطلاعات منعکس شده در رسانه های رسمی و همچنین بازدید های کانون دیده بانان زمین در این مدت  انجام شده است . 

در پی تفسیر اجمالی این 8 محور و ذکر نمونه هایی از آنها  به مهم ترین تهدید های پیش رو نیز در انتهای همین گزارش پرداخته شده است تا بدینوسیله اراده ای برای حفاظت از باقی مانده های این گنجینه های بی جایگزین و کاهش فجایع بیشتر بوجود آید !

نتیجه این بررسی کارنامه ای تاسف بار از عملکرد دولت نهم در این مقطع زمانی را نشان داد و اغراق نخواهد بود اگر این گزارش را " دوسالانه تخریب جنگل های باستانی شمال " بنامیم.

این بررسی نشان می دهد که  دولت نهم نیز  مشابه دولت های قبلی  نه تنها در حفاظت از این میراث یگانه طبیعی کشور  قدمی برنداشته بلکه با زیر پا گذاشتن مصوبات گاه مثبت دولت های قبلی که آنهم نتیجه فشار افکار عمومی بوده  است،  مصوبات جدید را جایگزین آنها کرده است که این مصوبات زمینه های  لازم را  برای  شلیک  تیر خلاص به این جنگل ها ی نادر و یگانه  فراهم کرده است.

8 محوری که اساس این بررسی قرار گرفته اند به شکل زیر ارائه می شود :

 

1- بهره برداری

چوب و باز هم چوب ، نگاه به جنگل های باستانی به عنوان کارخانه تولید چوب در حقیقت ادامه سیاست های بهره برداری  در قالب طرح های به اصطلاح جنگل داری است که در دولت نهم نیز به شدت ادامه داشته است و اگر چه بنا به ادعای  مسئولین سازمان جنگل ها،  بهره برداری ها از 2 میلیون متر مکعب در سال به کمتر از یک میلیون متر مکعب کاهش پیدا کرده است ولی باید به دو نکته اشاره کرد :

اول اینکه  آمار هایی که از سوی سازمان جنگل ها در مورد میزان بهره برداری ارائه می شود ، هرگز از سوی ارگان های دیگرنظارت و تایید نشده است!

دوم اینکه اگر بر فرض کاهشی نیز در میزان بهره برداری ها وجود داشته باشد ، نه به دلیل تغییر سیاست سازمان جنگل ها بلکه به دلیل کاهش دهشتناک این جنگل ها به ویژه کاهش درختان کهنسال بوده است یا به قول جنگل تراشان کاهش درختان صنعتی !

طبق آخرین آمار سازمان جنگل ها و آبخیز داری  ، بیش از  یکصد مجری طرح های جنگل داری   بر آخرین باقی ماند های  جنگل های باستانی شمال اختاپوس وار  چنگ انداخته اند.  به تعبیری دیگر 100 حوزه آبخیز  از مهم ترین و حیاتی ترین حوز های آبخیز کشور  از غرب تاشرق ارتفاعات البرز  در تصاحب این 100 مجری است که به نام طرح های جنگل داری ( طرح های جنگل نداری )  به قلع و قمع درختان باستانی این جنگل ها  کمر بسته اند. ‪

  به عنوان مثال  بیش از 350  هزار هکتار از جنگل های مازندران و گیلان تنها در اختیار دو کارخانه چوب و کاغذ مازندران و نکا چوب است که  خوراک چوب تنها  همین دو کارخانه ، طبق اعلام خودشان  بالغ بر 400 هزار متر مکعب از پر ارزش ترین درختان جنگل های باستانی در سال است. در نموداری عوام فریبانه ( نمودار زیر ) که کارخانه چوب و کاغذ مازندارن در نمایشگاه بین المللی  محیط زیست ارائه داد ، نشان داده شده است که  در فاصه 11 سال  (74 تا سال 85 )  هر سال  حداقل 200 هزار  اصله درخت قطع شده است  که در مجموع تا شش ماهه اول  سال 1387  کارخانه چوب و کاغذ مازندارن بالغ بر  2 میلیون و 500 هزار اصله درخت را قطع کرده است  . در این نمودار نهال های کاشته شده  صنوبر  با قطر چند میلیمتر  با  درختان کهن سال  بسیار با ارزش راش ، ممرز ، انجیلی ، لرک  و..... با قطر های حداقل بیش از 60 سانت وقدمتی 300 ساله و بیش از آن مورد مقایسه عوامفریبانه قرار گرفته است .   قطع دست کم 200 هزار اصله درخت از این انواع و آنهم تنها  برای خوراک یک کارخانه  درسال،   در کشوری انجام می شود که دارای اقلیم خشک است و بیش از 32 میلیون هکتار آن بیابانی است واز  609 دشت  کشور حدود 230 دشت آن به دليل بيلان منفي،  ممنوعه  و بحراني اعلام شده  ( ممنوعیت حفر چاه )  و پهنه های بیابانی آن رو به افزایش است و دوره های خشکسالی آن طولانی تر و فاجعه آمیز تر شده اند ! 

شایان ذکر است  ۶۳درصد واحدهای بزرگ صنعت چوب کشور در شمال ایران  دایر است که  شامل ‪ ۱۰کارخانه در استان گلستان، ‪ ۲۰کارخانه در منطقه ساری (شرق مازندران) ، یک کارخانه در منطقه نوشهر(غرب مازندران) و هفت کارخانه در استان گیلان است. همچنین دو کارخانه بزرگ کاغذسازی ایران با نام‌های چوب و کاغذ ایران(چوکا) و چوب و کاغذ مازندران، درشمال فعالیت دارد.

غیر از بهره برداران رسمی طرح های جنگل داری ( طرح های جنگل نداری )   بهره برداری های دیگری نیزبه موازات آنها   برای تامین  چوب واحد های  رو به گسترش صنایع  چوب شمال  که در بالا به آن اشاره شد  از این جنگل های باستانی ملی بهره برداری می شود که از آن جمله است : بهره برداری های رفاقتی، سفارشی  ، قاچاقی ،  بالاسری ، پایین سری و...که ارقام  این نوع بهره برداری ها در هیچ کجا ثبت نشده و نمی شود  ولی برخی منابع رقم آن را ( برداشت های غیر مجاز )  تا 2 میلیون متر مکعب در سال  بر آورد کرده اند( منبع: وبلاگ صنایع چوب و کاغذ )   از طرفی  تهی  شدن جنگل ها  و شدت گرفتن سیل ها  خود گواه این بهره برداری های سنگین است .  در زیر شواهدی از  روند بهره برداری های رسمی ارائه می شود  :

آذر  1385شمس‌الله شريعت نژاد قائم مقام سازمان جنگل‌ها و آبخيزداري كشور :   در حال حاضر نيازهاي صنايع تبديلي اوليه و ثانويه چوب كشور به چوب ، سالانه بيش از شش ميليون و ‪ ۶۰۰هزارمتر مكعب است. وی  ميزان برداشت و بهره‌برداري چوب از جنگل‌هاي شمال را ‪ ۷۵۰هزار مترمكعب در سال گذشته اعلام می کند و می گوید  در مجموع مقدار توليد چوب از طرح‌هاي جنگلداري، توليدات باغي و واردات ، حدود چهار ميليون و ‪ ۸۰۰هزار متر مكعب است و سالانه با كمبود حدود يك ميليون و ‪ ۸۰۰هزار مترمكعب چوب در كشور روبرو هستيم. ( ایرنا)  کانون دیده بانان زمین : دیدگاه خردمندانه کنونی با توجه به تغییرات شدید آب و هوایی که کشور ما نیز از پیامد های آن در امان نیست ، تغییر الگوی مصرف چوب را تنها راه حل حفاظت از جنگل ها می داند. ولی متاسفانه کشور ما که جزو کشور های زیر 10 درصد جنگل ( به نسبت کل سرزمین ) می باشد، نه تنها هرگز فرهنگ سازی برای این تغییر الگو انجام نداده است بلکه در توجیه بهره برداری تلاش می کند !

22 آذر 1386 "قربانعلي حدادي"رييس اداره ‌مهندسي اداره‌كل منابع طبيعي غرب مازندران وجود جاده ‌هاي جنگلي را براي دسترسي به جنگل راضروري دانست و گفت: به يك هزار كيلومتر راه جنگلي در اين منطقه نيازاست.( بیش از فاصله تهران – مشهد )  طبق آمار موجود، تاكنون حدود دو هزار كيلومتر جاده جنگلي در طرح‌هاي جنگلداري اين منطقه ساخته شده است....  سالانه ‪ ۱۵۰كيلومتر جاده جنگلي در جنگل‌هاي غرب مازندران احداث مي‌شود. وي يادآور شد بخش اعظم اين راه‌هاي جنگلي از تعهدات مجريان طرح‌هاي جنگلداري است. به گزارش اين اداره كل، امسال ‪ ۲۱۴كيلومتر جاده جنگلي توسط ‪ ۹مجري طرح جنگلداري منطقه ساخته و بهره‌برداري خواهد شد. (ایرنا )

2 دیماه 1386   رييس اداره جنگلداري اداره‌كل منابع طبيعي نوشهر : سالانه حدود ‪ ۱۸۰هزار متر مكعب از موجودي اين جنگل‌ها نشانه‌گذاري مي‌شود( برای قطع درخت ) . تاكنون دو طرح جنگلداري از مجريان خلع يد و يك طرح نيز به علت عدم توانايي مجري در اجراي تعهدات،  به مجري ديگر واگذار شده. هم  اكنون ‪ ۹مجري خصوصي ، نيمه‌دولتي و تعاوني در ‪ ۱۸۰هزار هكتار طرح جنگلداري در اين جنگل‌ها فعاليت دارند. وی  تعداد طرح‌هاي جنگلداري اين اداره‌كل را ‪ ۸۶طرح ذكر كرد( ایرنا )

13 تیرماه 1387  مديركل منابع‌طبيعي گلستان گفت:  ساخت جاده در محدوده طرح هاي جنگلداري و در مناطق مشخص و مصوب شده جنگل هاي استان، ابزاري لازم براي دسترسي به اهداف طرح‌هاي جنگلداري و مديريت بر جنگل است.  به گفته خواجه، ساخت جاده در كتابچه طرح‌هاي جنگلداري كاملا مصوب، پيش بيني و برنامه‌ريزي شده است و اطلاعات ارائه شده در مورد احداث جاده دسترسي جديد در جنگل "جعفرآباد" نادرست مي‌باشد. خواجه، اطلاعات ارائه شده را براي طرح ديگري به نام "گلريز" به مساحت دو هزار و ‪ ۳۸۰هكتار دانست و گفت: انجام هرگونه عملياتي در طرح‌ها براساس كتابچه طرح صورت مي‌گيرد. وي با بيان اين كه طرح "تاوير" داراي پنج سري به مساحت ‪ ۱۷هزار هكتار است كه براي سري يك آن به مساحت سه هزار و ‪ ۳۸۸هكتار، هشت كيلومتر جاده احداث شده، گفت: جاده‌هاي ساخته شده امكان دسترسي به عرصه را براي اعمال مديريت نمي‌دهد و در برنامه‌ريزيهاي صورت گرفته بايد در هر هكتار ‪ ۶/۲متر جاده ساخته شود. خواجه با اشاره به اين كه هم‌اكنون در كتابچه تجديد نظر طرح تاوير، ساخت ‪ ۱۳/۱كيلومتر جاده پيش بيني شده. در اين مسير تعداد ‪ ۳۹۰ اصله درخت كه در طول مسير ‪ ۵/۲كيلومتري طرح و با حجم ‪ ۹۲۹مترمكعب بوده، قطع شده است. ( آوای شمال )

19 مرداد 1387 رييس اداره فني جنگلداري اداره‌كل منابع طبيعي غرب مازندران  : امسال ‪ ۱۵۰هزار متر مكعب از موجودي درختان سرپاي طرح‌هاي جنگلداري اين منطقه بر اساس كتابچه طرح، نشانه‌گذاري مي‌شود. ( برای قطع) "شعبان خدابخش " روز شنبه به خبرگزاري جمهوري اسلامي گفت: اين مقدار سهيمه مربوط به سال ‪ ۸۷ -۸۸در ‪ ۶۸طرح جنگلداري منطقه‌است كه پيش بيني‌مي‌شود اين حجم تا ‪ ۱۸۰هزار متر مكعب افزايش پيدا كند. وي تصريح كرد که دكتر " محمدرضا مروي مهاجر " و دكتر " ثاقب طالبي " در اين بازديد، عمليات نشانه‌گذاري را زير نظر قرار داده و نكات فني را به كارشناسان گوشزد مي‌كند.( ایرنا )

 

22 مرداد 1387  امسال هزار متر مكعب از درختان سرپاي جنگل‌هاي داراي طرح جنگلداري در غرب مازندران نشانه‌گذاري مي‌شود. ( برای قطع)

30 مرداد 1387  حسین علی پور  مدیرکل منابع طبیعی مازندران – ساری : وی به موضوع بهره برداری به عنوان یکی از مؤلفه های مورد تعهد مجریان طرح جنگلداری اشاره کرد و می گوید : سالانه 450 هزار متر مکعب نشانه گذاری یا بهره برداری توسط مجریان انجام می شود.  این عدد 615 هزار هکتار را شامل می شود که از این مقدار 427 هزار هکتار دارای مجری بوده و طرح جنگلداری در آنها اجرا می شود . ( ایسنا  )

 

کانون دیده بانان زمین  خرداد 1387  گزارش تصویری از انهدام و تاراج  جنگل های باستانی شمال در قالب طرح های فریبنده جنگل داری ! این بار جنگل های واگذار شده به شرکت ایران چوب نمونه ای از تلاش خستگی ناپذیر سازمان جنگل ها درمدیریت انهدام میراث طبیعی ملی برای سوداگران شرکت های تهیه چوب

 

طرح  جنگل داری گلندرود - شرکت ایران چوب - عکس از  نسرین دخت خطیبی - 1387

طرح  جنگل داری گلندرود - شرکت ایران چوب - عکس از  نسرین دخت خطیبی - 1387

 

 2- قاچاق چوب

کشفیات  قاچاق چوب  دلیل بارزی است که نشان می دهد شبکه قاچاق چوب همچنان فعال است. این درحالی است که هرگز مصرف کنندگان چوب های قاچاق  معرفی و مشخص نمی شوند و ظاهراً هیچ قانونی نیز  برای کسانیکه چوب های قاچاق را مصرف می کنند وجود ندارد . لذا استفاده چوب های قاچاق برای مصرف کنندگان ارزان تر تمام شده و مطلوب تر است .

15 دیماه 1386 فرمانده‌يگان حفاظت منابع طبيعي بندرانزلي از كشف ‪۹۸۹اصله چوب از ابتداي امسال تاكنون از قاچاقچيان چوب‌آلات جنگلي در اين شهرستان خبر داد. اين ميزان چوب‌آلات در حجمي برابر با ‪ ۱۷هزار و ‪ ۴۵۰مترمكعب كشف شده است.

3 بهمن 1386  روابط عمومي نيروي انتظامي آستارا : كشف چهار هزار اصله چوب قاچاق در  حد فاصل آستارا به اردبيل

12 بهمن 1386  ماموران يك پاسگاه بازرسي در جاده آستارا به اردبيل ، در بازرسي از يك دستگاه وسيله نقليه ‪ ۱۷۰تخته چوب جنگلي از نوع توسكا را كشف و ضبط كردند. ( آوای شمال )

13 اسفند 1386  نيروهاي انتظامي آستارا ‪۴۰۰ كيلوگرم زغال چوب قاچاق كه بصورت غيرمجاز از چوب درختان جنگلي تهيه شده بود، كشف كردند( آوای شمال )

26فروردین 1387  فرمانده نيروي انتظامي شهرستان آستارا :هزار و ‪ ۷۰۰اصله چوب جنگلي قاچاق هنگام خروج از استان گيلان توسط نيروهاي انتظامي كشف شد. ( آوای شمال )

20مرداد 1387 محمدي مديركل منابع طبيعي گيلان: تجاوزات در عرصه ها در سه ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه قبل از 154 هكتار به 72 هكتار كاهش و قطع درخت و قاچاق نيز از 1588 مترمكعب به 814 مترمكعب كاهش يافته است(ایسنا  )

 25 شهریور 1387  رييس اداره منابع طبيعي شهرستان شفت: بيش از هشت متر مكعب انواع چوب قاچاق در اين شهرستان كشف شد.( آوای شمال )

28 شهریور 1387  يك كاميون حامل ‪  ۸۸ اصله چوب قاچاق در شهرستان املش كشف و ضبط شد. رييس اداره منابع طبيعي املش گفت: در پنج ماهه نخست سال جاري تعداد هشت فقره پرونده تخلف به دستگاه قضايي ارسال شده‌است و دراين زمينه ‪   ۱۲۳ اصله چوب آلات قاچاق نيزكشف شده‌است. ( ایرنا )

 

 

     3- تغییر کاربری جنگل های هیرکانی

در این دوسال  به لحاظ شتاب گرفتن  مصوبات احداث طرح های صنعتی و احداث شهرک های صنعتی جدید و همچنین توسعه  شهرک های  صنعتی موجود ،  پاکتراشی و تغییر کاربری جنگل شتاب بیشتری گرفته است !

 متاسفانه  در دو دهه گذشته،  سیاست دولت ها  در فقدان  برنامه آمایش سرزمین ، بر پایه  طراحی و اجرای سازه ها و صنایعی بوده است که هیچگونه پیامد های مهلک آن  ها و ظرفیت محیط طبیعی کشور  را  در نظر نگرفته است. سد سازی های بی معنی در دولت های گذشته و احداث کارخانه های پتروشیمی در دولت نهم نمونه هایی از این دست است. دولت  نهم مانند دولت های گذشته برای پیشبرد  سیاست های این چنینی ،  چشم به اتفاقاتی که امروز می افتد و یا فردا خواهد افتاد بسته است و احداث صنایع پتروشیمی را به ویژه در استان های شمالی ، به هر قیمت در دستور کار خود  قرار داده است.  وچنین استنباط می شود که اصرار دولت در احداث صنایع کثیف و بسیار آب بر پتروشیمی و دیگر صنایع سنگین در شمال کشور   به دلیل  بحرانی تر شدن منابع آب در سایر نقاط کشور است  ! دلیل این مدعا را می توان در سخنان خانم جوادی رییس سازمان محیط زیست دید وقتی در تیرماه 1386  خبر نگاران در مورد پیامد های احداث پالایشگاه  در مازندران  سئوال می کنند ایشان در جواب می گوید:  " با اصل احداث پالايشگاه در مازندران مخالفتي نداريم و... " این جواب بدین معنی است که به هر قیمتی باید پالایشگاه در مازندران ساخته شود  !   و یا  استاندار گیلان در اسفند 1386 می گوید : "  استان گیلان هم می  تواند ذوب آهن هم صنعت فولاد و هم پتروشیمی داشته باشد و هم جنگل های خود را حفظ کند" ! کانون دیده بانان زمین : یعنی قرار است  معجزه ای اتفاق بیافتد.  آنهم در استانی که  مسئولین از مدیریت پسماند های زباله و فاضلاب حتی شهری آن در طی این 30 سال عاجز بوده اند  . در هر حال اراده این دولت با زیر پا گذاشتن  مصوبات گذشته و چشم پوشی سخاوتمندانه از   حق مردم در  برخوردای از جنگل های مرطوب  و بدون توجه به  پشتوانه مطمئن  منابع تامین کننده این صنایع ( آب – گاز -  برق – زمین و... ) در بستر مناطقی که زیر ساخت های مناسب را ندارد قرار گرفته است !

بعلاوه یکی دیگر از موارد تغییر کاربری جنگلها عبارت از احداث راه.  این امر با ایجاد راه های غیر ضروری با عبور از دل جنگل های بکر ، با قطعه  قطعه کردن این جنگل های هیرکانی ، برهم زدن اکوسیستم های پیوسته و نیز تخریب آبخیز های حیاتی صورت می گیرد  که با شدتی تامل بر انگیز  در این جنگل های  باستانی ادامه داشته و دارد.

 این راه سازی های غیر ضرور  و مخرب،  در دولت نهم شتاب بیشتری گرفته است.  به گونه ای که دولت پارا فرا تر گذاشته و پروژه هایی که تنها مطالعات و کلنگ زنی آنها در گذشته انجام شده بود  ولی به دلیل مشکلات بسیار  زیست محیطی و فشار افکار عمومی متوقف شده  بودرا  اجرایی کرده است .

w جنگل ابر در یک اقدام غیر منتظرانه فدای چنین راهسازی می شود .

  wراه تنکابن به الموت در دستور سریع اجرایی قرار می گیرد .

w راه نور – بلده فعال می شود

 wهزارن راش در " داماش قربانی راه توریستی می شود

 wتعریض راه در پارک ملی گلستان با وجود  مخالفت های گسترده فعال می شود

w جنگل مسير سلمانشهر – كلاردشت. برای توسعه راه پاکتراشی می شود .

w راه علی آباد کتول به شاهرود  مجدداً  در دستور کار قرار می گیرد

 wو....

شایان ذکر است در سایر نقاط کشور نیز  به همین منوال بوده است از جمله احداث راه جدید و غیر ضرور کازرون  به شیراز که از دل ذخیره گاه زیستکره  ارژن و پریشان  و دقیقاً از کنار منطقه" امن"  در داخل این ذخیره گاه عبور داده شده است . این  راه که به دلیل مخالفت های طرفداران محیط زیست و حتی سازمان حفاظت محیط زیست متوقف شده بود،  در دولت نهم فعال می شود و   با نابودی جنگل های باستانی بلوط مورد بهره برداری قرار می گیرد.

کانون دیده بانان زمین گزارش مفصلی در این مورد ارائه داده است: و داع با ارژن پریشان-ارژن و پریشان  ذخیرگاه زیستکره با  دو  تالاب بین المللی در آستانه تخریب های بنیادی- بهمن ماه 1386

علاوه بر موارد یاد شده ، راه سازی های بسیاری به شدت  توسط سازمان جنگلها  از طریق طرح های جنگل داری در حال اجرا است.  به طور مثال  تا کنون بیش از 2000 کیلومتر در جنگل های  غرب مازندران راه زده شده است  ولی این مقدار هنوز از نظر مسئولین کافی نیست   بطوری که  رييس اداره ‌مهندسي  منابع طبيعي غرب مازندران  می گوید به يك هزار كيلومتر دیگر راه جنگلي در اين منطقه نيازاست.

11مهر 1385  حجت الاسلام امامقلی پور  مدیر کل سازمان  بازرسی مازندران : 52  هکتار از اراضی  جنگلی نوشهر به صورت غیر قانونی به برخی افراد واگذار شده ا ست .( کیهان   )

 11 مهر 1385  شریعت نژاد معاون جنگل های شمال در سازمان جنگل ها  و آبخیز داری : بیش از هفت هزار و 798 هکتار از عرصه های ملی شمال کشو ر در تصرف متجاوزان است.  بیشترین تجاوز به منابع طبیعی به مقدار شش هزار و 478 هکتار در استان گلستان و کمترین آن به مقدار 121 هکتار در استان گیلان .  (  کیهان )  -کانون دیده بانان زمین : چه کسی متجاوز است  و چه کسی باید  مانع متجاوز شود ؟ مسئول حفاظت میراث طبیعی ملی کیست ؟ آیا وظیفه دولت تنها اشاره به متجاوزین نامرئی است ، این را که مر دم می دانند  ؟ آیا  این امر شانه خالی کردن از وظیفه پاسداری از میراث طبیعی ملی نیست ؟

آذر  1385 مجوز پاکتراشی 40 هزار متر مربع از جنگل های مینودشت از سوی اداره کل محیط زیست استان گلستان صادر شد .یک منبع آگاه در محیط زیست استان گلستان به روزنامه تهران امروز گفت :" در تاریخ 19/ 9 / 85 نامه ای به شماره 9322 / 125 با امضای دکتر شهریاری ، مدیر کل حفاظت محیط زیست استان گلستان خطاب به اداره کل منابع طبیعی گلستان ارسال شده است که ایشان در این نامه با پاکتراشی حدود 4 هکتار از جنگل های مینو دشت به منظور احداث جاده ای منتهی به معدنی که هنوز مجوز برداشت ندارد موافقت فرموده اند ". (روزنامه تهران امروز )

خرداد 1386 بیش از 200 هزار مترمربع از جنگل های بسطام برای شهرک سازی تخریب شد 

 

8خرداد 1386 120 هکتار از بهترین جنگل های جلگه ای گیلان( جنگل های سراوان )  واقع در ضلع جنوبی شهرک صنعتی رشت در منطقه لاکان تخریب شد. میر شمس الله مهدوی سعیدی مدیر عامل شهرک صنعتی رشت  گفت : هزار هکتار از این جنگل قبل از انقلاب جنگل تراشی شد بعد از انقلاب نیز با تکمیل و اشغال 272 هکتار از این اراضی جنگلی برای توسعه شهرک صنعتی موافقت شد که اخیراٌ طبق موافقت وزیر جهاد کشاورزی و مصوبه هیات دولت در سفر های استانی با اختصاص 120 هکتار از این اراضی برای استقرار صنایع موافقت شد .( ایرنا  )

20 تیر  1386 پاكتراشي جنگل در مسير سلمانشهر – كلاردشت. فاطمه واعظ‌جوادي تأييد كرد كه اكثر مسير تعيين شده به‌عنوان جاده سلمانشهر – كلاردشت پاكتراشي شده و از اين جهت لطمه قابل توجهي به بخشي از انبوه‌ترين جنگل‌هاي مازندران وارد شده است ( همشهری) - کانون دیده بانان زمین : باز هم یک مسئول دولتی نقش خبر نگار را بازی می کند. 

مهر 1386 پاکتراشی بخشی از  جنگل  های تحت مدیریت  دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تربیت مدرس  برای جاده سازی. کانون دیده بانان زمین : حرمت امامزاده را  متولی نگه نداشت  ! 

7 آذر 1386  مسئول بسيج سازندگي نيروي مقاومت بسيج گلستان : در دو هزار و ‪۶۵۰ هكتار از جنگل‌هاي شرق استان در منطقه "عرب داغ" كلاله با همكاري اين نهاد و منابع طبيعي عمليات پاكتراشي و قطع انجام شد. ( ایرنا )

22آذر 1386رمضان زاده شهردار آمل از احداث هتل چهار ستاره در پارك جنگلي شهرداري آمل خبر داد و گفت: اين پارك توسط بخش خصوصي باهمكاري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري و منابع طبيعي ساخته مي‌شود.( آوای شمال)

 

23خرداد  1387   فرماندار کجور : در برخي از نقاط از جمله در ارتفاعات جنگلي روستاي كنيج اين بخش ( کجور ) چند مورد بنا احداث شده كه غير مجاز و خلاف  قانون  بوده است...برخورد نكردن قاطعانه نهادهاي مربوط با متخلفان سودجو، سوء استفاده خريداران اراضي از موقعيت‌هاي شغلي سياسي و اجتماعي ، متاسفانه اين معضل را در اين بخش كوهستاني ايجاد كرده است.   ( ایرنا  )- کانون دیده بانان زمین : باز هم یک مسئول دولتی نقش خبر نگار را بازی می کند. ما که  متوجه نشدیم نقش فرماندار در این میانه چیست !  

29 خرداد 1387يك شركت بهره‌بردار چوب، در منطقه جنگلي جعفرآباد از توابع گرگان، به بهانه اجراي جاده براي دسترسي و حمل‌ونقل، ۳ ‌هزار اصله درخت كهنسال را قطع كرده‌است. اين درختان كه عمدتا ازنوع ممرز، افرا و توسكاست و بيش از ۲۰‌‌متر ارتفاع دارد،  تحت عنوان درختان فرسوده قطع شده و پس از قلع وقمع از كارخانه‌هاي نئوپان‌سازي در حاشيه جنگل" قرق"  و كارخانه‌هاي چوب" سعدآباد"  و " نئوپان گرگان"  سر در مي‌آورد. (همشهری)

6 تیر 1387 رئيس كل دادگستري مازندران بيان داشت : بسياري از اراضي ملي طي سالهاي گذشته در اختيار افراد قرار گرفت و بجاي اينكه استفاده بهينه از آن شود تغيير كاربري دادند و سودهاي كلاني از اين طريق كردند..... از سال ‪ ۶۵ به بعد بايستي زمين‌هایی كه در اختيار افراد در اين استان قرار گرفته است،  مجددا بررسي شود و مشخص خواهد شد كه آيا در رابطه با موضوع كارشان بكار گرفتند يا خير . ( آوای شمال )

12 تیر 1387 بخشدار كجور نوشهر گفت : بر اساس آمار موجود ، حدود 1600 فقره پرونده به جرم تخلف و تغييركاربري اراضي  ، در مراجع قضايي در حال بررسي و مرحله صدور حكم است...... عمده موارد اين تخلفات در روستاهاي نيرس ، بسطام، حيرت، عالي دره، لشكنار، كينج، دلسم و ويسر اين بخش صورت گرفته است.( آوای شمال )

 

14  مهر 1387 رئيس كل دادگستري استان گلستان و رئيس شوراي حفاظت از اراضي ملي و منابع طبيعي استان: ساخت و سازهاي غير قانوني ديگري شبيه روستاي زيارت در مناطق توريستي ارتفاعات البرز در روستاهاي "جهان نما" و "درازنو"  صورت گرفته است كه با بازديدهاي انجام شده از مناطق مزبور اقدامات قانوني در حال انجام است..... به گفته وي اعلام نمودن بعضي از مناطق به عنوان مناطق گردشگري و توريستي در استان از ناحيه برخي از مسئولين زمينه تخريب هر چه بيشتر منابع طبيعي را در اين نقاظ فراهم نموده است.( ایسنا )

  جنگل  های ناهارخوران ( گرگان )  عکس از  نسرین دخت خطیبی - 1386

جنگل  های ناهارخوران ( گرگان )  عکس از  نسرین دخت خطیبی - 1386

جنگل  های ناهارخوران ( گرگان )  عکس از  نسرین دخت خطیبی - 1386

جنگل  های ناهارخوران ( گرگان )  عکس از  نسرین دخت خطیبی - 1386

 

کانون دیده بانان زمین – 1386 -طرح ايجاد صنايع پترو شيمي ضربات مهلک خود را بر پيکر نيمه جان جنگل هاي باستاني شمال آغاز کرد-  20 هزار اصله درخت نادر در اولين اقدام نابود شد.

کانون دیده بانان زمین 1386 -تعريض جاده پارک ملي گلستان بر  بستر سيل خيز  يعني بازي با جان مردم و  عناد با منابع ملي

کانون دیده بانان زمین 1386  مادر سنگ بستر جنگل هاي  باستاني شمال (آمل )  خوراک کارگاه هاي شن و ماسه -شا هد ديگري  بر اجراي طرح فريبندة صيانت از جنگل ها !

کانون دیده بانان زمین  خرداد 1387  گزارش دیگری از سلسله تخریب های جنگل های باستانی شمال در  منطقه حفاظت شده البرز مرکزی  این بار شمشادستان های  صلاح الدین کَلا

 کانون دیده بانان زمین  1387گزارش تصویری کانون دیده بانان زمین  از ادامه طرح های  بیابان سازی  جنگل های باستانی شمال در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی -  بسطام (نوشهر ) 

 

1 از 6

ادامه

اين صفحه را براي دوست خود بفرستيد

صفحه اصلی